Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ – Варна, посреща новата 2023 година по традиция с почит към една от големите фигури в българското изкуство. Владимир Димитров-Майстора (1882-1960) е изборът на екипа на музея за новия календар. Отиващата си година преминава под знака на 140-годишнината от рождението на Майстора и Варненската галерия отбелязва огромния принос на художника към българската национална култура с репродукции, притежание на нейните фондове. През годината беше реализиран и проектът “Лято в галерията” от обучителната програма на варненския културен институт, в който децата рисуваха по образци на видните представители на движението “Родно изкуство” Владимир Димитров - Майстора, Иван Милев, Цанко Лавренов и Васил Стоилов. Техните ценни оригинали дойдоха във Варна като резултат на партньорството между ГХГ-Варна и Софийска градска художествена галерия.
В календара за 2023 г. присъстват характерните за Майстора ярки портрети на моми и жътварки, пейзажи, както и една от най-впечатляващите творби от постоянната експозиция на Градската художествена галерия във Варна - “Молитва” - голямоформатно платно, изобразяващо докоснати сякаш от духовно тайнство девойки с ангелски лица. Репродуциран е и скулптурният бронзов портрет на Майстора, също част от постоянната експозиция на галерията, произведение на Андрей Николов (1878-1957), създадено през 1925 г.
Изкуството на Владимир Димитров-Майстора е представено в изданието с текст на уважавания изследовател на творчеството на художника, покойния проф. Димитър Аврамов, от монографията „Майстора и неговото време“, издадена през 1989 г.:
“Владимир Димитров - Майстора чувства света като пантеистично единство, той чувства вътрешния ритъм и неизчерпаемата творческа пълнота на битието, чувства необхватната и непостижима сила на идеала, чувства предустановената платонична хармония между красотата, истината и доброто. Стремежът да се открие „вечното“ в преходното, да се свърже красотата с доброто, естетиката с етиката, да се възпеят най-чистите духовни и нравствени добродетели на българина, може да разчита на щастлива перспектива, според Майстора, само при наличието на няколко предпоставки: Истински морал и здраво човешко съществуване са възможни единствено на село. Условията на съвременния градски живот деформират личността, като я отдалечават от нейното естествено природосъобразно битие.. Огромната заслуга на Майстора е, че следвайки общата тенденция на Родно изкуство и превръщайки селото в свой изключителен иконографски резервоар, в единствен източник за поетическо вдъхновение, успя да се издигне над неговите исторически обусловени, преходни етнографски форми и да избегне, в решителна степен, алтернативата на консервативното мислене. Неговият кристално чист платоничен идеализъм освобождава образите му от регионалните зависимости, от принудата на елементарните социологически категории, за да ги превърне в сублимни въплъщения на общочовешкото.”
Календарът се издава от Градската художествена галерия - Варна, редактор е Нина Локмаджиева, репродукциите са работа на Александър Николов, а дизайнът е на Александър Калудов.
Министерството на културата обяви имената на читалищата, одобрени за финансиране по проект "Българските библиотеки - съвременни центрове за четене и информираност" - 2024. Библиотеката към балчишкото читалище "Паисий Хилендарски-1870" кандидатства с проект за близо 5 000 лева. Отпуснатата..
В Регионална библиотека „Пенчо Славейков“ – Варна в 17 часа ще бъде открита гостуващата изложба „America through Мy Еyes” / “Америка през моите очи“. Експозицията включва селекция фотографии от ХI фотоконкурс „Америка през моите очи“, направени от български студенти по време на лятната програма за работа и пътуване в САЩ. Изложбата е част от..
"Опитвам се да предам в картините си своето огромно възхищение от земята на Намибия и от духа на мястото, от неговата безкомпромисна красота и сила, но... трябва да вдишате въздуха там … да пропътувате дълги часове, обвити в бял прах до някое жадувано място и едва тогава да усетите поне малко тази страна. Едва тогава... А аз ще продължа да се боря..
Среща с романтични съкровища очаква ценителите на камерната музика на 21 ноември във Варна и на 22 ноември - в Бургас. Поканата е от триото Стоимен Пеев, цигулка, Атанас Кръстев, виолончело и Мартина Табакова, пиано. Тримата изпълнители са изявени артисти, носители на престижни награди като „Кристална лира“ на Съюз на българските музикални и..
Премиерно в двата града ще прозвучат три нови и изключително любопитни произведения с джаз теми в симфоничен аранжимент под диригентската палка на Борислав Йоцов: К онцерт за джаз пиано и оркестър със солист Константин Костов – пиано (автор на произведението), Концерт за тромпет, тромбон и оркестър от Христо Йоцов със солисти Михаил Йосифов – тромпет..
България - страна със сходна историческа съдба на Турция, която 40 години след Освобождението се стреми да се дистанцира от Османската империя, е основното вдъхновение за реформаторските идеи на Мустафа Кемал Ататюрк. Когато през 1913 г. Мустафа Кемал пристига в София като военно аташе, той открива, че България е една изцяло европейска страна. За него..
Под мотото „Морето“ Художествената галерия в Добрич подреди изложба от своя фонд. В нея са събрани творби на четирима художници, които принадлежат към различни поколения. Родени от края на XIX век до 20-те години на XX век, в определен период от творчеството си са свързани с морската стихия и разработват сюжета, като го пречупват през призмата на..