Един от водещите телекоми у нас повиши месечната такса на всичките си клиенти с до 2 лева. Като причина за това се посочва инфлацията през 2022 година, както и Общите условия на телекома. Така всеки потребител, ще получи по-висока сметка. С малко, но по-висока. Нали, няма да пресмятаме каква сума ще влезе в касата на мобилния оператор при един милион клиенти? Оказва се, че в тази ситуация потребителите на мобилни услуги нямат кой знае колко полезни ходове, без това да им се отрази на портфейла. Коментираме случая с Габриела Руменова от платформата „Ние, потребителите”. Тя припомни, че в края на 2021 година и трите телекома у нас заявиха, че ще предложат индексация за две години наведнъж – за 2020 и 2021. Тогава от Комисията за защита на потребителите реагираха. Но популистки, смята Габриела Руменова, защото вместо да докажат неравноправност на клаузите, от комисията се опитаха да докажат нелоялна търговска практика и текстовете в Общите условия останаха.
Четвъртък. Хубав топъл зимен ден. Часът е 13 и 7 минути. Съобщение на телефона – от мобилния оператор, на който съм клиент. Цитирам: Уважаеми клиенти, поради ръста на инфлацията за 2022 година и на основание на Общите условия, цената на месечния абонамент ще бъде увеличена с до 2 лева с ДДС за всяка основна и допълнителна услуга.” Много ясно, че първата ми мисъл беше – „Тези не се наядоха”. След кратък размисъл посмегчих тона – „Тези вече прекаляват.” И се оказва, че всъщност не мога да направя много, за да не плащам още четири лева за услугите, които ползвам.
"Има клауза, която им позволява да направят това. Според нас това е неравноправна клауза, защото тя не предвижда възможност за потребителите да се откажат от договора на това основание, без да дължат неустойки. Така че полезен ход може да има евентуално за тези потребители, на които договорите им в момента са безсрочни.
Ако договорът е безсрочен, той може да бъде прекратен с едномесечно предизвестие. И да потърсят по-изгодна оферта без да държат неустойки, коментира Габриела Руменова от платформата „Ние, потребителите”. Обаче, когато е срочен, както в моя случай, това води едни последици, които ще извадят едни суми от джоба ми.
"И дори има и още по-голяма тежест, защото тези, които са закупили при сключването на договора телефон, таблет, лаптоп, телевизор, те дължат разликата между пазарната цена и тази, която са платили за придобиването им."
Може би единственият ми шанс е да изпратя сигнал до Комисията за защита на потребителите. Габриела Руменова обаче веднага попарва надеждите ми.
"Комисията за защита на потребителите е длъжна да разгледа тези клаузи и да се произнесе за евентуално наличие на неравноправност. Макар че тук превенцията е по-важна, защото за да влязат изобщо в сила тези общи условия, те са били одобрени от регулатора - Комисията за регулиране на съобщенията, но също така и потвърдени от КЗП."
Въпреки това обаче във всеки един момент тези текстове могат да бъдат преразгледани от регулаторните органи. Особено ако жалбите не са една и две.
"И отново да проверят дали има неравновесие между правата и задълженията на потребителите от една страна и на дружествата - от друга."
Ученици от СУ "Гео Милев" във Варна се научиха как да преодоляват агресията, да са по-добри един към друг и да се уважават. В училището са приложени методологичните разработки на проф. Румен Стаматов, ръководител на Центъра за позитивно образование на Варненския свободен университет. Това каза Николинка Даскалаво-главен секретар на ВСУ „Черноризец..
Подготвя се коледната украса във Варна. Работници поставят дървения постамент на шадравана до Драматичния театър "Стоян Бъчваров". Украса е монтирана и по бул. "Княз Борис I". Светещите гирлянди се поставят около стволовете на дърветата в централната градска част. Живото коледно дърво до театъра все още не е украсено. По традиция..
Коледните пости, наречени още Рождественски пости, започват след Коледни заговезни от 15 ноември и продължават до 24 декември включително. Те са последните многодневни пости за годината. Случва се датата да се измести, ако Коледни заговезни се падат в дни на строг пост – сряда и петък. Понякога постът се нарича Филипов, тъй като по традиция започва в..
Болестта на 48-годишния мъж се развива за около 7 години. През 2015 година губи работата си и остава затворен вкъщи. В началото започва да пие от обяд, но идва момент, в който пие от сутринта. Три-четири месеца след това Димитър вече пие денонощно. Признава, че не е можел да изкара повече от два часа без алкохол. Стига до един литър концентрат на..
Десетият национален конкурс-рецитал по творби на Никола Й. Вапцаров, предназначен за любители , ще се проведе на 30 ноември, от 9:00 ч. в зала „Вапцаров“ на Висшето военноморско училище, носещо името на поета. Наградният фонд е осигурен от Община Варна, а събитието е част от програма "Младежки дейности 2024", на дирекция "Образование и младежки..
"След изключително успешното първо издание на инициативата Ден на четенето през 2023 г. (177 609 участници от страната и чужбина, хиляди вдъхновяващи събития и основаване на Националния пакт за четенето), тя се завръща, за да обедини граждани, институции и представители на бизнеса около една обща цел. През 2024-а малки и големи читатели ще..
Световен ден за борба с диабета отбелязваме днес по инициатива на Международната федерация за борба с диабета от 1991 г. През 2006 г. Общото събрание на ООН признава диабета като хронично, инвалидизиращо и скъпо за лечение заболяване и определя 14 ноември да се отбелязва като Световен ден на диабета от 2007 г. При диабет..