Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Роботизираната хирургия вече не е бъдеще, а настояще

| обновено на 24.11.22 в 17:50
Снимка: Архив

Научноизследователската и развойна дейност, нови знания и технологиите, както и обучението на студенти, специализанти, докторанти и други клинични специалисти в различни области на медицината са във фокуса на проекта „Център за компетентност в областта на персонализираната медицина, телемедицината и 3D медицината, роботизираната и минимално инвазивната хирургия”.

Проектът е финансиран по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж” и Европейския фонд за регионално развитие, а стойността му е близо 24 милиона лева. Той се реализира от Медицинския университет в Плевен.

Центърът за компетентност, носещ името „Леонардо Да Вични” беше открит през април от министъра на образованието и науката. Към днешна дата в него вече има изградени 10 лаборатории, които предизвикват огромен интерес сред бъдещите студенти по медицина, а вече са налице и първите научни постижения. Това сподели ректорът на Медицинския университет в Плевен проф. Добромир Димитров.

"В областта на минимално инванзивната и роботизираната хирургия вече имаме международна статия в престижно американско списание. Първи научни публикации имаме и в областта на био 3D принтирането със заготовките и клетъчните култури, които се отглеждат в Центъра за компетентност. Първи научни публикации са направени и в областта на персонализираната медицина", каза проф. Димитров.

Проектът приключва през 2023 година, а дотогава пред центъра стоят редица предизвикателства, свързани с неговото функциониране, поясни още ректорът на МУ в Плевен. Интерес към центъра за компетентност вече проявява и бизнеса, което по думите на проф. Димитров е изключително важно за затварянето на триъгълника на знанието "висши училища-научни институти-бизнес".

В момента се организират серия от Дни на отворените врати в Центъра за компетентност, а различни лаборатории са посещавани с интерес от ученици между 9 и 11 клас. Те са останали впечатлени от студиото за виртуална реалност, в което се предлага директна връзка с операционните в две болници в град Плевен. Така учениците имат възможност да наблюдават интервенциите. Интерес предизвикват и 3D принтерите, поясни още проф. Добромир Димитров.

Центърът за компетентност служи като стимул за привличане на нови студенти. В това беше категоричен д-р Мартин Караманлиев, специализант в Клиниката по онкологична хирургия към УМБАЛ в Плевен и млад учен в центъра. Той участва в два  работни пакета от проекта – Минимално инванзивна и Роботозирана хирургия.

"Студентите могат да се докоснат до тип хирургия, който е много близък до световните и европейски стандарти. На монитори в операционната зала, те виждат всичко това, което и хирурга вижда. Така студентите са почти като участници в операцията. Можем да им показваме отделни етапи или конкретната анатомия на пациента", разкри д-р Караманлиев.

Роботизираната хирургия дава възможност и за по-добро качество на лечение на пациентите, допълни още той.

Един от основните партньори на Центъра за компетентност е Медицински университет - Варна, където беше изграден Център по роботизирана хирургия и беше закупена роботизирана система. В Плевен пък беше надградена съществуващата роботизирана система. А двете висши учебни заведения работят в добра колаборация, каза още д-р Караманлиев.

По думите му, ако преди години роботизираната хирургия беше считана за бъдещето на медицината, то сега тя е настоящето.

Сред другите основни партньори в реализацията на проекта са Институтът по роботика към БАН, както и университетските болници „Света Марина” във Варна и „Д-р Георги Странски” в Плевен, компания за иновативни решения „5th Degree” и Florida Hospital Cancer Institute в САЩ.

Чуйте подробностите в репортажа на Иван Барбов:





БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Светослав Райков има нужда от помощ

Преди дни Светослав Райков сподели, че има нужда от помощ за купуването на памперси. Чуйте повече подробности от разговора на репортера ни Ваня Славова с общинския съветник София Колева в прикачения звуков файл: Който желае да помогне, може да го намери всеки ден от 9:00 до 21:00 на улица "Роза", а скоро ще имате възможност да си..

публикувано на 26.11.24 в 13:34

Благотворителна кампания за Приюта за безстопанствени кучета в Каменар тази събота

Община Варна и Общинският приют за безстопанствени кучета в село Каменар в партньорство с Rotaract Club - Варна канят всички любители на животните да посетят приюта тази събота, 30 ноември, и да дарят коледна украса, дрешки и играчки за четириногите му обитатели. Инициативата е под мотото „(Не) сам вкъщи“. "Между 10 и 14 часа те ще ви очакват с..

публикувано на 26.11.24 в 11:40

Започва конкурсът на "Български пощи" за най-красиво писмо до Дядо Коледа

За 30-а поредна година "Български пощи" организират конкурса "Най-красиво писмо до Дядо Коледа". Срокът за участие е 18 декември.  В него ще участват писма с  правилно изписан адрес на подателя, а за получател трябва да бъде посочено само "За Дядо Коледа" и да бъде заплатена пощенската услуга. Всички писма, отговарящи на условията, ще получат отговор..

публикувано на 26.11.24 в 09:00

Днес почитаме свети Стилиян Детепазител

На 26 ноември Православната църква почита паметта на св. Стилиян, когото наричат още Детепазител. Светецът е закрилник на децата и особено на кърмачетата.  Според преданията той е имал чудотворна сила да лекува болни деца. Името му на чудотворец още се прославило и с това, че с молитвата му бездетните жени придобивали прекрасни и..

публикувано на 26.11.24 в 07:50

Отбелязваме Световния ден на маслиновото дърво

26 ноември е Световният ден на маслината и маслиновото дърво. Древните гърци са вярвали, че маслиновото дърво е божествено и е пратено на хората от богинята Атина Палада. Още в древен Египет маслината била почитана като символ на справедливостта, маслиновата клонка е символ на мир. Полезните съставки за човешкия организъм в маслината са..

публикувано на 26.11.24 в 06:22

Лесна работа: Като живота в нас и наоколо

Още малко ноември. Още малко кротки следобеди, погалени от есенен вятър. Още малко време между слънцето и снега. Още малко до онези завладяващи моменти, когато ще пишем желания, ще се радваме на коледните светлинки, ще планираме празнични вечери и сърцата ни ще тръпнат в очакване на следващото преживяване, следващия житейски епизод, следващото..

публикувано на 25.11.24 в 17:30

В Център за настаняване във Варна мечтаят повече млади хора да се ангажират с каузата "социална грижа за деца в нужда"

Центърът за настаняване от семеен тип "Владиславово А" е социална услуга от резидентен тип, част от Комплекса за социални услуги за деца и младежи, лишени от родителска грижа. Центърът работи от 2015 година и е дом на 11 деца и младежи със специални потребности на възраст от 3 до 25 години. Скоро очакват и нов член на семейството си. Всички те са..

публикувано на 25.11.24 в 15:10