Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Илияна Йотова: Недопустимо е днес историята да се променя, преиначава, обслужвайки геополитически интереси

Вицепрезидентът Илияна Йотова организира Международен форум за кирилицата „… И ний сме дали нещо на света“. Домакин на събитието е Националният дворец на културата, а БНР е медиен партньор. Конференцията беше открита с приветствия на президента Румен Радев и на патриарх Неофит. Слово произнесе и вицепрезидентът Илияна Йотова. Във форума участват известни учени българисти от Австрия, Белгия, Германия, Гърция, Италия, Литва, Полша и Сърбия, както и техни български колеги. Предмет на дискусиите им е ролята на България за създаването на славянската книжнина и култура. Тема на дискусиите е перспективата пред лекторатите по български език и култура в чуждестранни университети. Събитието ще завърши с кръгла маса „Кирилицата в ХХI век“.


„Противопоставяме се на всякакви опити – и от Изток, и от Запад, да се променя историята ни", каза вицепрезидентът Илияна Йотова и подчерта, че президентската институция отдава признание към научните открития на българските учени и упорството им в търсене на истината за богатата българска култура. "Недопустимо е днес историята да се променя, преиначава, обслужвайки геополитически интереси", заяви тя. "От уважение към историята и нашите герои от миналото, няма да споменавам имената на авторите на лъжи", добави Йотова. Тя е категорична, че "историята не трябва да се употребява за политически лозунги, както и че е много важно научните открития и постижения да достигат до по-голяма аудитория".

Вицепрезидентът отбеляза още, че е опасна тенденцията българският език да се измества от факти, които нямат нищо общо с науката. По думите ѝ кирилицата е емблема на православието, освен това тя доказва нашия принос и в Европа, и в Северна Азия. Вицепрезидентът посочи, че във форума следва да бъдат разгледани перспективите пред кирилицата в новата дигитална ера. "Това е форум за диалог, за дискусии и нови проекти", обясни Йотова и допълни, че амбицията е форумът да се провежда на всеки две години.


Не можем да говорим за кирилицата без да почетем приноса на светите братя Кирил и Методий и техните ученици, заяви във видео обръщение президентът Румен Радев. По думите му, благодарение на покълналата в Преслав и Охрид старобългарската книжнина, България се превръща във втори център на цивилизацията след Византия.

"Превърнала се в най-ценен наш дар към човешката цивилизация, кирилицата изгражда мостове", отбеляза държавният глава и допълни, че тя продължава да служи на десетки народности по света. Той е категоричен, че кирилицата има своето безспорно бъдеще в глобалния свят.

Епископ Поликарп отправи приветствие от името на българския патриарх и софийски митрополит Неофит и заяви, че напълно подкрепят инициативи от такъв ранг. Министърът на културата Велислав Минеков отбеляза, че през 2022 г. честваме 300 години от рождението на Паисий Хилендарски и 260 от написването на "История славянобългарска". Той добави, че дълбоко вярва в българския гений, а Министерството на културата подкрепя утвърждаването на българските език и култура по света.


"Човек трябва да си познава миналото и историята на собствената култура, за да бъде по-убедено действащ и в съвременните ситуации. Правителствата се сменят, но културата остава, езикът остава, азбуката ни остава, разпространили сме кирилицата на много места по света, после и около това възникват политически проблеми. България познава историята и езика си, но далеч не всичко, което ние специалистите знаем, се знае от хората. Много неща остават само в нашите трудове и това е друг проблем - недостиг на научно-популярна литература по тези въпроси". Това заяви пред БНР проф. Красимир Станчев, преподавател по славянска филология в Трети Римски университет, който участва в Международен форум за кирилицата "И ний сме дали нещо на света". По думите му този форум е едно връщане към традиции, които от близо 40 години не са се провеждали в София и подчерта, че преди 30-40 години по света е имало около 200 лектората по български език, а сега са по-малко от 40, като не за всички има кандидати. 


