Заради високите температури през сезона бебета костенурки не успяват да заспят, заяви Ива Лаловска от Фондация "Геа Челониа". Тя и съпругът ѝ са създатели на единствения Център за рехабилитация и размножаване на сухоземни костенурки у нас, който се намира в несебърското село Баня. Лаловска каза, че малките костенурки, които ще останат в активно състояние, са на възраст от няколко месеца, излюпени през септември и октомври, до двегодишни.
Проблемът с малките се състои в това, че те се заравят много плитко под земята. Слънчевите дни през декември подлъгват бебета и те излизат над повърхността, разказа Лаловска. Мястото, в което са били заровени, лесно може да се изстуди, когато е на сянка. Така малките костенурки не успяват да се върнат обратно под земята, защото има опасност от изстудяване. Оставайки навън също е рисково за тях, затова Лаловска и съпругът ѝ приютяват бебетата в лечебницата. Сред тях има и по-слаби тригодишни.
Малките костенурките ще останат в лечебницата до пролетта. Те ще бъдат хранени с подходяща храна. В помещението има и лампа с ултравиолетови лъчи за набавянето на витамин Д, необходим за здравината на корубата.
Освен бебетата, затруднения да заспят зимен сън понякога имат и възрастните, затова всички костенурки ще бъдат наблюдавани през цялата зима. Лаловска потвърди, че най-възрастната костенурка, която е над 70 години, вече е заспала своя зимен сън.
Всички, които харесват костенурките, могат да изберат своя любимец и да го осиновят. "Няма да могат обаче да си вземат животното у дома. Осиновителят поема издръжката на костенурката, която остава при нас, като той може да я вижда, разказа Ива Лаловска. Тя каза, че от центъра снимат и правят видеа, за да знае осиновителят как се развива неговата костенурка. Той може да присъства и на нейното пускане в природата."
За костенурките, чиито травми или заболявания не позволяват да се върнат отново в природата, от фондацията набират средства за ограждането на сектор с дължина 180 метра. Лаловска обясни, че костенурките инвалиди се нуждаят от по-голямо пространство, за да не са стресирани и да живеят по-пълноценно. Ограждането на специалната зона ще позволи всяка костенурка да има повече място за себе си.
Чрез дарения фондацията вече успя да обособи лечебница за нуждаещите се костенурки.
От 28 април 2025 г. Българската народна банка пуска в обращение сребърна възпоменателна монета на тема „175 години от рождението на Захари Стоянов“ от серията „Българско възраждане“. Цената на монетата при пускане в обращение е 162 (сто шестдесет и два) лева. Монетата ще се продава в Българската народна банка – на две каси в София, пл. „Княз..
Днес е Светла събота . Това е шестият ден от Светлата седмица след Великден, когато всеки ден се славят Божията майка и светите апостоли. Седмицата е наречена така, защото Христос донася просветление и надежда за вечен живот на всички човеци. Тя се нарича още празна, заради забраната да се работи каквото и да е работа, както и Нова неделя,..
С тържество пред емблематичната сграда на ул. „Параскева Николау“ 7 Музеят по история на медицината към МУ – Варна чества 40 години от основаването си. Събитието събра представители на академичната общност, уредници, музейни работници, историци. Ректорът на Медицинския университет във Варна проф. д-р Димитър Райков поздрави екипа на музея и всички,..
Благотворителен кулинарен базар „Да отворим сърцата си за Кристиян“, организиран от самодейци в Балчик в навечерието на големия християнски празник, обедини десетки балчиклии в една кауза. Дарението е за Кристиян Костадинов - 26-годишен младеж от Балчик, страдащ от бъбречна недостатъчност. Сумата от 100 000 лв. е необходима за трансплантация на бъбрек в..
Единственият български военноморски офицер, който е стигнал до 67 градуса южна ширина, т.е. е прекосил Полярния кръг - кап. Теодоси Димитров, успява да опознае Антарктика. Българинът има възможността да трупа опит на Ледения континент и да се срещне със суровата природа, благодарение на шанса да бъде поканен на борда на аржентинския ледоразбивач..
Варна - „Най-добър град за живеене“. Помните ли тази титла, която имаше морската столица през 2007 г.? Сред критериите бяха: многото денонощни аптеки; магазините, които работят до късно; брой банкомати; учебни заведения; културен живот, но също и… “улични тоалетни”. По този критерий градът тогава получи 9 от 10 възможни точки. Днес в..
На 25 април Светата ни Църква отбелязва Светли петък. Този ден от Светлата седмица е посветен на възпоменаването на иконата на Божията майка "Живоприемни източник". На Светли петък, след литургията се извършва водосвет пред иконата на Божията Майка "Живоприемни източник", а ако местните обстоятелства позволяват се извършва шествие до водоеми..