Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Арендатори от Добрич масово теглят кредити, за да изплатят рентите

| обновено на 15.12.22 в 10:39
Снимка: БГНЕС

Арендатори от област Добрич се налага масово да теглят кредити, за да могат да изплатят рентите на собствениците на земя. Причината е в драстичното увеличение на разходите им в производството на земеделски култури, както и в липсата на пазар. Цените за изкупуване на пшеница, слънчоглед и царевица към момента са такива, че са близки до производствената. Поради липсата на пазар обаче банките вече също са започнали да отказват даването на кредити срещу продукция. Ситуацията в земеделските кооперации не е по-различна и те също изпитват финансови затруднения. 

Област Добрич разполага с около 3.5 милиона декара обработваема земя. Около 1 500 000 декара се обработват от земеделските кооперации, останалите от арендаторите. Разходите за производство на единица площ за земеделците са нараснали през настоящата стопанска година почти двойно.

Никой не купува, няма пазар, цените на всички култури паднаха, каза Кирил Комитов, председател на Областния съюз на земеделските кооперации в Добрич.

Цените на земеделската продукция в страните, близо до границите на Украйна, в това число и България, са спаднали с 40%, посочи председателят на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите Радостина Жекова.

Очакванията с вноса на по-евтиния слънчоглед от Украйна бяха олиото в България да поевтинее. Това беше и сред основните аргументи на правителството  срещу призивите на земеделските производители украинският слънчоглед да не се складира в нашата страна. 

В момента тече и кампанията по изплащането на годишните ренти, която за някои земеделци е повод да търсят кредити от банки, тъй като нямат свободен финансов ресурс предвид увеличените производствени разходи и липсата на пазар.

Според Кирил Комитов в началото на следващата година се очаква от Украйна да започне внос и на царевица, което ще затрудни още повече българските производители. Онова, което е единствено сигурно засега е, че хората ще получат рентите си, а земеделците се готвят вече за селскостопанската 2023 година, за която заявките са, че ще е още по-скъпа.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Община Варна ще иска от АПИ информация за състоянието на Аспаруховия мост

В Община Варна днес се състоя първото заседание на работната група,  създадена с решение на Общинския съвет за изясняване на техническото на състояние на Аспарухов мост. В срещата участваха председателят на местния парламент Христо Димитров, заместник-кметът Димитър Кирчев, общински съветници – членове на постоянната комисия по транспорт, представители..

публикувано на 17.10.25 в 17:49

Експерти отговаряха на въпроси за еврото в Белослав: След приемането му всички договори автоматично ще се превалутират

След първи януари всички договори автоматично ще бъдат превалутирани от лева в евро и клиентите не трябва да подписват никакви нови споразумения или анекси към старите, посочи Велимира Иванова, старши инспектор в Комисията за защита на потребителите - Варна. Иванова и Лора Георгиева, главен експерт от дирекцията на приходната агенция във Варна,..

публикувано на 17.10.25 в 17:26

Отлагат депозитната система за опаковките до 2027-а

Екоорганизации застават срещу новото отлагане на депозитната система за опаковките до 2027 г. Според екологичното сдружение "За Земята" това е стъпка назад в управлението на отпадъците и в изпълнението на ангажиментите към ЕС. Това каза в предаването на Радио Варна POST FACTUM Ива Димитровa, член на сдружението. Тя посочи, че действието на МОСВ е..

публикувано на 17.10.25 в 17:15
Ирхан Хасан

Кметът на село Гроздьово Ирхан Хасан е преминал към „ДПС-Ново начало“

Кметът на село Гроздьово, община Долни чифлик, Ирхан Хасан е преминал към „ДПС-Ново начало“, научи Радио Варна. Информацията беше потвърдена от самия Хасан Ирхан. Той напомни, че на последния местен вот е избран като кандидат на ГЕРБ „Харесваме политиката на г-н Пеевски и това, че работи за хората. Другите не ни обръщат внимание. Имах разговори..

публикувано на 17.10.25 в 12:12

Експерт: Всяко трето домакинство се отоплява на ток, климатикът да не се избира на око, за да е ефективен

Около 37% от домакинствата в България се отопляват на електричество - с климатици и с термопомпи. Една от най-разпространените грешки, които хората допускат, е неправилният избор на мощност или размера на отоплителната система, което сваля ефективността и надува сметките. Това каза инж. Надежда Досева, експерт по енергийна ефективност и бивш..

публикувано на 17.10.25 в 10:40

Парламентът няма да заседава и днес

Парламентът няма да заседава и днес заради липсата на кворум, предаде БНР. В пленарната зала се регистрираха само 53-ма народни представители, при необходими 121. "Регистрирани са 53, няма кворум, следващо редовно пленарно заседание – 22 октомври от 9:00 часа", обяви председателят на Народното събрание Наталия Киселова. В пленарната зала с..

публикувано на 17.10.25 в 09:30

За седмица във Варна близо 300 глобени за каране на тротинетка без каска или вечер

Близо 300 нарушители, водачи на електрически тротинетки, са установени за една седмица във Варна по време на специализирана акция. От началото на годината досега са глобени над 2000 души. Това каза главен инспектор Петко Камбуров, началник на сектор "Пътна полиция". Най-честите нарушения са неносене на предпазна каска и управление на превозното средство в..

публикувано на 17.10.25 в 09:15