За 8 и 9 ноември е подготвена програма за чуждестранните гости в старопрестолните столици Плиска, Велики Преслав и Велико Търново. Освен това ще посетят Историческия музей в Провадия, където ще се запознаят с археологически експонати от манастира край село Равна – един от знаковите през Първото българско царство. Програмата включва и посещение на Скалния манастир край търговищкото село Крепча, където наскоро е открит най-старият датиран надпис на кирилица от 921 г.

Снимки: БГНЕС

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Разкриха оранжерия за отглеждане на марихуана в авренското село Садово

Криминалисти от Областната дирекция на МВР във Варна разкриха оранжерия за отглеждане на марихуана.  Иззети са 80 конопени растения и около 20 кг. суха, зелена тревиста маса. За срок до 24 часа е задържан 46-годишен мъж.  Специализираната полицейска операция беше проведена рано тази сутрин от служители на ОДМВР-Варна. Полицейските екипи предприели..

публикувано на 05.06.24 в 12:27
Владимир Малинов

Енергийният министър: Ядрената енергетика остава основен приоритет за България

Министърът на енергетиката в служебното правителство Владимир Малинов, който участва в Международната конференция "Булатом" в курорта "Ривиера" край Варна, заяви, че ядрената енергетика ще бъде основен приоритет за България не само за настоящото, но и за всички бъдещи правителства.  Той допълни, че диверсификацията на ядреното гориво за 5-и блок..

публикувано на 05.06.24 в 11:07

126 свободни места в детските градини във Варна след първо класиране

126 са свободните места в първа група в детските градини във Варна след първо класиране. Това показват резултатите от приема в общинските детски градини и подготвителни групи в училищата. За първа възрастова група са приети 2 104 деца. 84% от тях са класирани по първо желание, 10% по второ и 6 на сто - по трето и следващо желание. За яслена група в..

публикувано на 05.06.24 в 11:03

Протест срещу убийствата по пътищата във Варна на 8 юни

Национален протест срещу убийствата по пътищата на България организират от Асоциация "Ангели на пътя".  Той ще се проведе в София, Бургас, Варна, Пловдив и Стара Загора, съобщават организаторите.  Протестът във Варна е планиран за 8 юни, събота, от 12 часа, пред Съдебната палата на площад "Независимост".  „Надявам се, че гражданите на град Варна ще..

публикувано на 05.06.24 в 11:00

Част от кв. "Левски" без вода заради авария

Поради авария до около 16 часа днес част от квартал "Левски" в карето между улиците "Железни врата" и "Дубровник", бул."Васил Левски" и ул. "Подвис" ще остане без вода. До около 17 часа днес без вода ще бъдат и  абонатите от селата Тополи , Казашко, гара Тополи , Екарисаж и Промишлена зона "Тополи".  Поради строително-монтажни дейности, без вода днес..

публикувано на 05.06.24 в 09:46

Откриха невредимо 10-годишното момиче, обявено за издирване в Лясковец

Обявените за издирване 10-годишно момиче и 16-годишно момче са открити невредими в центъра на Лясковец, предаде БНР.  Издирват отвлечено дете в Лясковец Търсенето им продължи няколко часа, след като снощи майката на момичето подаде сигнал в полицията, че 10-годишната ѝ дъщеря е била отвлечена, но разследването установи, че момичето е тръгнало..

публикувано на 05.06.24 в 09:37

Улица в центъра на Добрич постоянно остава без вода

Улица в центъра на Добрич от една седмица е с нарушено водоподаване. Жители сигнализират, че ситуацията е нетърпима, а реакцията на ВиК дружеството неадекватна. Според потърпевшите проблемът е започнал след присъединяването на канализацията на новопостроена къща на същата улица. Улица „Брацигово“ в Добрич е в непосредствена близост до градския парк,..

публикувано на 05.06.24 в 09:15