Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Текстилът е новата пластмаса

100 хиляди тона текстилни отпадъци се депонират годишно в България

Къде във Варна можете да предавате ненужните дрехи и обувки за рециклиране?

Снимка: Георги Нейков, БНР

Когато говорим за замърсяване на околната среда едно от първите неща, за които мнозина се сещат е пластмасата. Действително тя е един от основните замърсители. Но, освен нея, текстилните отпадъци се оказва, че са не по-малко „зло“ за природата. Някои го наричат дори и новата пластмаса. С всяка година производството на текстилни изделия в света се увеличава,а с това се увеличава и потреблението и се изхвърлят повече текстилни отпадъци.

По данни на Българска асоциация "Кръгов текстил", всяка година в ЕС се изхвърлят 5 милиона тона текстил. От тях над 3 милиона тона  попадат в смесения битов отпадък и съответно вредят на природата.

"В България годишно се депонират над 100 хиляди тона текстилни отпадъци", каза в интервю за Радио Варна Сирма Желева, която е мениджър "Устойчиво развитие" в компанията за рециклиране и оползотворяване на текстилни изделия TexCycle. 

За да не свършват ненужните дрехи на сметището, от компанията са позиционирали над 250 контейнера за разделно събиране на текстилни изделия в цялата страна.

Във Варна контейнерите са 5 на брой. Те са позиционирани предимно в централната част на града. Такива контейнери има на Червения площад, до подлеза на Спортна зала, зад пазар "Чаталджа", на пиацата на такситата в квартал "Чайка", както и в квартал "Бриз".

Подобни контейнери има и в общините Аксаково, Белослав, Аврен, а също и в Добрич, Балчик, Каварна, както и в Бургас.

"Контейнерите дават възможност на хората да се отърват по един доста по-екологичен начин от ненужните си дрехи. В тях могат да се изхвърлят дрехи, обувки, различни аксесоари като колани и чанти, домашен текстил като завивки и възглавници. Добре е да са изпрани и да са поставени в торба или друга опаковка. Дрехите в контейнерите се събират ръчно, а самите съоръжения са обезопасени. Въпреки това има доста изобретателни хора, които успяват да извадят дрехите", коментира Сирма Желева. 

В най-силните сезони като пролет и есен, когато хората традиционно изчистват гардеробите си, количеството текстил, което се събира в някои контейнери във Варна достига до 2 тона на месец, поясни още Желева. 

Тя е радостна от факта, че все повече български граждани изхвърлят дрехите си разделно.

"След като бъдат поставени в контейнерите, текстилните изделия отиват към сортировъчния център на компанията, където преминават процес на подготовка за повторна употреба. Изделията се сортират и се разделят детайлно според качеството и сезонността за да намерят някой някъде по света, който би ги носил. Ако стават за носене. Тези, които не са годни се разделят по цветове и материи и се рециклират. С рециклираните дрехи се произвеждат парцали. Около 1% от материите обаче не подлежат на рециклиране и се оползотворяват като енергия", разкри Сирма Желева. През тази година във Варна предстои изграждането на инсталация за рециклиране на текстил и производство на рециклирани нишки, от които да се създават нови текстилни продукти.

Как текстилът вреди на околната среда?

"Във фазите на производство на текстилните изделия се използват огромни количества вода и обработваема земя. Памукът например е на първо място по употреба на пестициди и химикали в световен мащаб. По-големият процент от текстилните продукти се произвеждат от синтетичните материи, които са си пластмаса. По време на потреблението се отделят огромни количества микропластмаса при прането на дрехите", обясни Сирма Желева.

Един от основните проблеми в последните години е ефектът на бързата мода - купуваме повече дрехи, а потребяваме много по-малко.

Чуйте разговора на Иван Барбов със Сирма Желева:





БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Папагал Жако от вилната зона на Балчик търси стопаните си

Какво да направим, ако намерим птица с пръстен? Какво да направим, ако намерим птица с пръстен? На този въпрос отговаря орнитологът Михаил Илиев от Българското дружество за защита на птиците. А поводът да му зададем този въпрос е намереният във вилна зона между Балчик и Албена папагал Жако, чиито собственици се издирват и очевидно..

публикувано на 10.01.25 в 18:53

Идея за вендинг машини със здравословни храни в училищата представиха във Варна

Идея и бизнес план за поставянето на вендинг машини в някои от варненските училища бяха представени по време на първата за годината приемна на кмета Благомир Коцев. Проектът е ориентиран към продажбата на здравословни хранителни продукти, които да се наложат в дневното меню на учениците и така да заместят консумацията на вредни храни. Младият мъж,..

публикувано на 10.01.25 в 14:59

"Закуска в библиотеката" продължава и в 2025 г.

„Закуска в библиотеката“ ще има и през тази година. С топъл чай и кафе посрещат своите най-малки читатели и техните родители в Детски и средношколски отдел на Регионална библиотека „Пенчо Славейков“-Варна. Залата за четене и игри е уютна, заредена с нови книги, материали за оцветяване и рисуване. Нови познанства, споделени теми и семейни..

публикувано на 10.01.25 в 08:40

Петима ще са победителите в инициативата „Селфи в музея“

Военноморският музей във Варна се включва в световната инициатива „Селфи в музея“ за втора година и отправя покана към своите посетители да участват и да спечелят награда.  Условието е да си направите селфи в музея и да го публикувате в профила на музея във фейсбук или инстаграм с хаштаг #ВМорскиямузей или #MuseumSelfieDay от днес до 15..

публикувано на 09.01.25 в 15:28

Виктория, която дари косата си за кауза: Щом помогнеш, си на небето от щастие

Виктория Цонева е на 13 години и откакто е на 9 има едно голямо желание - да "отгледа" косата си, за да я дари на нуждаещи се онкоболни жени. Четири години са нужни на момичето да изчака косата си да порасне, но, оказва се, грижите за нея са специални. Тя трябва да се сресва редовно, да се подстригва всеки месец, за да не цъфти. Целта обаче е една -..

публикувано на 09.01.25 в 11:45

Продължава услугата за грижа на самотни възрастни във Варна, подпомагат 417 нуждаещи

Община Варна продължава услугата за почасова грижа в дома на сомотножиеещи възрастни хора. В понеделник, 6 януари, започна проект, продължение на „Грижа в дома в община Варна“, който приключи на 3 януари и по който екип с обща численост над 100 специалисти и помощен персонал предоставиха интегрирани здравно-социални услуги в домашна среда на над 820..

публикувано на 09.01.25 в 08:43

Зоопаркът във Варна кандидатства за евросредства за обновяване на пространството

Зоопаркът във Варна е в етап на подготвяне на документация за кандидатстване за евросредства за обновяване на пространството. Това каза Нора Люцканова, уредник "Зооколекция". Стремим се да направим най-доброто за пространството, с което разполагаме, каза тя и изрази съжалението си, че площта не е голяма, в сравнение с други зоокътове в страната...

публикувано на 08.01.25 в 15:25