Периодът след празниците е времето, в което много хора решават да се разтоварят след обилното похапване и да стопят някой друг килограм. Едни правят това с диети, други с потене във фитнеса, а трети просто решават да обърнат хладилника с вратата към стената. Има обаче хора, които търсят "лесна победа" в битката с килограмите без да се налага да тренират или да спазват диети - хапчетата за отслабване.
Именно след Нова година истинско „цунами“ от оферти за такива медикаменти залива интернет пространството с различни отстъпки и специални предложения.
Тези оферти обаче крият редица рискове, както за здравето, така и за парите ни, обясни Габриела Руменова от платформата „Ние, потребителите“.
"Някои ги наричат оферти за наивници, но не трябва да изключваме и някои уязвими групи потребители, които са опитали всичко и не са получили желаните резултати. Те гледат на продуктите от тези реклами като последна възможност да решат своя проблем", коментира Руменова.
Това обаче може да доведе до много други проблеми, смята диетологът и здравен инструктор Ники Суков.
"Промяната на повече от 10% от теглото на човек за кратък период от време, например около 1 месец, крие само по себе си рискове за здравето", каза Суков.
Той припомни, че тези продукти първоначално не са разработени с цел сваляне на килограми.
"Някои хапчета за отслабване са разработени с цел намаляване на кръвната захар при хора с диабет. Да си спомним и виаграта, която първоначално е била създадена за хора с различни сърдечни проблеми. И те имат своите странични ефекти. Това обаче никой не го споменава в рекламата, която ви излиза в интернет и ви подканва да си купите тези медикаменти и да свалите бързо килограми. Това е бързо решение за сметка на здравето", допълни Суков и поясни, че много често бързото сваляне на килограми чрез хапчета може да доведе до други здравословни проблеми, сред които камъни в бъбреците или рак на панкреаса.
Най-често потребителите достигат до страниците с подобни оферти чрез спонсорирани постове в социалните мрежи, поясни Габриела Руменова.
"Тези постове ни препращат към други страници или незащитени връзки, които имат за цел да промотират един-единствен продукт. Често домейните им са странно съчетание от нищо не означаващи букви и символи. Ако обърнем внимание на адреса, често окончанията са за страна от третия свят. Има и друг трик, който подканва към бърза покупка. Това са тези часовници, които отброяват ден или часове оставащо време до края на офертата. И често има призиви като "Побързайте" или "Количествата са ограничени", коментира още експерта.
На тези страници често има и публикувани потребителски мнения, които хвалят продукта, но те не са истински. Тях можем да ги разпознаем по снимките на уж български потребители, които съвсем не изглеждат такива.
При тези оферти има много подробно описание на съставките или начина на работа на продуктите, както и на принципа на действие и постигане на обещаваните резултати. За сметка на това обаче има много малко информация за търговеца, бутон за бърза поръчка, който отвежда към телефон или приложение за комуникация.
Габриела Руменова посъветва хората внимателно да проверяват търговеца и фирмата в търговския регистър, кой и къде е регистрирал домейна на сайта и не на последно място кой е производителят на продукта.
Публикуват се интервюта със специалисти в областта на диетологията и здравеопазването, както и популярни личности.
Ники Суков даде пример с една нова мода в САЩ, рекламирана от самата Ким Кардашиян.
"Те използват инсулинови инжекции, при които един от страничните ефекти е загуба на апетита. И много хора се втурват да си купуват тези инжекции за да свалят бързо килограми. Всъщност тези инжекции са изключително необходими на хората с диабет, а в момента на пазара на медикаменти в САЩ има недостиг на подобни инжекции", коментира Суков и призова хората да не се доверяват дори и подобни продукти да се рекламират от известни личности. Той изрази съмнение, че те самите използват тези продукти.
"Да не забравяме, че тези известни личности получават пари за реклама. Освен това, зад хора като Ким Кардашиян стои голям екип от специалисти, диетолози и треньори, които не биха допуснали тя да рискува здравето си като се боцка с инсулинова инжекция", каза още Ники Суков.
В случаи, че станем жертва на подобна измама или нелоялна практика, трябва да сигнализираме до съответните институции като полиция, здравно министерство и Комисията за защита на потребителите. И в никакъв случай да не приемаме подобни хапчета преди да сме се консултирали с лекар.
Чуйте репортажа на Иван Барбов:
Mental е варненска група, съставена от петима души, които се стараят да правят музика, която не влиза в етикети и в същото време не е прекалено крайна. Музикантите свирят метъл, но взимат и от други жанрове, и споделят с категоричност пред екипа ни : "Можем да свирим всичко". Бандата е сформирана през зимата на 2023 г., а оттогава свирят главно..
По повод 90-годишнината от създаването си екипът на Радио Варна ще приеме в понеделник ценно дарение – бронзова скулптура на Йордан Каранов (1892 – 1975), музиковед, общественик и началник на радиостанцията в периода 1944 – 1950 г. Паметникът е дарение от художничката Калия Йорданова и нейния съпруг – скулпторът проф. Пламен Братанов. Произведението..
На 25 юли Православната църква възпоменава Успение на св. Анна. Света Анна, майката на Пресвета Богородица, произхожда от свещеническия род на Левиевото коляно. Със съпруга ѝ Йоаким живеели в гр. Назарет, в Галилея, и до дълбока старост били бездетни. Търпели заради бездетството си много огорчения и обиди, но понасяли всичко смирено, уповавайки се на..
Във все по-богатата програма на Варненския фестивал ‘‘Опера в летния театър‘‘ едно заглавие изпъква пред останалите. Мюзикълът ,,Аладин‘‘ е най-новата продукция на ТМПЦ – Варна и заедно с мюзикълите ‘‘Дух‘‘ и ‘‘Парижката света богородица‘‘ е лауреат на програмата на фестивала. С премиерата си на 18 юни мюзикълът покори сърцата на..
Три дни ще празнува своята 70-годишнина Университетска ботаническа градина – Балчик от 25 до 27 юли, когато ще се проведе арт изложение сред цветята. Събитието се организира съвместно с фондация „Добруджа – история, традиции, култура“, като ще бъдат представени занаяти, изкуства, лични срещи с творците, образователни работилници като тъкане,..
Понастоящем във Варна се работи по общо 12 проекта за реставрация на архитектурни паметници . Сред тях е и т.нар. „Софийска банка“, поято сега виждаме само укрепването и съхранянето на пластиката на покрива. Предизикателството по нейната реставрация е заради достъпа до имота, който е през чужд имот. В същото време има и не малко примери за..