Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

117 млн. лева за семейни фирми по новата програма за конкурентоспособност

Снимка: БГНЕС

Още през януари 2023 г. Министерство на иновациите и растежа (МИР) ще стартира кандидатстване за получаване на безвъзмездна финансова помощ за модернизация на семейни предприятия и фирми от творческите индустрии и занаяти, съобщиха от Министерството.

То ще бъде възможно по процедура за Подобряване на производствения капацитет на малки и средни предприятия на стойност над 117 млн. лв. Тя е по Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ (ПКИП) 2021 – 2027.

Процедурата ще бъде насочена към малки и средни предприятия и по-точно семейни фирми – предприятия, които се притежават от повече от един член от семейство. Допустимите разходи ще са насочени към придобиване на машини, съоръжения, оборудване и софтуер, свързани с производствените цели на предприятията.

Припомняме, че ПКИП бе одобрена от Европейската комисия за рекордно кратък срок – за 48 дни. Изпратена бе на 16 август и одобрена на 3 октомври. Общият й бюджет е 3 млрд. лв. Тя е продължение на Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ 2014-2020 (ОПИК) и е една от двете големи програми за бизнеса, управлявани от Министерството на иновациите и растежа. Чрез нея ще се подкрепят иновации в микро-, малките и средни предприятия в различни етапи от развитието им.

 Ще се плащат партньорски проекти между малки и средни предприятия и големи дружества за разработване на нови технологии и иновации. Основните приоритети на Програмата са два – „Иновации и растеж“ и „Кръгова икономика“. Предвидени са средства за разработване и внедряване на иновации във фирмите, развитие на предприемаческата екосистема, създаване на нови или развитие на вече съществуващи компании с фокус върху високотехнологичните сектори на промишлеността, защита на патенти, индустриална собственост и др. Ще се стимулира дигитализацията, повишаването на киберсигурността, поверителността на данните в малките и средни предприятия и на уменията на персонала за работа с технологиите от Индустрия 4.0. Освен за по-голяма енергийна ефективност и самостоятелност на фирмите, във втория приоритет – „Кръгова икономика“, е заложено финансиране за по-ефективно използване на ресурсите, разработването на продукти с по-голяма трайност или с възможност за рециклиране, повишаване на употребата на вторични суровини, подобряване управлението на отпадъците и др.

За рекордно кратък срок бе одобрена и Програмата „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“ 2021-2027 г. (ПНИИДИТ) с бюджет от 2,14 млрд. лв. – изпратена на 26 октомври и одобрена на 5 декември. Само по двете нови програми заедно (ПКИП и ПНИИДИТ) МИР ще управлява общо над 5 млрд. лв. до 2027 г. Те ще финансират ударно разработване и внедряване на иновации, както и въвеждането на научни разработки и тяхната комерсиализация в производствата и дейностите на фирмите.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Рисунката на Кристия Михайлова стана коледна картичка на Радио Варна

Рисунката на Кристия Михайлова е победил в конкурса на Радио Варна "Моята Коледа. Тя вече е отпечатана като коледна картичка. Най-красивата рисунка беше избрана от тричленно жури в състав Виктор Петков, Доротея Павлова и Дарин Сотиров, които селектираха най-добрите измежду 415 творби, дело на талантливи деца, вдъхновени от идващите празници. Темата на..

публикувано на 13.12.24 в 20:20

Голямо задръстване на Аспаруховия мост заради верижна катастрофа

Верижна катастрофа между три автомобила стана тази вечер малко след 18 часа във Варна. Леко са пострадали двама души. Инцидентът предизвика огромно задръстване. Изясняват се причините, довели до инцидента.

публикувано на 13.12.24 в 19:00

ВМС имат нужда от нови кораби и повече средства за борба с мините

Необходими са нови кораби за Военноморските сили на България, както и повече средства за борба с мините в Черно море. Това каза командирът на ВМС контраадмирал Кирил Михайлов. Той определи отиващата си година за флота, като трудна и изпълнена с предизвикателства. През 2024-та година страната ни е домакин на най-много международни учения, посочи той...

публикувано на 13.12.24 в 16:05

Варненец дари уникален макет на кораба "Мейфлауър" на Военноморския музей

Военноморският музей във Варна днес получи ново дарение – макет на кораба на пилигримите „Мейфлауър“. Негов автор е Атанас Иванов. Той сам е изработил хилядите дървени части, лепил ги е, шлифовал, боядисвал..., за да се превърнат те в истинско произведение на изкуството.  Макетът е изработен в края на седемдесетте години на миналия век...

публикувано на 13.12.24 в 15:50

Варна кандидатства за нова процедура за телегрижи за хора с хронични заболявания и трайни увреждания

Нова процедура за грижа у дома може да стартира във Варна, стана ясно на днешното заседание на Постоянната комисия „Социални дейности и жилищна политика“, на което бе дадена зелена светлина за кандидатстване. Процедурата „Иновативни здравно-социални услуги“ е финансирана по Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021-2027. Новото по тази..

публикувано на 13.12.24 в 15:48
Снимката е илюстративна

Затварят улици заради мача в неделя Спартак - ЦСКА

Във връзка с провеждането на футболна среща между отборите на ПФК „Спартак 1918“ - Варна и ФК ЦСКА София тази неделя, 15 декември, ще бъде преустановено движението на ППС по улици в района на стадион „Спартак“, както следва: -в интервала 14:00 – 16:00 часа - по ул. „Отец Паисий“ в отсечката от  кръстовището на ул. „Отец Паисий“ с бул. „Вл. Варненчик“..

публикувано на 13.12.24 в 15:27

Финансовата комисия отхвърли увеличението на такса смет за варненци

Комисията по финанси и бюджет към Общински съвет – Варна отхвърли предложението на кмета за актуализация на част от общинските такси и цени на услуги. Основната причина за отказа беше липсата на ясна обосновка на внесените промени. Пример за това е предложението за повишаване на цените на паркингите, докато таксата за Синята зона..

публикувано на 13.12.24 в 14:15