Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Роботизираната хирургия вече не е бъдеще, а настояще

| обновено на 24.11.22 в 17:50
Снимка: Архив

Научноизследователската и развойна дейност, нови знания и технологиите, както и обучението на студенти, специализанти, докторанти и други клинични специалисти в различни области на медицината са във фокуса на проекта „Център за компетентност в областта на персонализираната медицина, телемедицината и 3D медицината, роботизираната и минимално инвазивната хирургия”.

Проектът е финансиран по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж” и Европейския фонд за регионално развитие, а стойността му е близо 24 милиона лева. Той се реализира от Медицинския университет в Плевен.

Центърът за компетентност, носещ името „Леонардо Да Вични” беше открит през април от министъра на образованието и науката. Към днешна дата в него вече има изградени 10 лаборатории, които предизвикват огромен интерес сред бъдещите студенти по медицина, а вече са налице и първите научни постижения. Това сподели ректорът на Медицинския университет в Плевен проф. Добромир Димитров.

"В областта на минимално инванзивната и роботизираната хирургия вече имаме международна статия в престижно американско списание. Първи научни публикации имаме и в областта на био 3D принтирането със заготовките и клетъчните култури, които се отглеждат в Центъра за компетентност. Първи научни публикации са направени и в областта на персонализираната медицина", каза проф. Димитров.

Проектът приключва през 2023 година, а дотогава пред центъра стоят редица предизвикателства, свързани с неговото функциониране, поясни още ректорът на МУ в Плевен. Интерес към центъра за компетентност вече проявява и бизнеса, което по думите на проф. Димитров е изключително важно за затварянето на триъгълника на знанието "висши училища-научни институти-бизнес".

В момента се организират серия от Дни на отворените врати в Центъра за компетентност, а различни лаборатории са посещавани с интерес от ученици между 9 и 11 клас. Те са останали впечатлени от студиото за виртуална реалност, в което се предлага директна връзка с операционните в две болници в град Плевен. Така учениците имат възможност да наблюдават интервенциите. Интерес предизвикват и 3D принтерите, поясни още проф. Добромир Димитров.

Центърът за компетентност служи като стимул за привличане на нови студенти. В това беше категоричен д-р Мартин Караманлиев, специализант в Клиниката по онкологична хирургия към УМБАЛ в Плевен и млад учен в центъра. Той участва в два  работни пакета от проекта – Минимално инванзивна и Роботозирана хирургия.

"Студентите могат да се докоснат до тип хирургия, който е много близък до световните и европейски стандарти. На монитори в операционната зала, те виждат всичко това, което и хирурга вижда. Така студентите са почти като участници в операцията. Можем да им показваме отделни етапи или конкретната анатомия на пациента", разкри д-р Караманлиев.

Роботизираната хирургия дава възможност и за по-добро качество на лечение на пациентите, допълни още той.

Един от основните партньори на Центъра за компетентност е Медицински университет - Варна, където беше изграден Център по роботизирана хирургия и беше закупена роботизирана система. В Плевен пък беше надградена съществуващата роботизирана система. А двете висши учебни заведения работят в добра колаборация, каза още д-р Караманлиев.

По думите му, ако преди години роботизираната хирургия беше считана за бъдещето на медицината, то сега тя е настоящето.

Сред другите основни партньори в реализацията на проекта са Институтът по роботика към БАН, както и университетските болници „Света Марина” във Варна и „Д-р Георги Странски” в Плевен, компания за иновативни решения „5th Degree” и Florida Hospital Cancer Institute в САЩ.

Чуйте подробностите в репортажа на Иван Барбов:





БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Агроном: Не изхвърляйте обелки от цитруси в компостерите

Над 100 са подадените до момента заявления за предоставяне на безплатни компостери за домакинствата на територията на община Варна. Кампанията започна в началото на тази седмица  и ще продължи до 10 декември, а общият брой на компостерите е 500. Одобрението ще става по реда на подаване на заявленията, за което е необходимо да се носи единствено..

публикувано на 07.11.24 в 15:30

Варна изпрати НИК "Св. св. Кирил и Методий" (снимки)

33-тата антарктическа експедиция отплава с научно-изследователския кораб "Св. св. Кирил и Методий" от Морска гара - Варна.  Екипажът е от 34 души. Те бяха изпратени от своите близки, а емоцията, уловена в снимки, е дело на Румен Сарандев.  Сред членовете на екипажа са двама орнитолози, двама учени от..

публикувано на 07.11.24 в 13:20

Полицията в Добрич подреди изложба с униформи, оръжия и техника

Областната дирекция на МВР – Добрич отбелязва утрешния празник на Българската полиция по нетрадиционен начин. В сградата ѝ е подредена изложба от различните през годините униформи, оръжия, техника и други. Гости на полицията днес ще са и деца от детски градини и училища към Детското полицейско управление от цялата област. В залата на ОД на МВР-Добрич..

публикувано на 07.11.24 в 12:17

Ремонтират кухните на няколко детски ясли във Варна

Община Варна ще възложи текущи ремонти в сградите на четири детски ясли и на детска млечна кухня №2. Общата планирана стойност на строителните дейности е до 49 428 лева без ДДС. Финансирането за изпълнение на поръчката ще се осъществява  от бюджета на Община Варна за 2024 г., ОП „Комплекс за детско хранене", съобщават от общинския пресцентър. Предстои..

публикувано на 07.11.24 в 10:46

Проф. Евгени Станимиров представя книгата "Бизнес в бързата лента" във Варна

Новата книга на проф. Евгени Станимиров "Бизнес в бързата лента" ще бъде представена тази вечер от 18 часа в Градската художествена галерия във Варна.  Това е книга, която има амбицията да търси и дава отговорите на въпроса "Защо сме там, където сме?", подчерта в интервю за Радио Варна проф. Станимиров. Тя е написана по начин, по който терминът "бърза..

публикувано на 06.11.24 в 15:45

Акция "Зима" с Детско полицейско управление – Балчик: Пазете водачите на тротинетки и велосипеди

Кратък полицейски наръчник за управление на индивидуално електрическо превозно средствf „Движение по правилата“ получиха днес водачи на главната улица „Дунав“ в Балчик от второкласниците при Детско полицейско управление в ОУ „Антим  I – Балчик“.  В рамките на протичащата този месец акция „Зима“ развълнуваните малки полицаи асистираха на..

публикувано на 06.11.24 в 15:11

"Варна през вековете"- една символична разходка във времето...

"Варна през вековете" представя новаторски поглед върху културното наследство на града с поредица от завладяващи "Разходки-пърформанси", които съчетават изкуство с изследване. Създават го артистичният директор и режисьор Ива Панева от Сдружение и Театър "Наш свят" в сътрудничество с археолога Александър Минчев. Пърформансът е символична разходка..

публикувано на 06.11.24 в 15:10