Научноизследователската и развойна дейност, нови знания и технологиите, както и обучението на студенти, специализанти, докторанти и други клинични специалисти в различни области на медицината са във фокуса на проекта „Център за компетентност в областта на персонализираната медицина, телемедицината и 3D медицината, роботизираната и минимално инвазивната хирургия”.
Проектът е финансиран по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж” и Европейския фонд за регионално развитие, а стойността му е близо 24 милиона лева. Той се реализира от Медицинския университет в Плевен.
Центърът за компетентност, носещ името „Леонардо Да Вични” беше открит през април от министъра на образованието и науката. Към днешна дата в него вече има изградени 10 лаборатории, които предизвикват огромен интерес сред бъдещите студенти по медицина, а вече са налице и първите научни постижения. Това сподели ректорът на Медицинския университет в Плевен проф. Добромир Димитров.
"В областта на минимално инванзивната и роботизираната хирургия вече имаме международна статия в престижно американско списание. Първи научни публикации имаме и в областта на био 3D принтирането със заготовките и клетъчните култури, които се отглеждат в Центъра за компетентност. Първи научни публикации са направени и в областта на персонализираната медицина", каза проф. Димитров.
Проектът приключва през 2023 година, а дотогава пред центъра стоят редица предизвикателства, свързани с неговото функциониране, поясни още ректорът на МУ в Плевен. Интерес към центъра за компетентност вече проявява и бизнеса, което по думите на проф. Димитров е изключително важно за затварянето на триъгълника на знанието "висши училища-научни институти-бизнес".
В момента се организират серия от Дни на отворените врати в Центъра за компетентност, а различни лаборатории са посещавани с интерес от ученици между 9 и 11 клас. Те са останали впечатлени от студиото за виртуална реалност, в което се предлага директна връзка с операционните в две болници в град Плевен. Така учениците имат възможност да наблюдават интервенциите. Интерес предизвикват и 3D принтерите, поясни още проф. Добромир Димитров.
Центърът за компетентност служи като стимул за привличане на нови студенти. В това беше категоричен д-р Мартин Караманлиев, специализант в Клиниката по онкологична хирургия към УМБАЛ в Плевен и млад учен в центъра. Той участва в два работни пакета от проекта – Минимално инванзивна и Роботозирана хирургия.
"Студентите могат да се докоснат до тип хирургия, който е много близък до световните и европейски стандарти. На монитори в операционната зала, те виждат всичко това, което и хирурга вижда. Така студентите са почти като участници в операцията. Можем да им показваме отделни етапи или конкретната анатомия на пациента", разкри д-р Караманлиев.
Роботизираната хирургия дава възможност и за по-добро качество на лечение на пациентите, допълни още той.
Един от основните партньори на Центъра за компетентност е Медицински университет - Варна, където беше изграден Център по роботизирана хирургия и беше закупена роботизирана система. В Плевен пък беше надградена съществуващата роботизирана система. А двете висши учебни заведения работят в добра колаборация, каза още д-р Караманлиев.
По думите му, ако преди години роботизираната хирургия беше считана за бъдещето на медицината, то сега тя е настоящето.
Сред другите основни партньори в реализацията на проекта са Институтът по роботика към БАН, както и университетските болници „Света Марина” във Варна и „Д-р Георги Странски” в Плевен, компания за иновативни решения „5th Degree” и Florida Hospital Cancer Institute в САЩ.
Чуйте подробностите в репортажа на Иван Барбов:
Преди дни Светослав Райков сподели, че има нужда от помощ за купуването на памперси. Чуйте повече подробности от разговора на репортера ни Ваня Славова с общинския съветник София Колева в прикачения звуков файл: Който желае да помогне, може да го намери всеки ден от 9:00 до 21:00 на улица "Роза", а скоро ще имате възможност да си..
Община Варна и Общинският приют за безстопанствени кучета в село Каменар в партньорство с Rotaract Club - Варна канят всички любители на животните да посетят приюта тази събота, 30 ноември, и да дарят коледна украса, дрешки и играчки за четириногите му обитатели. Инициативата е под мотото „(Не) сам вкъщи“. "Между 10 и 14 часа те ще ви очакват с..
За 30-а поредна година "Български пощи" организират конкурса "Най-красиво писмо до Дядо Коледа". Срокът за участие е 18 декември. В него ще участват писма с правилно изписан адрес на подателя, а за получател трябва да бъде посочено само "За Дядо Коледа" и да бъде заплатена пощенската услуга. Всички писма, отговарящи на условията, ще получат отговор..
На 26 ноември Православната църква почита паметта на св. Стилиян, когото наричат още Детепазител. Светецът е закрилник на децата и особено на кърмачетата. Според преданията той е имал чудотворна сила да лекува болни деца. Името му на чудотворец още се прославило и с това, че с молитвата му бездетните жени придобивали прекрасни и..
26 ноември е Световният ден на маслината и маслиновото дърво. Древните гърци са вярвали, че маслиновото дърво е божествено и е пратено на хората от богинята Атина Палада. Още в древен Египет маслината била почитана като символ на справедливостта, маслиновата клонка е символ на мир. Полезните съставки за човешкия организъм в маслината са..
Още малко ноември. Още малко кротки следобеди, погалени от есенен вятър. Още малко време между слънцето и снега. Още малко до онези завладяващи моменти, когато ще пишем желания, ще се радваме на коледните светлинки, ще планираме празнични вечери и сърцата ни ще тръпнат в очакване на следващото преживяване, следващия житейски епизод, следващото..
Центърът за настаняване от семеен тип "Владиславово А" е социална услуга от резидентен тип, част от Комплекса за социални услуги за деца и младежи, лишени от родителска грижа. Центърът работи от 2015 година и е дом на 11 деца и младежи със специални потребности на възраст от 3 до 25 години. Скоро очакват и нов член на семейството си. Всички те са..