Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сиренето - най-проблемната храна, произвеждана у нас

Един от най-често консумираните продукти в България, сиренето, се оказва, че е най-проблемната хранителна стока, произвеждана у нас. Производителите масово продължават да не спазват традициите за преработка на млечни продукти и законите регулиращи тази дейност. Последното проучване на Българската асоциация "Активни потребители" е проведено върху 48 марки краве сирене, закупени от различни търговски обекти в София, Пазарджик, Симитли и Перник през месец септември и октомври 2022г. Лабораторно е определено водното съдържание (сухо вещество), а при 6 селектирани проби е определено и съдържание на немлечни мазнини. При 35 от пробите водното съдържание е над 60%, а в 12 от тях е дори над 70%.


Целта на изследването е определяне на качеството на бяло саламурено сирене чрез съпоставяне на лабораторно измереното водно съдържание със заложената в БДС стойност за този показател. Основен критерий за подбор е ниската цена - под 10 лева за килограм. Пробите са транспортирани до офиса на Активни потребители в София и предадени на лаборатория за определяне на водното съдържание. Резултатите, както и достъпната на етикетите информация на продуктите, са представени в таблицата.

Бялото саламурено сирене е традиционен продукт консумиран от милиони българи. Сиренето се ползва като богата на протеини и минерали храна и се усвоява лесно от човешкия организъм. На пазара се предлагат стотици марки сирена, което осигурява богат избор за потребителите. В същото време през последните 20 години зачестяват сигналите и съмненията за злоупотреби в качеството на всички млечни продукти, което и фокусира усилията на Активни потребители върху тази тема.


Защо производителите добавят вода в сиренето? Отговорът е прост – заради себестойността. Колкото по-малко мляко се използва за направата на 1 кг сирене, толкова по-голяма е печалбата на производителя. Допълнително, наличието на повече вода в храните не се възприема толкова негативно от потребителите, поне не колкото влагането например на палмово масло и за много хора това е безобидна измама.


Методи за задържане на повече вода в сиренето:

Технологични – това са случаите, когато сиренето не зрее достатъчно или когато нарязаните буци не се отцеждат и пресоват. По този начин не може да се постигне драстично повишаване на водното съдържание.

Влагозадържащи химикали – са например нишестетата и различни полизахаридни технологични добавки и гелосващи/желиращи агенти (Е номера). Повечето от тях са разработени за сладкарската промишленост но се прилагат и от производители искащи да вкарат вода в сирена и месни продукти. Понякога за тази цел се използват и растителни протеини и различни соли или комбинации от всичко изброено.

Нетрадиционни ензимни препарати – при производството на сирене се добавят ензими за коагулация на протеините. Това е традиционна стъпка. През последните години в млекарския сектор навлизат обаче ензими с много по-различна функция. Основен представител на „иновациите“ е трансглутаминазата. Този ензим вместо да разгражда млечните протеини, което спомага за по-доброто храносмилане от хората, има коренно различно действие. Трансгутаминазата образно казано омрежва белтъците. Тя свързва веригите на отделните протеини в едно цяло. По този начин продукта става механично по-здрав и задържа повече вода без да се разпадне. От практическа гледа точна се получава „сирене“ от по-малко суровина, вместо мляко там има вода. Заедно с това трансглутаминазата консервира продукта, като пречи на традиционните ензими наречени протеази и млечно-киселите бактерии да разграждат казеина на млякото.

При водно съдържание над 70% - толкова много вода може да се задържи само с драстично отклонение от класическата технология, казано по-друг начин, продуктите с вода над 70% не можем да наречем сирене и не би трябвало да се етикират и продават като сирене!
Повишаването на водата в сиренето е опасно поради следните причини:
Нарасналото водно съдържание активира нежелателни химични процеси в млечните продукти. При тях се образуват вредни, а понякога и токсични и канцерогенни химични съединения. Колкото повече е водата, толкова по-бързо протичат тези реакции и нарастват рисковете за потребителите.
В сирената обикновено се развиват млечно-кисели бактерии и се подтискат болестотворните такива. Промяната в съдържанието на водата измества равновесието между бактериите и позволява растежа на нетипичини за сиренето микроорганизми. Някои от тях може да са патогени, опасни за здравето на потребителите.
За да се задържи водата в сиренето се използват редица химикали и ензими, всичките нетрадиционни за млечните продукти.

