Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Най-често децата стават жертви на кибертормоз в социалните мрежи и онлайн игрите

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Интернет пространството е огромно и необятно като океан, който крие както интересни и полезни неща, така и много опасности. Най-застрашени са децата.

Проучване на Държавната агенция за закрила на детето и Черноморската академия за сигурност към Варненския свободен университет "Черноризец Храбър" проведено сред 1273 ученици на територията на Община Варна показва, че близо 70% от децата прекарват в интернет всекидневно между 1 и 3 часа.  Почти всички деца сърфират през мобилен телефон.

Над 50% от анкетираните споделят, че влизат в социалните мрежи поне по пет пъти на ден. Именно социалните мрежи обаче са едно от най-опасните места за децата и подрастващите що се касае до кибертормоза. Причина за това е факта, че родителите и техните деца използват съвсем различни социални мрежи и така е трудно да се осъществи контрол. Това каза за Радио Варна Владимир Бронфенбренер, който е секретар на Черноморската акадмия за сигурност.

"Над 80% от подрастващите използват социалната мрежа TikTok, където има и положително съдържание, но често то не е. За разлика от тях, над 60-70% от родителите и възрастните хора като цяло използват Фейсбук. И тъй като е трудно родителите да разбират какво правят децата им в тези социални мрежи, нашата цел е да ги информираме", поясни Бронфенбренер. Положителна тенденция в случая е, че над 70% от децата споделят с родителите си ако имат някакъв проблем в интернет.

За да повиши информираността на децата, родителите и учителите за опасностите в интернет и кибертормоза, от Черноморската академия за сигурност провеждат редица обучения чрез превантивната програма „Киберзащитници“. Тя се осъществява в партньорство с Израел, които са лидери в в защитата на децата в онлайн среда. Вече са проведени много обучения, а през тази година предстоят и още, сподели секретаря на академията.

Семинарите вече дават и положителни резултати.

"В сравнение с проучването от миналата година, тазгодишното показва, че броят на родителите, които се грижат за настройките за поверителност на своите деца са с 4% повече. Повече са и децата, които информират учителите си за някакви форми на тормоз в интернет. Положителна е и тенденцията, че намалява броя на подрастващите, които се информират сами за опасностите в онлайн пространството и се увеличава процента на информираните от училище. Благодарение на всичко това, жертвите на кибертормоз във Варна са намалели с 4%, което е около 20 000 ученици", поясни Бронфенбренер.

Той посъветва родителите да внимават и за игрите, които децата им играят в онлайн пространството, тъй като според проучването 55% от децата играят с непознати хора. Недоброжелателите използват различни похвати за да примамят потенциалните жертви, отбеляза още Владимир Бронфенбренер.

Чуйте разговора на Иван Барбов с Владимир Бронфенбренер:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Облачно с валежи

Днес ще се задържи облачно, с валежи от дъжд, които следобед временно ще се усилят и над Североизточна България ще са по-значителни.  Вятърът ще се обърне от север, по-късно от изток-североизток, а на юг от Стара Планина ще е с южна компонента и ще е до умерен, с поривист характер.  Температурите ще са в широки граници. Максималните в Дунавската..

публикувано на 19.11.25 в 05:53

Държавата създава специален фонд за саниране на еднофамилните къщи

Държавата ще създаде специален фонд за саниране на еднофамилните къщи. Предвижда се за тях подкрепата да бъде по 20 хиляди лева. Подготвя се законодателното решение за това, стана ясно във Велико Търново на срещата на кметове от Северна България със заместник-министъра на регионалното развитие и благоустройството Дора Янкова, предаде БНР. Държавната..

публикувано на 18.11.25 в 20:01

Няма да местят учениците от ОУ "Иван Вазов", ще ползват сградата на гимназията по електротехника

Няма да местят до края на учебната година ОУ "Иван Вазов" от сградата на Професионалната гимназия по електротехника, в която се помещава. Това стана ясно на заседание на ПК "Наука и образование". Училището ще   продължи да използва досегашните две сгради – тази на Центъра за специална образователна подкрепа- за учениците от 1-ви до 3-ти клас и тази..

публикувано на 18.11.25 в 18:41
Снимката е илюстративна.

Във "Владиславово" спипаха шофьор на камион с близо 5 промила

Преди минути в жк. "Владислав Варненчик", до бл. 9, посока пощата, е проверен с дрегер водач на товарен автомобил. Пробата е показала 4,85 промила. Мъжът е варненец на 45 години. Три пъти до момента му е отнемана книжката. Има в биографията си 7 акта, 7 наказателни постановления и два фиша, съобщават от варненската полиция.

публикувано на 18.11.25 в 17:54

Искат допълнително 860 000 лева, за да бъдат покрити разходите за храна в детските градини във Варна

Да бъдат осигурени допълнителни 860 000 лева от общинския бюджет, за да се покрият разходите за храна в детските градини във Варна. Това решиха общинските съветници от Постоянната комисия „Наука и образование“ днес. Средствата ще бъдат пренасочени от други пера, след кметска заповед за извършване на компенсирани промени. Предложението ще бъде..

публикувано на 18.11.25 в 17:11
Пласидо Доминго

Прочутият тенор Пласидо Доминго с концерт във Варна през април

Варна се подготвя за едно от най-значимите културни събития – отбелязването на 100-годишнината на Международния музикален фестивал "Варненско лято" през 2026 г. Основен акцент в предстоящата програма е концертът на световноизвестния тенор Пласидо Доминго, който за първи път ще пее пред варненска публика през април следващата година. Това стана ясно на..

публикувано на 18.11.25 в 17:09

Варненци недоволни - от 16 паркоместа на ул. "Български орел" "зелената зона" оставя само 3

С въвеждането на "зелената зона" за кратковременно паркиране паркоместата по ул. "Български орел" драстично ще намалеят. За това предупреждава Румен Динчев, който живее на съседната улица "Овче поле". По думите му сега по нея, успоредно на тротоара пред блоковете, могат да спрат 16 автомобила, което вече няма да е възможно, след като зоната заработи...

публикувано на 18.11.25 в 17:00