Над 10 000 грамофонни плочи има във фонда си отдел „Изкуство“ към Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“ във Варна. Това каза за Радио Варна Росица Тодорова, завеждащ отдела.
Най-старата плоча е германско производство от 1940 година - Девета симфония на Дворжак с диригент Херберт фон Караян.
В жанрово отношение изборът на плочи е богат – най-много са плочите с класическа и джаз музика. Има още рок, поп, диско, български фолклор, детски приказки, включително и исторически плочи с документални записи на исторически личности. Библиотеката притежава и 20 плочи, пълен комплект на Мария Калас с нейните "златни" изпълнения. Могат да се открият албуми на най-популярните световни и български изпълнители - Дийп Пърпъл, Бийтълс, Щурците, ФСБ, Дзукеро, Любо Киров, Ед Шийрън, Паша Христова, Лили Иванова, Арета Франклин, Елтън Джон и мн.други.
Не всички издания се дават за вкъщи, разказа Росица Тодорова. Но пък могат да се чуят в специалната аудио зала, с която разполагат в отдел „Изкуство“. Тя е оборудвана с грамофони и в нея любителите на музиката могат да слушат предпочитаните музикални произведения. За вкъщи плоча се взема на принципа на книга – за 20 дни.
Имаше период от 10 години, в които не бяхме купили нито една грамофонна плоча, каза още Росица Тодорова. Това е периода, в който не се произвеждаха плочи и не се записваше музика на такъв носител. Но след време, когато винилът се възроди отново и много музиканти, български и чуждестранни, започнаха да записват албумите си на винил, плочите се върнаха на пазара и тогава отново започнахме да ги купуваме, обясни Тодорова. Така постепенно фондът се обновява и днес в библиотеката има плочи с нови записи на най-популярните български и световни изпълнители.
Плочите се наемат от отдел „Изкуство“ срещу абонаментна карта към библиотеката. Тези, които не се дават за дома, защото са много ценни или са депозитен материал, могат да се прослушат в специално създадено студио, в което има на разположение няколко грамофона.
През годините до днес най-често взиманите и слушани плочи от варненци са тези с класическа музика и джаз, разказа още Росица Тодорова. Има много жители на морския град, които са дарили своите плочи на библиотеката, дарения се приемат и сега, напомни още тя.
"Конклав" е филмът на годината според Британската академия за филмово и телевизионно изкуство БАФТА. На 78-та церемония снощи трилърът, по романа на Робърт Харис, спечели още в категориите - най-добър британски филм, адаптиран сценарий и монтаж. Филмът разказва как след неочакваната смърт на папата, кардинал Лорънс е натоварен със задачата да ръководи..
Писателите Захари Карабашлиев и Мария Касимова - Моасе са ментори на 10 ученици от 8 до 12 клас в рамките на проекта на фестивала "Варна Лит". Той е финансиран от Национален фонд "Култура" - "Ателие за творческо писане". Учениците ще имат задача да напишат текст за сцена, който после ще бъде реализиран от театралните школи в града, обясни Даниела Цочева..
Започна приемът на заявки за участие в 34-то издание на Европейския младежки поп-рок конкурс „Сарандев“. Кандидатите могат да подават необходимите документи и записи в Младежкия център в Добрич до 14 април. Информация на кореспондента ни Мая Райнова.
Това, което не струва пари, но трудно даваме – любовта, ознаменуваха снощи приятели на поезията и виното за седми път в Каварна. Творци от крайморските общини на Добричка област се включиха в поетичната вечер "Любов, налей ми чаша вино" с вулкан от слова и гроздови елексири по повод празника на лозаря и деня на влюбените, организиран от каварненското..
Изложбата "Опиянение" е подредена до 15 април в галерия "Арт Маркони" във Варна. Спорната експозиция живопис и пластика е с участието на Ангел Веселинов, Васил Петров, Димитър Манолов , Димитър Кавръков, Ивайло Евстатиев, Лора Маринова, Любен Пашкулски , Мая Манолова, Милко Матеев, Миряна Пеловска, Огнян Георгиев, Светлин Ненов,..
Изложба „Българското Възраждане във Варна“ ще бъде открита от 13:30 ч. в Духовно-просветния център "Св. Архангел Михаил" във Варна (ул. "27 юли" № 9). Темата е избрана в чест на три важни годишнини – 165 години Първа българска община и Първо Българско училище и 160 години Първа българска църква във Варна – "Св. Архангел Михаил". В средата на 19. век,..
Всяка среща с варненската публика за мен е абсолютен празник. Когато дойда във Варна, тук попадам на едно общество от четящи, любопитни, мъдри и много емоционални хора. Това подчерта за Радио Варна съвременната българска писателка Мария Лалева, която е специален гост в зимната "Алея на книгата", открита днес в морската столица. Във Варна..