Съвременното българско общество трябва да успее на всяка цена да опази и да съхрани кирилицата и може би сега е дошъл един много критичен момент, в който трябва да обединим сили за тази кауза, каза за Радио Варна доц. Елка Трайкова, научен секретар на направление „Културно-историческо наследство и национална идентичност“ към БАН и участник в Международен форум за кирилицата "И ний сме дали нещо на света", който се организира днес по инициатива на вицепрезидента на Република България Илияна Йотова. По думите на доц.Трайкова съхранението на кирилицата трябва да се прави не грубо, не националистически, не пратриотарски, а аргументирано и научно с усилията на институциите така, че резултатът да бъде видим както у нас, така и в чужбина.
Ролята и мястото на кирилицата и в неславянските страни ще бъде дискутирано по време на кръгла маса „Посланията на кирилицата в 21 век“, която ще се проведе в късния следобед на днешния форум. Повече доц. Елка Трайкова каза в интервю за Радио Варна:
Кирилицата носи нашата национална памет, защото в началото наистина са буквите и буквите създават онова усещане за народност и за национална идентичност, което е важно и в днешният 21 век. Нека да не забравяме, че ние сме дали тези букви на славянските народи и че кирилицата е онази азбука, която е третата призната в общоевропейското пространство.
Много е важно да се говори за кирилицата авторитетно и през научната истина, а не само чрез публицистиката, за да се създадат онези устойчиви аргументи, които да покажат ролята и мястото на нас българите и да устояваме на по-агресивните или по-завоалираните опити това наше право да ни бъде отнето, кирилицата да се превърне в част от други народи, от други култури или пък просто изцяло да бъде пренебрегнат българският принос в световното културно и историческо наследство.
Как ще коментирате опитите за пренаписване на исторически факти и посегателства от други държави към кирилицата?
Пренаписване, интерпретиране или буквално фалшифициране на тези исторически факти – ние сме свидетели на това в различни форми това се случва, виждаме как се омаловажава ролята на българското присъствие в създаването и опазването на тази азбука и писменост, бих го коментирала като начини и форми, в които ние трябва да намерим адекватния отговор. А един от адекватните отговори е не само и единствено ние българските учени и специалисти да говорим за това какъв е нашият принос, а да привлечем на наша страна големи авторитетни имена на световните учени. Именно това е смисълът на този форум – да събере, да утвърди, да покаже, че пътят за утвърждаване на българските каузи трябва да става чрез чужди, интелигентни лобита в чужбина.
Според мен идеята на вицепрезидента Илияна Йотова за създаване на Национален културен институт, т.е. на едно средище, което да координира действията на различните институции, е точно навреме. Трябва да има една обединяваща институция, която да координира и да провежда тази национална стратегия. И може би сега е дошъл моментът, в който всички ние сме разбрали колко важно е това.
Ще успеем ли да съхраним кирилицата?
Трябва да успеем на всяка цена.
Международният форум за кирилицата "И ний сме дали нещо на света" се провежда днес в Националния дворец на култура в София. Той се организира по инициатива на вицепрезидента на Република България Илияна Йотова. Участие във форума ще вземат известни учени българисти от Австрия, Белгия, Германия, Гърция, Италия, Литва, Полша и Сърбия. Пленарни доклади ще изнесат и именити наши учени – проф. Аксиния Джурова, проф. Казимир Попконстантинов, проф. Мария Спасова, доц. Елка Трайкова, доц. Мая Петрова и др.
Форумът ще бъде открит от президента Румен Радев, слово ще произнесе и вицепрезидента Илияна Йотова.
Международният форум за кирилицата има за цел да постави акцент върху азбуката като български принос в славянската писменост и в световната културна съкровищница, като по този начин отговори на опити за посегателство върху нашата история.
„Сега ми трябва глътка светлина“ – така се нарича новата стихосбирка на добричката поетеса Петранка Божкова. Книгата включва 59 стихотворения, разпределени в пет тематични цикъла. Поетичните изповеди разкриват широк спектър от чувства, тревожни въпроси, съмнения, радости и надежди. Петранка Божкова е филолог по образование и дългогодишен кореспондент..
Заплахата пред ДПС е Делян Пеевски, Ахмед Доган вече е минало. Доган трябва да бъде вече обект на исторически изследвания. Това коментира политическият анализатор Иво Инджов в контекста на очакващото се решение фракцията на Ахмед Доган да оттегли подкрепата си към кабинета "Желязков" и появилите се спекулации за разцепление на ДПС-ДПС. Митът за Сокола..
Интервю с Alex Callier (HOOVERPHONIC) На 10 април белгийската инди банда HOOVERPHONIC ще отбележи в България 25-годишнината от издаването на емблематичния „The Magnificent Tree“. Групата идва в София по покана „BGTSC“. Мястото е клуб „Joy Station“. HOOVERPHONIC идват със струнен квартет, за да претворят на живо „The Magnificent Tree“. SLOW..
Анджела Родел е родена в Съединените американски щати. Следва езикознание в университета Йейл. Актриса, музикант, преводач. Живее и работи в България. Превежда романа на Георги Господинов "Времеубежище", който беше отличен с наградата "Букър". "Преводач съм от 20 години. Учила съм много от други автори, преводачи-колеги. Приемам наградата като хубаво..
Галин Ненов се занимава с бийтбокс от 17 години. Познат под псевдонима KillaBee, той е двукратен национален шампион на България. През годините е участвал в различни проекти - от народна музика, през хип-хоп и дръм енд бейс, до джаз. През последните няколко години участва на фестивалите Varna Jazz Days, RADAR, Varna July Fest, а миналата година..
Образователната ни система е трагична. Учебниците в повечето случаи са безобразни. Историята у нас се преподава така, както се е правело в Западна Европа през 19 век. Това каза за Радио Варна преводачът Георги Ангелов, водещ на телевизионното предаване История.BG. Георги Ангелов е категоричен, че в западната част от континента по предмета "История"..
Възможно е във вторник депутатите от парламентарната група на ДПС-ДПС да обявят официал но, че излизат от управлението. Това каза в предаването на Радио Варна „Позиция“ политологът Теодор Славев от Българския институт за правни инициативи. Според него обаче липсата на подкрепа от партията на Доган няма да се отрази върху стабилността на..