Настоящото изследване показва, че добавянето на вода в сиренето е изключително масово и на практика вече засяга почти всички търговски марки в ценовия диапазон под 10 лева. Към настоящият момент това се очертава като най-новата мода в млечния сектор, измествайки от лидерската позиция влагането на хидрогенирани мазнини/палмово масло. За да се опази здравето на голяма част от българското население трябва да се отговори решително. категорични са от Асоциация "Активни потребители".

При водно съдържание на „сирене“ от над 70% изключително нарастват рисковете за безопасността на потребителите. Подобно „сирене“ трябва да се забрани за продажба в търговската мрежа!, категорични са от Асоциацията.
Какво сирене купуват потребителите, знаят ли за тази лоша практика и в кое сирене се среща най-високо съдържание на вода, може да чуете в прикачения звуков файл.

Снимки: Нина Милошевич




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Полиция ще регулира трафика по време на ремонта на ул. "Прилеп"

Община Варна ще съдейства чрез осигуряване на екипи на сектор „Общинска полиция“ за по-бързото изпълнение на проекта за уширение на ул. „Прилеп“. По настояване на изпълнителите на обекта, за да не се възпрепятства работата на пътностроителните екипи, на 13 януари (понеделник) ще бъде затворен за движение участъкът между ул. „Патриарх Максим“ до разклона..

публикувано на 10.01.25 в 14:37

Водата във Варна е осигурена до другото лято, обмислят алтернативно захранване от Девненските извори

Водоснабдяването на Варна е осигурено до лятото на 2026 година. Обемът на язовир "Камчия" се е увеличил след снеговалежите от декември, но се подготвя проект за алтернативно захранване, в случай на понижение на нивата и намаляване на количествата за областта. Това каза управителят  на ВиК-Варна инж. Веселин Русев. Ако продължат климатичните промени,..

публикувано на 10.01.25 в 14:30

Възможно е през тази година да приключат преговорите за отпадането на визите за САЩ у нас

Съществува възможност преговорите за отпадане на американските визи да приключат успешно още през тази година, когато се очаква страната ни да постигне основното условие – намаляване на процента на отказите под 3 на сто. Това посочва служебният външен министър Иван Кондов в отговор на въпрос от народния представител Мартин Димитров. Дипломат..

публикувано на 10.01.25 в 14:10

Посолството на САЩ продължава с насоките за отпадане на визите за българите

Съединените щати силно подкрепят своя съюзник и ценен партньор България също да се присъедини към Програмата за безвизово пътуване. Това обяви Посолството на Съединените щати в България специално за Радио Варна.  Посолството изтъква, че ще продължи своето сътрудничество с партньорите си в българското правителство, за да гарантира, че те..

публикувано на 10.01.25 в 14:00

Нов удар на варненските полицаи срещу наркотичните вейпове

42-годишен жител на Търговище е задържан за разпространение на вейп устройства в хода на полицейска операция, съобщиха от варненската полиция. Извършителят е на 42 години, от Търговище, криминално проявен зад граница.  При проверка на управлявания от него автомобил криминалистите намерили 2 кашона с общо 390 електронни цигари, съдържащи вещество,..

публикувано на 10.01.25 в 11:58

Задържаха варненец, шофирал с над 2 промила алкохол

37-годишен водач на лека кола, варненец, е бил задържан в полицейския арест във вчерашния ден. Мъжът, известен на МВР, бил проверен с алкотест, който отчел над 2 промила спиртни напитки в издишания въздух. Нарушителят е дал кръв за изследване в лаборатория. Срещу него е образувано бързо производство по описа на Четвърто Районно управление на полицията...

публикувано на 10.01.25 в 11:01

Възстановиха осветлението на част от Аспарухов мост, прекъснато заради ПТП

Възстановено е осветлението за част от Аспаруховия мост във Варна, където вследствие на катастрофа от вторник вечерта беше повредено електрическо табло. Поставено е ново захранващо ел. табло, съобщи във Фейсбук профила си районният кмет Ивайло Маринов.  Катастрофа остави без осветление участък от Аспарухов мост  До края на този месец се очаква..

публикувано на 10.01.25 в 10:48