Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В две варненски училища въведоха маски срещу грип

Снимка: Pixabay

Директорите на две училища във Варна - Четвърта Езикова гимназия „Фредерик Жолио Кюри“ и ОУ „Стоян Михайловски“, въведоха със своя заповед носенето на маски в училище – както за ученици, така и за учители и помощния персонал. Решението е на база съвещание на Комисията за борба с грипа и острите респираторни заболявания от миналия четвъртък, в което е посочено, че мярката е препоръчителна и е по решение на директорите, съобразно процента заболели.

Въвеждането на маски свързваме с ковид пандемията, но за първи път този зимен сезон те влизат и като средство за защита срещу различните видове грип, което доведе до разнопосочни мнения и в редакцията на Радио Варна получихме въпроси на родители – дали е редно носенето на маски в училище да се решава със заповед на директора на конкретното училище.

„Решенията на директорите са на база на препоръчителни противоепидемични мерки, които бяха разписани в протокол след заседание на областната комисия. Те включват, по преценка на съответния ръководител на образователна институция, не само указания за носене на маски, но там са разписани и мерки за затягане контрола върху влизането на болни лица в сградите на училищата, върху зачестяването на дезинфекцията, определени са срокове за проветряване на помещенията – всички тези мерки, които целят да се намали разпространението на заболяванията и които ние познаваме от предишните години. Директорите, на базата на тези препоръки, са преценили, че при тях заболеваемостта е по-голяма и за да предпазят и учениците и работещите там учители, са издали заповеди за носене на маски, така че това е тяхно право.“, каза началникът на Регионалното управление на образованието във Варна /РУО-Варна/ – Ирена Радева, която участва в заседанието на Комисията за борба с грипа.

„Искам да се обърна и към родителите – да имат малко по-голямо доверие към учителите, към ръководствата на училищата, защото тези решения са породени от грижата на съответния директор не само за образованието, но и за здравето на учениците. Той се грижи и за здравето на колегите, които работят там – за учителите. Поверявайки децата в образователната институция, родителите са направили някакъв избор, значи те се доверяват за качеството и нивото на образование.“, апелира Ирена Радева.

Не е задължително при обявяване на грипна епидемия да се обяви грипна ваканция, коментира още тя. Това става по преценка на здравните власти. Всекидневно в РУО-Варна постъпват данни за броя заболели ученици и учители от всяко едно учебно заведение. От началото на тази седмица данните за броя заболели са стабилни – няма нарастване на заболелите ученици и учители, каза още Радева.

Стойностите в момента са за 12-13% болни ученици и около 4-5 % за болни учители за област Варна, уточни началник на РУО-Варна.

Ирена Радева допълни, че в момента се провеждат олимпиадите и в едно училище се събират деца от различни училища от цялата област. Това също носи риск от увеличаване на заболеваемостта и е препоръчително всички ученици и преподаватели да носят предпазни средства.

Комисията за борба с грипа и острите респираторни заболявания във Варна ще заседава от 14.00 часа днес.

Целия разговор чуйте в прикачения звуков файл:

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Адресите без ток на 9 април

На 09.04.2025, от 9:00 до 16:00 , поради профилактика на съоръженията за доставка на електроенергия, ще бъде прекъснато електрозахранването в района на гр. Варна - ул. Братя Бъгстон 11, 12, 17, 18, 19, 21, 23, 25, 27, 29, 35, ул. Кюстенджа 12, 14, 16, ул. Полк. Свещаров 4, 6, 11, 13, 15, 19, 24, ул. Тодор Димов 20, 22, ул. Топра Хисар 15, ул...

публикувано на 09.04.25 в 06:22
Есенно море

Променлива облачност в сряда

Утрото в сряда ни посреща със студено време. Във Варна е 2 градуса, според данните на НИМХ към 6.00 часа. Влажността на въздуха е 71%, а атмосферното налягане е 1019 хПа. Има места в Източна България и с отрицателни стойности тази сутрин. В Добрич е минус 1 градус, същата е температурата и в Карнобат. В Разград е минус 2 градуса, а..

публикувано на 09.04.25 в 06:20

59-годишна жена е с множество изгаряния след пожар във Варна

59-годишна жена е пострадала при пожара, възникнал в жилищна сграда на ул. "Кавала" 20 във Варна.  Сигнал за инцидента е подаден малко преди 17.00 часа . Пострадалата е откарана в болнично заведение с множество изгаряния.  Пламъците вече са потушени.  Изясняват се причините, довели до пожара, съобщават от полицията. 

публикувано на 08.04.25 в 18:31

Десетки във Варна се включиха в протестно шествие за 9% ДДС за ресторантите

Десетки варненци, работещи в заведения, преминаха в поредно протестно шествие от общината до входа на Морската градина заради искането си ДДС да се върне на 9 процента, вместо сегашните 20. Те носеха плакати с надписи "Защо? –Чехия-10 процента, Полша-8, Люксембург - 3,България 20 ?“. Протестиращите заявиха, че ще продължават протестите си, утре в София..

публикувано на 08.04.25 в 18:20
Богдан Милчев

Богдан Милчев: Трябва да има пълна реорганизация на ДА "Безопасност на движението по пътищата"

Не можем да променим нито една система в държавата, когато хората и структурите не се променят с години. Държавната агенция "Безопасност на движението по пътищата" не е сменяла ръководителя си от създаването й след трагедията в Своге. Не е изпълнила и нито една точка от заложените в доклад мерки за намаляване на пътния травматизъм след катастрофата през..

публикувано на 08.04.25 в 18:10

Асоциация "Родители" против намаляването на дните на отсъствие от училище по семейни причини

Асоциация "Родители" и Българската педиатрична асоциация изразяват категорично несъгласие с предложението на Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" за намаляване наполовина на разрешените дни отсъствия на учениците по семейни причини - от 15, колкото са в момента на 7-8, предаде БНР. В общо становище на двете асоциации пише, че това би принудило..

публикувано на 08.04.25 в 16:52

Хотелиерите във Варна с искане автобусите до курортите да имат курсове до по-късно през лятото

До дни хотелиерският бранш ще изготви писмено искане за удължаване на графика на линия 409 или линии 209Б (бърз), 109 и 9. По думите им това се налага от една страна от нуждите на персонала, който работи на смени, а от друга – от невъзможността на туристите да пътуват от и до центъра на града в часовете след полунощ.  Общинската администрация,..

публикувано на 08.04.25 в 16:19