Докато на 6 януари отбелязваме Богоявление, арменците и арменската общност ще празнува Коледа. Всеизвестен факт е, че Армения е първата държава в света, която приема християнството като официална религия. Векове по-късно арменците ще отбележат за 1722 път Бъдни вечер и Коледа. Колкото и да си приличат празниците при нас и при тях и да имат общи черти, има няколко особености. Коментираме ги със Силва Будурян, секретар на НЧ „Свети Саркис - 2007” във Варна.
Бъдни вечер за арменската общност е пети януари. Тогава, по традиция, на празничната вечеря, както и ние правим, се поставят нечетен брой постни ястия. В случая обаче разликата е, че арменците държат на националната си кухня.
"Това са традиционните арменски постни лозови сармички, които са със специфични подправки. Също така се приготвят и сарми с кисело зеле и булгур. В двата вида сармички понякога присъстват и стафиди."
По стар арменски обичай нито една трапеза на Бъдни вечер не минава без арменско ашуре или "сладка супа". Задължителни са плодовете, кадаифът и баклавата.
Един от важните ритуали по време на Бъдни вечер, който арменците спазват, е освещаването на нар. А по-късно след службата в църквата домовете се посещават от коледари.
"Нарът съдържа 365 зрънца, които олицетворяват дните в годината. Свещениците в църквата благославят нара и раздават на всяко семейство по един плод."
И тук отваряме една скоба - арменците отдавна живеят в България. Има много смесени семейства. Което означава, че в годината те празнуват два пъти Коледа – веднъж на 25 декември и веднъж на 6 януари.
Повече за арменските традиции чуйте в звуковия файл.
Още малко ноември. Още малко кротки следобеди, погалени от есенен вятър. Още малко време между слънцето и снега. Още малко до онези завладяващи моменти, когато ще пишем желания, ще се радваме на коледните светлинки, ще планираме празнични вечери и сърцата ни ще тръпнат в очакване на следващото преживяване, следващия житейски епизод, следващото..
Центърът за настаняване от семеен тип "Владиславово А" е социална услуга от резидентен тип, част от Комплекса за социални услуги за деца и младежи, лишени от родителска грижа. Центърът работи от 2015 година и е дом на 11 деца и младежи със специални потребности на възраст от 3 до 25 години. Скоро очакват и нов член на семейството си. Всички те са..
Традиционно през месец ноември Радио Варна кани всички малки творци да се включат в конкурса за рисунка. Тази година темата е „Моята Коледа”. Това е деветата поредна година, в която медията приканва всички деца на възраст от 6 до 16 години да проявят своя талант в артистичния конкурс. По традиция една от избраните рисунки ще бъде..
На 25 ноември отбелязваме Международният ден за елиминиране на насилието срещу жени. Въпреки напредъка, дикриминацията и насилието над жени продължава да е един от основните проблеми на обществото. Едва през април тази година (2024 г.) Европейският парламент одобри първите в историята на ЕС правила за борба с насилието над жени и домашното насилие...
Свети Климент Охридски е средновековен български учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Основател е на Охридската книжовна школа. Православната ни църква го тачи като един от светите Седмочисленици. Първият съвременен университет в България – Софийският университет „Свети Климент Охридски“ , е наречен на негово име при..
Войната в Сирия продължава вече 13 години. Милиони сирийци се превърнаха в бежанци. Един от тях е Рустом Абдулкадер. Той е на 42 години. Избира живота на бежанец. Едната причина е, че не иска той или синовете му да се бият за някоя от воюващите страните и да избиват сънародници. Втората и по-важната – има болно дете. Засега семейството е в България, в..
Едно от най-старите читалища в област Добрич – това в село Гурково, е заплашено от затваряне заради лошото състояние на сградата. То е построено в периода от началото до средата на миналия век с доброволния труд на местни хора. Заради дългогодишно неглижиране и липса на достатъчно финансиране се стига до момента, в който от Регионалната здравна..