14 години Младежка фондация „Аморфа” във Варна. Рожденият ден беше отбелязан и с изложбата „Аморфа Академия 2022”. Снимките припомнят поредицата от културни инициативи, които кадетите на академията осъществиха в множество и различни по вид обществени и частни пространства, открити и закрити, в градовете Варна и София, както и в село Николаевка.
"Тези 14 години на "Аморфа" като неформална организация и след това - като фондация, минаха много бързо, защото се случиха много интересни проекти през годините. От друга страна ми се струва, че много време е изтекло, защото виждаме, че хора, с които работихме тогава в ученическа възраст, в момента са едни доста добре реализирали се в професиите си експерти, които ние успяхме да поканим в рамките на тазгодишния ни проект "Аморфа Академия", който беше едно структурирано начало на това, което сме правили през последните 14 години. През тези години ние по-скоро се съобразявахме с тенденциите, които се случват в средата и това, което виждахме, че предстои да се случи, за да можем да го предусетим и да направим такъв тип дейности, които да го очакват и дори да успеят да го променят", коментира за Радио Варна основателят и организатор на младежка фондация „Аморфа” Мария Баджакова.
Кадетите на академията бяха отличени и със сертификати за работата им като културни мениджъри и създатели на културен живот. Мила Стефанова е една от отличените участници.
Изложбата продължава до 31 януари. Снимките са подредени в Аморфа Академия, която се намира на Адвокатската градинка във Варна.
Куратори на експозицията са фотографът Цанислав Христов и ръководителят на Академията Мария Баджакова. Заслуга за постигнатото от младите културни мениджъри имат гостуващите експерти в големия екип на "Аморфа Академия 2022", подбрани от Младежка фондация „Аморфа“ сред значимия брой артисти и специалисти, с които екипът е работил през годините.Сертификати за работата си като културни мениджъри в рамките на „Аморфа Академия за създатели на културен живот“, организирана от Младежка фондация „Аморфа“ с подкрепата на Национален фонд „Култура“, Едногодишен грант 21, ще получат:
АННА ЕФЕНДУЛОВА
АННА-МАРИЯ ПОПОВА
БОРИС ИВАНОВ – БОБИ
ВАЛЕНСИЯ ЙОС
ВЕСЕЛА ТОДОРОВА
ВИКТОРИЯ СЛАВОВА
ВИЛИЯНА ВАСИЛЕВА
ЕКАТЕРИНА ВЕСЕЛИНОВА
ЕСИН ХЮСЕИН
ИВЕТА САВЧЕВА
КАЛИНА ЗАХАРИЕВА
КАТЕРИНА РУСЕВА
КРИСТИЯН НЕДЯЛКОВ
МИЛА СТЕФАНОВА
НИКОЛ ГАТЕВА
СЕВЕН ЕМИН
ЦВЕТАН ЦВЕТАНОВ
ЯНА СТОЯНОВА
Сертификати за участие ще получат включилите се активно в екипа на кадетите при осъществяването на събития на Академията:
АНДОН МЛАДЕНОВ
ДИАНА ДЕНЕВА
МИХАЕЛА ИВАНОВА
ФИЛИП ЧИКОВ
Екип и гост-лектори на Аморфа Академия 2022:
Арх. Моника Маринова, Жанина Маринова, Емилия Тончева, Биляна Тодорова, Преслава Виденова, Ивелина Русева, Ясен Цеков, Теодора Младенова, Иван Алексиев, Самуил Пектов, Кирил Хаджиев - ТИНО, арх. Георги Бачев, арх. Добринка Петкова, арх. Саня Ковачева, арх. Валери Гюров, проф. Валери Чакалов, Ина Василева, Флориан Апелт, Георги Енчев - Гош, Десислава Миланова, Стефани Ханджийска, Иван Димитров, Теа Денолюбова, проф. Пенка Ангелова, Георги Георгиев - Венин, Ива Дикова, Росица Тодорова, Виктория Монева, Александър Лазаров, Цанислав Христов, Васил Бочев, Мария Баджакова.
В звуковия файл Ви предлагаме разговора от гостуването на основателя на Младежка фондация „Аморфа” Мария Баджакова в предаването на Радио Варна "Гравитация нула" (петък, 27 септември).
С новия игрален филм "Залог" ще бъде открит 16-ият София филм фест във Варна. Лентата на Светослав Овчаров е с премиерна за Варна прожекция в зала 1 на Фестивалния и конгресен център на 21 март. Главните роли във филма са поверени на Захари Бахаров, Асен Блатечки, Деян Донков и румънската актриса Офелия Попии, в актьорския екип са още Иван..
Спектакълът "МУА У ТУПАН", който трябваше да бъде игран тази вече от 19,00 часа на сцена "Филиал", се отменя, поради заболяване на актьор, съобщават от Варненския театър. Билетите, закупени за 19 февруари, важат без презаверка за 17 март. При невъзможност да гледате "МУА У ТУПАН" на 17 март т.г. можете да презаверите билетите си за друг спектакъл от..
"Поклон, Апостоле!” е образователна инициатива в Музея на Възраждането – Варна на 18 и 19 февруари т.г. Музейните образователни уроци са подготвени за ученици от 1. до 12. клас, като са предвидени разнообразни дейности за всяка възраст. Целта е чрез интересно и приятно преживяване в музейната среда да се разшири знанието за живота и делото на..
Това е история за двама души, които в предишните си връзки са били много наранявани и се събират с надеждата да се отърсят от загубените битки и неизживените моменти в миналото - разказва Георги. - И когато двама души с такива съдби са заедно, те могат да преодолеят всяко предизвикателство, което се изпречи на пътя им - трябва само да намерят..
Сладка поезия с вкус на море. Така определя първата си стихосбирка „Солен карамел“ украинката Оксана Яковенко, която преди близо шест години любовта довежда в Балчик. Дни след празника на виното и любовта се състоя първата и официална среща с нейната публика и стиховете и – лирични, весели, тъжни, преживели разочарование и загуба. Поетичният и..
"Конклав" е филмът на годината според Британската академия за филмово и телевизионно изкуство БАФТА. На 78-та церемония снощи трилърът, по романа на Робърт Харис, спечели още в категориите - най-добър британски филм, адаптиран сценарий и монтаж. Филмът разказва как след неочакваната смърт на папата, кардинал Лорънс е натоварен със задачата да ръководи..
Писателите Захари Карабашлиев и Мария Касимова - Моасе са ментори на 10 ученици от 8 до 12 клас в рамките на проекта на фестивала "Варна Лит". Той е финансиран от Национален фонд "Култура" - "Ателие за творческо писане". Учениците ще имат задача да напишат текст за сцена, който после ще бъде реализиран от театралните школи в града, обясни Даниела Цочева..