14 години Младежка фондация „Аморфа” във Варна. Рожденият ден беше отбелязан и с изложбата „Аморфа Академия 2022”. Снимките припомнят поредицата от културни инициативи, които кадетите на академията осъществиха в множество и различни по вид обществени и частни пространства, открити и закрити, в градовете Варна и София, както и в село Николаевка.
"Тези 14 години на "Аморфа" като неформална организация и след това - като фондация, минаха много бързо, защото се случиха много интересни проекти през годините. От друга страна ми се струва, че много време е изтекло, защото виждаме, че хора, с които работихме тогава в ученическа възраст, в момента са едни доста добре реализирали се в професиите си експерти, които ние успяхме да поканим в рамките на тазгодишния ни проект "Аморфа Академия", който беше едно структурирано начало на това, което сме правили през последните 14 години. През тези години ние по-скоро се съобразявахме с тенденциите, които се случват в средата и това, което виждахме, че предстои да се случи, за да можем да го предусетим и да направим такъв тип дейности, които да го очакват и дори да успеят да го променят", коментира за Радио Варна основателят и организатор на младежка фондация „Аморфа” Мария Баджакова.
Кадетите на академията бяха отличени и със сертификати за работата им като културни мениджъри и създатели на културен живот. Мила Стефанова е една от отличените участници.
Изложбата продължава до 31 януари. Снимките са подредени в Аморфа Академия, която се намира на Адвокатската градинка във Варна.
Куратори на експозицията са фотографът Цанислав Христов и ръководителят на Академията Мария Баджакова. Заслуга за постигнатото от младите културни мениджъри имат гостуващите експерти в големия екип на "Аморфа Академия 2022", подбрани от Младежка фондация „Аморфа“ сред значимия брой артисти и специалисти, с които екипът е работил през годините.Сертификати за работата си като културни мениджъри в рамките на „Аморфа Академия за създатели на културен живот“, организирана от Младежка фондация „Аморфа“ с подкрепата на Национален фонд „Култура“, Едногодишен грант 21, ще получат:
АННА ЕФЕНДУЛОВА
АННА-МАРИЯ ПОПОВА
БОРИС ИВАНОВ – БОБИ
ВАЛЕНСИЯ ЙОС
ВЕСЕЛА ТОДОРОВА
ВИКТОРИЯ СЛАВОВА
ВИЛИЯНА ВАСИЛЕВА
ЕКАТЕРИНА ВЕСЕЛИНОВА
ЕСИН ХЮСЕИН
ИВЕТА САВЧЕВА
КАЛИНА ЗАХАРИЕВА
КАТЕРИНА РУСЕВА
КРИСТИЯН НЕДЯЛКОВ
МИЛА СТЕФАНОВА
НИКОЛ ГАТЕВА
СЕВЕН ЕМИН
ЦВЕТАН ЦВЕТАНОВ
ЯНА СТОЯНОВА
Сертификати за участие ще получат включилите се активно в екипа на кадетите при осъществяването на събития на Академията:
АНДОН МЛАДЕНОВ
ДИАНА ДЕНЕВА
МИХАЕЛА ИВАНОВА
ФИЛИП ЧИКОВ
Екип и гост-лектори на Аморфа Академия 2022:
Арх. Моника Маринова, Жанина Маринова, Емилия Тончева, Биляна Тодорова, Преслава Виденова, Ивелина Русева, Ясен Цеков, Теодора Младенова, Иван Алексиев, Самуил Пектов, Кирил Хаджиев - ТИНО, арх. Георги Бачев, арх. Добринка Петкова, арх. Саня Ковачева, арх. Валери Гюров, проф. Валери Чакалов, Ина Василева, Флориан Апелт, Георги Енчев - Гош, Десислава Миланова, Стефани Ханджийска, Иван Димитров, Теа Денолюбова, проф. Пенка Ангелова, Георги Георгиев - Венин, Ива Дикова, Росица Тодорова, Виктория Монева, Александър Лазаров, Цанислав Христов, Васил Бочев, Мария Баджакова.
В звуковия файл Ви предлагаме разговора от гостуването на основателя на Младежка фондация „Аморфа” Мария Баджакова в предаването на Радио Варна "Гравитация нула" (петък, 27 септември).
Историята на 46-ти пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война (ВСВ). Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-ти Пехотен Добрички полк“. Откриването на..
За поредна година Варна става част от инициативата „Европейска нощ на музеите и галериите“ с разнообразна и вдъхновяваща програма. Събитието се е утвърдило като неразделна част от културния живот на града, превръщайки се в очаквана традиция и любим повод за варненци да се насладят на една незабравима културна разходка. Тази година "Нощ на Музеите и..
От 21 юни до 17 септември жителите и гостите на Варна ще се насладят на изпълнения на европейски оркестри и световнопризнати инструменталисти, млади изгряващи звезди и утвърдени български музиканти. Откриването на фестивала "Варненско лято" ще бъде под диригентството на маестро Емил Табаков. Концертът е със солист впечатляващия валдхорнист Виктор..
От 16 май до 30 май в галерия "Тихото гнездо" на Двореца в Балчик гостува изложба живопис на Паруш Парушев. На 17 май /събота/ от 9 до 17:30 ч.,във връзка с Европейската нощ на музеите, ДКИ КЦ „Двореца“ предоставя свободен достъп на всички свои посетители до Холограмата на кралица Мария Единбург, която се намира във вила „Тихото гнездо“. Посетителите..
Над 100 археолози и повече от 20 доклада ще бъдат част от 63-ата Национална археологическа конференция, на която тази година Балчик ще бъде домакин от 27 май до 31 май в Мелницата. Конференцията ще бъде открита официално в първия ден вечерта от доц. д-р Тодор Чобанов, заместник-министър на културата, Николай Ангелов – кмет на община Балчик, доц. д-р..
На 17 май деца от Варна ще могат да изразят своето творчество и въображение чрез рисуване върху сюжетите от песни. Идеята на проекта „Слънчеви рисунки“ е да обедини музиката и визуалното изкуство, създавайки хармонична симбиоза между двете форми на изразяване. Създадените от Доно Цветков песни за деца, основно по стихове на Райна Пенева, Петя..
Непоказвани досега предмети, снимки, документи, афиши и плакати представя в най-новата си изложба Историческият музей в Провадия. С експозицията „Провадийската чаршия в началото на 20 век“ местната институция се включва в Европейската нощ на музеите. Изложбата включва много предмети от миналото, които са били в дюкяните на централната улица и..