Обновена към 8.30 ч. на 21 ноември
Очаква се днес да бъде свикано заседание на Националния оперативен щаб, на което ще бъдат обсъждана ситуацията с продължаването на програмата за подпомагане на намиращите се у нас и разселени украински бежанци.
Няколкостотин от най-уязвимите украински бежанци - предимно майки с деца, пенсионери и хора с увреждания, настанени в държавни бази, останаха без изхранване след 15 ноември. За това алармират доброволци и неправителствени организации.
За момента в три бази край Варна има над 300 души, които са оставени гладни. Гладуват и други близо 400 души в базата на Министерски съвет в Слънчев бряг, в Рибарица, в Старозагорско, както и на още няколко места в страната, каза бившият народен представител Стела Николова, която е доброволец от началото на войната в Украйна.
Казусът касае настанените в бази, а не тези, които останаха в хотелите и с разпореждане ще могат да бъдат в тях до 24 февруари 2023 г.
Припомняме, че след приключване на гратисния период за настаняването в хотелски бази на украинските бежанци до 15 ноември, част от тях се преместиха в държавни или общински бази, но според решението на щаба, ангажиран с проблема с преместването, разходите, които се покриват за 15 лв. за настаняване.
Храната на бежанците не е включена.
"Днес (18 ноември - бел.а.) трябва да има разяснение и чакаме. По-добре се обадете в пресцентъра на Министерски съвет" - така малко след 10 ч. сутринта в петък, 18 ноември, отговори жена на един от телефоните за връзка с оперативния щаб за координиране на преместването на бежанците.
В "Енерго 1" има две новородени и 25 деца, пояснява Николова.
Не зависи от мен, коментира домакинът на "Енерго 1". По думите му, когато звънял на фирмата, на която е било възложено изхранването до средата на месеца му обяснили, че "когато им възложат изхранване от Министерски съвет, такова ще има".
Обадил се по обед на 15 ноември, за да провери ситуацията. Отговорът гласял "Отрязани сте от храна. Храна няма да има!".
Към дата 18 ноември в "Енерго 1" са настанени 101 души. Първите от тях са пристигнали на 5 март. Последните - преди броени дни.
Понастоящем, за гладуващите след 15 ноември в държавните места за настаняване украинци се грижат доброволци.
Светлозара Колева, която помага на бягащите от войната разказва, че това се случва в държавните бази в цялата страна.
"Както научихме, на 15 ноември отговорните лица в базите са получили уведомления вече да не изхранват от следващия ден (сряда, 16 ноември - бел.а.), защото няма заповед за удължаване на програмата (за изхранването на бежанците).
В базите по принцип имаше включено едно хранене за деня, каза Колева.
"Всички чакаме, няма информация докога това ще продължи, няма и информация дали изобщо ще продължи изхранването на тези места, в които са най-уязвимите хора".
В една от базите по думите ѝ, е доста студено, а там има настанени деца. Базите край морето са летни, климатиците не могат да затоплят изцяло стаите. Одеяла и завивки отново бяха осигурени от доброволците, каза Колева.
В друга от държавните бази край Варна - "Космос" има настанени 66 души, от които 20 деца. Там са предимно възрастни хора, болни, има хора с увреждания, онкоболна и всичките те трети ден гладуват, разказва Стела Николова.
Никаква храна няма осигурена.
В "Космос" няма кухня или каквато и да било възможност за приготвяне на храна, има единствено една счупена микровълнова печка. Отчаяни са. Надяват се да бъде разрешен въпроса с изхранването.
"Майките са в ужас, нямат средства. Част от тях са там от юни - от предишното преместване. Те са се съгласили да бъдат в база, точно защото не могат да плащат, за да имат поне някакъв подслон и храна за децата си.
Много голяма част от работещите в базите, където са настанени бежанци, дори не са били предупредени, че няма да има храна, каза още Стела Николова.
Храна в друга от базите край морето, в която са най-тежкоболните бежанци, е осигурена до неделя включително.
Един от хотелиерите, с които говорих ми каза "Аз не мога да оставя тези хора гладни!", разказва още Николова. Към времето на приключване на този текст, в края на работният 18 ноември, решение за изхранването на украинските бежанци в държавните бази няма.
Община Варна обяви конкурс за старши юрисконсулт към дирекция „Правно-нормативно обслужване“. Минималните и специфични изисквания към кандидатите за заемане на длъжността са: степен на завършено образование – магистър в професионална област право. Необходим е още 1 година професионален опит или придобит ранг IV младши. Конкурсът за заемане на..
Бих казала, че днешният ден е много приятен, въпреки народните вярвания, че Зимният Симеон е един от най-лошите дни. Какво толкова може да се обърка? Да не чуете алармата. Да закъснеете за работа. Да разясните на шефа защо все на вас се случват подобни неща. Първото кафе да е като деня – горчиво и пълно с неосъществени планове. В порива си да..
Част от велопаркингите, които бяха изградени във Варна по проект „MOBISEC - мобилни инициативи за устойчиви европейски общности" на Черноморската Регионална Агенция за Развитие на Енергията, са демонтирани, установи проверка на Радио Варна. Става дума за четири от тях, разположени до Двореца на културата и спорта, Икономически университет,..
Институтът за развитие на публичната среда проведе днес кръгла маса, по време на която бяха обсъдени предложенията за промени в Изборния кодекс. Пет партии в парламента направиха предложения за промени в изборното законодателство, които включват създаване на преброителни центрове, отпадане на хартиеното гласуване, въвеждане на оптични сканиращи..
Предстои да се проведе най-старият конкурс за домашно вино във Варна, за 27-ми пореден път през тази година. На 16 февруари ще бъдат отличени победителите в различните категории. Но още от вчера кандидатите за участие дават своето вино под формата на мостри за оценка. Това каза за Радио Варна организаторът на конкурса през последните..
На 3 февруари, ден след Сререние Господне (2 февруари), Православната църква почита Свети Симеон Богоприимец и Анна пророчица. Според легендата Симеон бил един от 70-те преводачи на старозаветния текст на Библията от еврейски на гръцки, които египетският цар Птоломей ІІ Филаделф (285-246 г. пр. Хр.) назначил. Според фолклорната традиция днес е зимният..
В нарастващата конкуренция и динамична образователна среда за висшите училища става все по-наложително да търсят нови подходи за собственото им популяризиране. Един от тях е организационната култура. С нея съответния университет се "визуализира" в академичните среди в страната и чужбина, а също и в обкръжаващата среда – сред потребители на..