Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще спаси ли Варна школа "Дедал", която безвъзмездно обучава деца и младежи

| обновено на 30.11.22 в 10:28

Варненската школа "Дедал" търси съдействие от областния управител и няколко министерства - на културата, на труда и социалната политика, на образованието и на младежта и спорта, в опит да намери решение за съдбата си, след като договорът за ползване на етаж 7 от сградата на бившата Стоматология във Варна от школата изтече в края на септември и до момента няма яснота от община Варна дали ще бъде подновен.

Това съобщи в студиото на Радио Варна Дарин Сотиров, който е председател на Управителния съвет на "Школа за деца и младежи в неравностойно положение Дедал".

Писма за подкрепа за изпратени и до всички 51 общински съветници във Варна, част от които са и зам.-председатели на местния общински съвет с искане "за съдействие при решаване на проблема с общинската администрация във Варна при подновяването на договорните отношения между Общински съвет Варна и "Школа за деца и младежи в неравностойно положение Дедал" - юридическо лице с нестопанска цел, регистрирано в обществена полза", пише в писмата.

Подновяването на договора засяга 22 годишното художествено ателие на школата, която се превърна в легенда в артистичните среди на България - символ на познанието, мечтите, морала и добродетелта.



След девет месеца кореспонденции, разговори, срещи и обещания, проблемът остава нерешен до днес, посочи Сотиров.

По думите му, поради бездействието на общинската администрация и отлагането на решението, от школата вече не могат да кандидатстват за финансиране по програми за 2023 година. Много вероятно е от 1 януари 2023 година, за първи път в петнадесет годишната им история да прекратят социалните и образователни програми на "Школа за деца и младежи в неравностойно положение Дедал".

В школата, която от 2008 г. без прекъсване вече 14 години, се провежда безплатно обучение на талантливи деца на възраст между 9 и 25 г. в изобразително изкуство, фотография, дизайн, барабани и др.

Повече от 1800 са обучените в школата.

През целия период членовете на "Дедал" – близо 20 души, работят в полза на обществото - изцяло на доброволни начала, без каквото и да е било заплащане. Екипът и много от възпитаниците на школата имат множество награди.

От "Дедал" създадоха и емблематичните за Варна Международен кинофестивал "Карантината" и международен "Q-Jazz" Фестивал, десетки художествени изложби, "Нощ на Художниците", кино документалистика, импресии, репортажи, дарителски кампании, джем сешън срещи, концерти и много, много други художествени пърформанси, творчески събития, които популяризират творчеството на младите и определящи Варна като град със световна култура.

Припомням, че от повече от месец има и петиция подкрепя подновяването на договора между община Варна и Школата за деца и младежи в неравностойно положние "Дедал”, която засяга ателието на школата, намиращо се на бул. "Съборни" 24, ет. 7, в сградата на бившата стоматологична поликлиника.

Целта на петицията, в която до момента са се подписали повече от 1000 души, сред тях и много известни имена, е да бъде подновен договорът за безвъзмездно ползване на помещеята и школа „Дедал” да продължи да съществува.



Целият разговор с Дарин Сотиров може да чуете в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Община Варна обяви конкурс за старши юрисконсулт

Община Варна обяви конкурс за старши юрисконсулт към дирекция „Правно-нормативно обслужване“. Минималните и специфични изисквания към кандидатите за заемане на длъжността са: степен на завършено образование – магистър в професионална област право. Необходим е още 1 година професионален опит или придобит ранг IV младши.  Конкурсът за заемане на..

публикувано на 03.02.25 в 19:39

Лесна работа: И торта с моркови

Бих казала, че днешният ден е много приятен, въпреки народните вярвания, че Зимният Симеон е един от най-лошите дни. Какво толкова може да се обърка? Да не чуете алармата. Да закъснеете за работа. Да разясните на шефа защо все на вас се случват подобни неща. Първото кафе да е като деня – горчиво и пълно с неосъществени планове. В порива си да..

публикувано на 03.02.25 в 17:00

Липсата на велопаркинги във Варна – резултат от лошо управление?

Част от велопаркингите, които бяха изградени във Варна по проект „MOBISEC - мобилни инициативи за устойчиви европейски общности" на Черноморската Регионална Агенция за Развитие на Енергията, са демонтирани, установи проверка на Радио Варна.  Става дума за четири от тях, разположени до Двореца на културата и спорта, Икономически университет,..

публикувано на 03.02.25 в 14:12

Честни избори - мисия (не)възможна

Институтът за развитие на публичната среда проведе днес кръгла маса, по време на която бяха обсъдени предложенията за промени в Изборния кодекс. Пет партии в парламента направиха предложения за промени в изборното законодателство, които включват създаване на преброителни центрове, отпадане на хартиеното гласуване, въвеждане на оптични сканиращи..

публикувано на 03.02.25 в 14:05

За 27 път ще се проведе конкурсът за домашно вино във Варна

Предстои да се проведе най-старият конкурс за домашно вино във Варна, за 27-ми пореден път през тази година. На 16 февруари ще бъдат отличени победителите в различните категории.  Но още от вчера кандидатите за участие дават своето вино под формата на мостри за оценка.  Това каза за Радио Варна организаторът на конкурса през последните..

публикувано на 03.02.25 в 14:01

3 февруари - Зимен Симеоновден

На 3 февруари, ден след Сререние Господне (2 февруари), Православната църква почита Свети Симеон Богоприимец и Анна пророчица.  Според легендата Симеон бил един от 70-те преводачи на старозаветния текст на Библията от еврейски на гръцки, които египетският цар Птоломей ІІ Филаделф (285-246 г. пр. Хр.) назначил. Според фолклорната традиция днес е зимният..

публикувано на 03.02.25 в 08:18
Доцент Илиан Минков, ИУ-Варна

Опубличената култура на висшите училища в България

В нарастващата конкуренция и динамична образователна среда за висшите училища става все по-наложително да търсят нови подходи за собственото им популяризиране. Един от тях е организационната култура. С нея съответния университет се "визуализира" в академичните среди в страната и чужбина, а също и в обкръжаващата среда – сред потребители на..

публикувано на 01.02.25 в 10:29