Докато на 6 януари отбелязваме Богоявление, арменците и арменската общност ще празнува Коледа. Всеизвестен факт е, че Армения е първата държава в света, която приема християнството като официална религия. Векове по-късно арменците ще отбележат за 1722 път Бъдни вечер и Коледа. Колкото и да си приличат празниците при нас и при тях и да имат общи черти, има няколко особености. Коментираме ги със Силва Будурян, секретар на НЧ „Свети Саркис - 2007” във Варна.
Бъдни вечер за арменската общност е пети януари. Тогава, по традиция, на празничната вечеря, както и ние правим, се поставят нечетен брой постни ястия. В случая обаче разликата е, че арменците държат на националната си кухня.
"Това са традиционните арменски постни лозови сармички, които са със специфични подправки. Също така се приготвят и сарми с кисело зеле и булгур. В двата вида сармички понякога присъстват и стафиди."
По стар арменски обичай нито една трапеза на Бъдни вечер не минава без арменско ашуре или "сладка супа". Задължителни са плодовете, кадаифът и баклавата.
Един от важните ритуали по време на Бъдни вечер, който арменците спазват, е освещаването на нар. А по-късно след службата в църквата домовете се посещават от коледари.
"Нарът съдържа 365 зрънца, които олицетворяват дните в годината. Свещениците в църквата благославят нара и раздават на всяко семейство по един плод."
И тук отваряме една скоба - арменците отдавна живеят в България. Има много смесени семейства. Което означава, че в годината те празнуват два пъти Коледа – веднъж на 25 декември и веднъж на 6 януари.
Повече за арменските традиции чуйте в звуковия файл.
На 25 юли Православната църква възпоменава Успение на св. Анна. Света Анна, майката на Пресвета Богородица, произхожда от свещеническия род на Левиевото коляно. Със съпруга ѝ Йоаким живеели в гр. Назарет, в Галилея, и до дълбока старост били бездетни. Търпели заради бездетството си много огорчения и обиди, но понасяли всичко смирено, уповавайки се на..
Във все по-богатата програма на Варненския фестивал ‘‘Опера в летния театър‘‘ едно заглавие изпъква пред останалите. Мюзикълът ,,Аладин‘‘ е най-новата продукция на ТМПЦ – Варна и заедно с мюзикълите ‘‘Дух‘‘ и ‘‘Парижката света богородица‘‘ е лауреат на програмата на фестивала. С премиерата си на 18 юни мюзикълът покори сърцата на..
Три дни ще празнува своята 70-годишнина Университетска ботаническа градина – Балчик от 25 до 27 юли, когато ще се проведе арт изложение сред цветята. Събитието се организира съвместно с фондация „Добруджа – история, традиции, култура“, като ще бъдат представени занаяти, изкуства, лични срещи с творците, образователни работилници като тъкане,..
Понастоящем във Варна се работи по общо 12 проекта за реставрация на архитектурни паметници . Сред тях е и т.нар. „Софийска банка“, поято сега виждаме само укрепването и съхранянето на пластиката на покрива. Предизикателството по нейната реставрация е заради достъпа до имота, който е през чужд имот. В същото време има и не малко примери за..
На 24 юли честваме паметта на света великомъченица Христина. Мъченицата Христина живяла през III век в град Тир, където баща ѝ, Урбан, бил владетел. Когато се родила, родителите ѝ ѝ дали името Христина, което не било според тяхното езическо мъдруване, а по Божий промисъл, предопределил живота ѝ в служба на Бога. Момичето било невероятно красиво и..
Клавирен рецитал изнесе в рамките на Международния фестивал "Варненско лято" снощи Антонио Паван. Той е само на 11 години с българо-италиански произход, а биографията му вече е забележителна, репертоарът му се простира от барока до XXI век, свирил е в престижни зали в Италия, където живее, и в Европа, печелил е само първи награди от конкурси, често..
Предстои едно изключително вълнуващо и заредено с обич събитие във Варна, което ще събере на едно място представители на природозащитни организации, доброволци, любители на животните и всички хора със сърца, отворени за доброто. В събота, 27 юли, от 10:00 до 22:00 часа, на входа на Морската градина в морската столица ще се проведе фестивалното..