Едно от най-големите предизвикателства пред проектантите на сгради са детските градини и яслите. Или казано с други думи – проектирането на пространства за деца. Те трябва да се съобразяват с много повече изисквания в сравнение с една обикновена жилищна или офис сграда например, които също носят своите специфики. За това с Диляна Христова, генерален мениджър на строително-инвестиционна компания, подвигаме завесата към тази дейност.
Проектирането на пространства за деца е доста сложна материя, започва Диляна Христова. В този случай проектантите не могат да дадат полет на фантазията си, защото съществуват много стриктни изисквания, наредби и регулации.
"Които следва да се спазват при проектирането на детски градини, училищ, детски площадки. Независимо дали става въпрос за открито или закрито пространство. Регулациите са доста строги."
Едно от задължителните изисквания например е помещенията, в които децата пребивават по време на активните си часове – т.е. играят, пеят, учат, трябва да бъдат с южно или югоизточно изложение.
Когато се пристъпи към създаването на пространство за деца – открито или закрито, трябва да се постигне пълно единодушие между проектанта, инвеститора, собственика и изискванията на министерството на образованието, коментира Диляна Христова, генерален мениджър на строително-инвестиционна компания.
"Да има определена площ на квадратен метъл за всяко дете. Изисква се да се продоставии двор. Има много изисквания, които са свързани с наредбата за достъпна среда."
На първо място обаче е безопасността. И фокусът е към индивидуалните потребности на децата.
Повече чуйте в звуковия файл.
В нарастващата конкуренция и динамична образователна среда за висшите училища става все по-наложително да търсят нови подходи за собственото им популяризиране. Един от тях е организационната култура. С нея съответния университет се "визуализира" в академичните среди в страната и чужбина, а също и в обкръжаващата среда – сред потребители на..
1 февруари е датата, на която се навършват 80 години от най-масовият разстрел на политици, военни и интелектуалци в съвременната история на България. На тoзи ден през 1945 г. първи и втори върховен състав на т. нар. Народен съд обявяват смъртните присъди на 67 депутати от 25-ото Народно събрание, 22-ма министри начело с..
От НАП напомнят на инфлуенсъри, блогъри, влогъри и други създатели на онлайн съдържание, както и на търгуващите в социалните мрежи, че са задължени да декларират доходите си от тази дейност. Съобразно вида на получените суми, е необходимо те да бъдат обявени в Приложение №2 – за доходи от стопанска дейност като едноличен търговец или в Приложение №3 –..
Веселин Маркович е дванадесетокласник в Математическа гимназия-Варна. Той спечели поредния златен медал на 21-вото издание на Жаутиковската олимпиада в Казахстан, състезава се в дисциплината математика. Българският отбор е спечелил 25 медала - 6 златни,10 сребърни и 9 бронзови. Веселин завоюва медали още от детската градина. Вече има около 150 и..
На днешния ден се навършват 117 години от рождението на Данаил Стефанов Бекяров - краевед, адвокат, публицист, почетен гражданин на Добрич Данаил Бекяров е роден в Добрич. Завършил е право в Париж - Сорбоната. Бил е дългогодишен адвокат и окръжен съдия в Добрич. Написал е книга за Добрич и Добруджа. Почетен гражданин на Добрич. Постоянен..
Общо 28 тела са извадени до момента от ледените води на река Потомак във Вашингтон, след като самолет на авиокомпания "Американ еърлайнс" се сблъска снощи с военен хеликоптер "Блек хоук", в близост до летище "Роналд Рейгън". Към момента е ясно, че самолетът е паднал в реката, но издирвателната операция е силно затруднена заради лошото време...
Във връзка със 147- годишнината от освобождението на Балчик от турско робство Исторически музей- Балчик кани обществеността за отбелязване на тази историческа дата в центъра на града в 10.30 ч. на 31 януари, петък, пред паметника на загиналите във войните. На 31 януари се навършват 147 години от мразовития януарски ден на 1878 г., когато балчиклии..