Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

(У)Дари рамо на ПСС

През последните седмици доброволците от Планинската спасителна служба бяха по-често в планината, отколкото вкъщи при семействата си. Все повече туристи подценяват както собствените си способности, така и планината и се озовават в ситуации, в които трябва да бъдат спасявани. И докато държавата не си влезе във функциите, и не осигури така необходимите хеликоптери, всеки, който е там горе на високото, ще разчита на доброволците от Планинската спасителна служба. Студ, сняг, нощ, за тях няма значение, щом цената е човешкият живот. Само за последните 14 дни на миналата година са проведени 14 спасителни акции.

Статистиката за 2022 година, която не беше толкова отдавна, е стряскаща. 2201 сигнала за помощ. 167 души са транспортираните в болници, а 15 от случаите са завършили със загуба на човешки живот. И доброволците от Планинската спасителна служба правят всичко на собствен ход и смъкват пострадалите на ръка. Причините за нещастията в планината са много, обобщава Радослав Зарков от туристическо дружество "Понория", село Брезе.

"Това е обширна тема. Най-напред човек трябва да познава собствените си възможности. Хората имат различна физическа подготовка, различни познания и умения в планината. За това е много важно да знаят докъде се простират техните възможности. Инциденти стават дори с изключително подготвени планинари. Така че никой не е застрахован."

Преди около година от туристическо дружество "Понория" издават сборник със забележителности в Понор планина. И от дружеството започнаха кампания в подкрепа на доброволците от Планинската спасителна служба.

"Решихме да предоставим сто бройки на дарители, които искат да подкрепят каузата на ПСС. Механизмът е прост - хората правят дарение, каквото те преценят, ние им подаряваме една книга и всички събрани средства, 100 процента от приходите, даряваме на Планинската спасителна служба."

Повече за инициативата на туристическо дружество "Понория" чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Състезание с дронове

Светлинно шоу на състезанието с дронове във Варна

Надеждата за шампион на България Димо Щерев е на 22 години от Пловдив. Известен е в дрон обществото под псевдонима BURKAN (@burkan_fpv). От 5 години се занимава с дрон рейсинг   професионално. Запалил се е по дроновете чрез клипчета от you tube и покрай баща си, с когото са решили преди време да отремонтират стара нитро количка. За да..

публикувано на 19.07.25 в 13:52

Състезание с дронове във Варна

За поредна година пилоти на дронове от целия свят ще демонстрират своите умения, като сред заявилите участие страни са България, Китай, Южна Корея, Франция, Латвия, Унгария, Гърция, Сърбя, Чехия, Казахстан, Турция, Естония и Алжир. Атрактивната надпревара със състезателни дронове е до неделя в зоната до игрищата в Аспаруховия парк. Кулминацията на..

публикувано на 19.07.25 в 09:38

Продължава безплатното обучение по плуване за деца (ГРАФИК)

Програмата за начално обучение по плуване за деца от 6 до 8-годишна възраст на басейн „Приморски“ продължава след 28 юли, обявиха организаторите от ОП „Спорт - Варна“. Те припомнят, че първият курс на обучението по плуване за деца започна на 30 юни и продължава до 25 юли.  Вторият курс ще се проведе в периода от 28 юли (понеделник) до 23 август..

публикувано на 18.07.25 в 18:40

Изложба "Паметта за Васил Левски в нашия град" представиха във Варна

С изложбата "Паметта за Васил Левски в нашия град" Държавният архив във Варна отбелязва 188 години от рождението на Апостола. Експозицията беше открита днес в сградата на Архива. Изложбата представлява обединени експозиции, които целят да съхранят и покажат уважението на варненци към делото на Васил Левски. Един от акцентите са 10 табла с 14..

публикувано на 18.07.25 в 15:00

Деца доброволно почистиха градинката на Севастопол

Група деца от Варненската академия за развитие на интелекта изчисти градинката на Севастопол тази седмица. Доброволците събраха фасове, чашки, лъжички и хартия и дадоха добър пример за местните. „От 12-13 години Варна е непоносимо мръсна. За съжаление не само фирмите, които почистват, не си вършат работата, не само гражданите са безсъвестни!..

публикувано на 18.07.25 в 13:40

Духът на 90-те в новото издание на винения фестивал WINEkend във Варна

За пореден път виненият фестивал WINEkend 2025 ще събере във Варна младите технолози и винари. Около 30 малки семейни, градски или крафт винарни ще представят над 300 вида вина, произведени в България, каза за Радио Варна един от организаторите - Владислав Ванков. Тази година темата на фестивала е посветена на "Духът на 90-те", време не толкова далеч..

обновено на 18.07.25 в 11:06

Ветровито време в петък

Днес до обяд облачността бързо ще намалее до слънчево, а валежите постепенно ще спрат. Само над Югоизточна България облачността до обяд ще остане значителна, там на места е възможно да превали. Ще духа умерен над Североизточна България временно силен вятър от запад-северозапад, който следобед ще отслабва и по крайбрежието ще се обърне от юг-югоизток...

публикувано на 18.07.25 в 07:44