Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

82% от работодателите смятат да дадат коледни бонуси на служителите си

Снимка: Радио Видин

82% от работодателите смятат да дадат коледни бонуси на служителите си. Това сочи изследване на Българската търговско-промишлена палата, проведено сред около 100 браншови организации и предприятия от различни сектори на икономиката, сред които са услугите, строителството, търговията и други, съобщиха от Палатата.

Данните от тазгодишното проучване показват, че макар Covid кризата да промени значително икономическата среда и начина за премиране, по-голямата част от българския бизнес планира да раздаде коледни бонуси. Запазва се високият дял от 82,5% през 2022 (83% през 2021г.) на фирмите, които възнамеряват да дадат допълнителни стимули за служителите си около празниците. Спрямо 2020 и 2019г. процентът се увеличава, когато през 2020г. 60% от предприемачите са заявили, че ще имат възможност за раздаване на бонуси за Коледа.

13% от фирмите, участвали в анкетата заявяват, че не предвиждат раздаването на коледни възнаграждения поради кризата с пандемията и войната и поради това, че предвиждат увеличение на заплатите от догодина. Около 3% от управителите на българските фирми все още не са взели окончателно решение дали ще изплащат коледни бонуси на своите служители.

Най-голям процент (42%) от българските предприемачи посочват в тазгодишното проучване, че очакват да раздават коледни бонуси на своите служители, най-вече, защото искат да ги мотивират и запазят. На следващо място 40% от мениджърите на фирми посочват, че основен стимул за даването на коледен бонус са предстоящите празници. 33% от анкетираните казват, че финансовото състояние на фирмата позволява раздаването на някакъв вид бонус на служителите.

По отношение на начина на определяне на бонусите за Коледа, по равно се разпределят процентите между работодателите, които ще дават еднакви бонуси за всички служители (41%) и тези, които определят индивидуално допълнителното възнаграждение според представянето на всеки служител (40%).

Варира размерът на допълнителното възнаграждение, свързано с Коледните празници. Най-голям е делът на бонусите до 200лв – 36%. Бонуси в размер 200-500лв планират да раздадат 25%, а 23% от мениджърите ще раздадат допълнително възнаграждение от 500 до 1000 лв. на всеки служител в своята фирма.

14% от работниците могат да очакват коледен бонус от над 1000лв, като тук се наблюдава повишение спрямо 2021г, когато 12% от работодателите са смятали да дават бонуси с такъв размер.

По равно (46%) се разпределят процентите, които показват, че фирмите планират бонусите да са еднакви спрямо миналата година или да са по-високи. Продължава положителната тенденция за намаляване делът на работодателите, които планират раздаването на по-ниски размери на бонусите от 25% през 2020, 12% през 2021г до 8% през 2022г.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мият колоните по бул. „Васил Левски“ във Варна

Екипи мият всичките 64 колони, разположени от двете страни на бул. „Васил Левски“ – по 32 от всяка страна. Целта на дейността е подобряване на естетическия вид и поддържането на градската инфраструктура в добро състояние, съобщи заместник-кметът по обществен ред и екология Илия Коев. По данни от фирмата, която извършва дейностите,..

публикувано на 02.06.25 в 17:32

Тази седмица са изпитите за четвъртокласниците

Близо 60 000 четвъртокласници ще се явят на национално външно оценяване /НВО/ тази седмица. Утре / 03.05.2025 г./ е изпитът по български език и литература, а следващия ден - на 4-ти юни, е изпитът по математика. Изпитите започват в 10 часа и са с продължителност 60 минути. Учениците със специални образователни потребности ще работят с 30 минути..

публикувано на 02.06.25 в 16:32
Борислав Гуцанов

Гуцанов: С 60 млн. лева ще бъдат подпомогнати предприемачи от Северна България

С 60 млн. лева ще бъдат подпомогнати предприемачи с идеи за стартиращ бизнес от Северна България. Над 1000 проекта могат да получат финансиране. Това каза във Варна министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов, който участва поклонението в Морската градина пред паметника на Христо Ботев. Най-малко 10 000 младежи, които учат или имат първа..

публикувано на 02.06.25 в 14:34

Варненец с няколко счупвания след падане от тротинетка в Приморско

Варненец претърпя инцидент с тротинетка в Приморско. 54-годишният мъж е с фрактури на лицеви кости, дясната раменна кост и дясната лопатка. Той е настанен в болница, няма опасност за живота му. По първоначални данни до инцидента се е стигнало, след като мъжът изгубил управление и паднал от превозното средство, съобщават от полицията в Бургас.

публикувано на 02.06.25 в 14:09

С над 10 на сто е поскъпнала потребителската кошница с основните храни спрямо 2024 година

С 12 лв. е поскъпнала потребителската кошница с основните храни през тази година, в сравнение с миналата, отчитат от Държавната комисия по стоковите борси и тържищата, която следи цените на едро, съобщава БНР. 3/4 от поскъпването се дължи на по-високите цени на плодове и зеленчуци, като причината за тях са неблагоприятните климатични условия. 111..

публикувано на 02.06.25 в 13:56

Варна сведе глава пред подвига на Ботев и героите на България (СНИМКИ)

С общоградско поклонение Варна се поклони пред Христо Ботев и загиналите за свободата и независимостта на България. Събитието се проведе пред паметника на поета-революционер и общественик на Алеята на Възраждането в Морската градина. В памет на Христо Ботев и загиналите български герои беше отслужена заупокойна молитва. С военен ритуал на паметника на..

публикувано на 02.06.25 в 12:53

Експерт: Със строг контрол срещу изхвърлянето на домашни кучета до три години бездомните четириноги ще намалеят

Ако спре изхвърлянето на домашни кучета на улицата, само за три години проблемът с голямата популация във Варна на бездомните четириноги ще бъде разрешен. С години не е оказван сериозен контрол над регистрацията на домашните любимци и тяхното чипиране. Това каза сътрудникът към приюта за безстопанствени кучета в село Каменар Христина Мирчева. Тя посочи,..

публикувано на 02.06.25 в 10:50