Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обявиха номинациите за наградите "Оскар"

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Номинациите за наградите "Оскар" бяха обявени днес, като "Всичко, навсякъде, наведнъж" води с 11 номинации.

Но, както обикновено, обявяването породи множество спорове - от отсъствието на жени режисьори до изненадващото включване на актриса от филм, който почти никой не е гледал.

Ето пет основни пункта:

- #OscarsSoMale („Оскар“ изцяло мъжки“)

Тази година нито една жена не получи номинация за най-добър режисьор - липса, която бързо предизвика гняв и твърдения за сексизъм в социалните медии.

Това е редовен източник на критики към Оскарите през годините. До 2021 г. Катрин Бигълоу ("The Hurt Locker") беше единствената жена, която някога е печелила най-голямата холивудска награда за режисура.

Но през последните две години "Оскар"-ът отиде при жени, като Клои Чжао ("Земя на номади") и Джейн Кемпиън ("Силата на кучето") изглежда най-накрая ще сложат край на десетилетията на мъжко господство.

Тази година обаче силни кандидати, сред които Сара Поли ("Жените говорят") и Джина Принс-Байтууд ("Кралят на жените"), бяха пренебрегнати от гласуващите, а списание „Variety“ предложи може би неизбежния хаштаг #OscarsSoMale, предаде БГНЕС.

Номинирани са Стивън Спилбърг ("Семейство Фейбълман"), Мартин Макдона ("Баншите от Инишерин"), Тод Фийлд ("Тар"), Рубен Йостлунд ("Триъгълник на тъгата") и Даниел Куан и Даниел Шайнерт ("Всичко, навсякъде, наведнъж").

"To Leslie"

Една от най-изненадващите номинации бе тази на Андреа Райсбъро за "To Leslie" - малък независим филм за тексаска самотна майка, бореща се с алкохолизма, която печели от лотарията, но бързо пропилява богатството си.

Макар че изпълнението ѝ беше широко възхвалявано, много малко хора са гледали филма - според BoxOfficeMojo той е събрал общо едва 27 322 долара.

Въпреки това Райсбъро се възползва от интензивна кампания в социалните медии, организирана в последния момент от нейни приятели, сред които Едуард Нортън, Гуинет Палтроу и Сара Полсън.

Изненадата "Семейство Фейбълман"

Малцина се съмняваха, че полуавтобиографичната драма на Спилбърг ще получи номинация за най-добър актьор в поддържаща роля, а Пол Дано получи широко признание за образа на бащата на режисьора. Но вместо това гласоподавателите на Академията гласуваха за 87-годишния Джъд Хърш, който се появява във филма за по-малко от 10 минути. Хърш играе капризен и силно ексцентричен прадядо, който се появява неочаквано, за да даде съвет на младия Спилбърг да преследва мечтите си за кино.

Академията и преди е награждавала кратките появявания със златни статуетки, като например Джуди Денч "за "Влюбеният Шекспир" и Беатрис Стрейт за едва пет минути в "Мрежата".

"RRR"

Въпреки че не е представен като официален избор на Индия за "Оскар", неоправдано пресиленият екшън "RRR" натрупа широка подкрепа, за да се превърне в изключително популярен фаворит в Холивуд през последните месеци.

Сред феновете е и режисьорът на "Аватар" Джеймс Камерън, който бе забелязан да хвали режисьора на филма С.С. Раджамули в скорошно видео, което се разпространи в социалните мрежи и породи надежди, че филмът може да получи номинация за "Оскар" за най-добър филм. Въпреки че това не се случи, запомнящият се сингъл "Naatu Naatu" беше номиниран за най-добра оригинална песен.

Филмът, който Индия представи вместо него за най-добър международен филм, "Last Film Show", не успя да получи номинация.

"Няма да хвърляме сянка върху филма, който избраха, и който всъщност е много добър, но "RRR" беше зашеметяващ", заяви главният редактор на „Variety“ Клейтън Дейвис пред АФП.

Риана срещу Гага

Тъй като през последните години телевизионните рейтинги на наградите спадат, продуцентите на "Оскар"-ите се стремят да осигурят присъствието на някои от най-големите имена в шоубизнеса на церемонията през март.

Нито една категория не е толкова звездна, колкото тази за най-добра оригинална песен, в която участват Лейди Гага, Риана и Дейвид Бърн.

Гага изпя "Hold My Hand" в "Топ Гън: Маверик“, Риана изпълни "Lift Me Up" в супергеройското продължение "Черната пантера: Уаканда завинаги", а фронтменът на „Talking Heads“ Бърн написа "This Is A Life" от "Всичко, навсякъде, наведнъж". Категорията се допълва от "Naatu Naatu" на М.М. Кираваани и "Applause" на Даян Уорън. Уорън вече е била номинирана изумителните 14 пъти, без да е печелила за най-добра оригинална песен - въпреки че миналата година тя получи почетен „Оскар“ за кариерата си на автор на песни, сред които е и "I Don't Want to Miss a Thing" на „Аеросмит“. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Каварна ще отбележат 152-годишнината от гибелта на Левски

Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..

публикувано на 16.02.25 в 10:52

В село Изгрев коронясаха царе на лозята и троскота, избраха и царица на мотиката

В суворовското  село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..

публикувано на 14.02.25 в 18:30

Зарязване на лозята - първа от поредицата прояви за 70-годишнината на Ботаническата градина в Балчик

Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..

публикувано на 14.02.25 в 14:52

Зов за помощ: 37-годишна жена се нуждае спешно от средства за животоспасяващо лечение

37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ.  След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..

публикувано на 14.02.25 в 13:55
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Изказаното слово има чудодейната способност да лекува раните ни

До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..

публикувано на 14.02.25 в 11:20

Православната църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски

На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език.  Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..

публикувано на 14.02.25 в 09:53

14 февруари - Ден на лозаря, Свети Трифон и професионален празник на археолозите

Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..

публикувано на 14.02.25 в 07:00