Когато чуем думата „зависимост“ първите неща, за които се сещаме е алкохолната зависимост или пък тази от наркотици. Има обаче и други видове зависимости, за които се говори много по-малко. Една от тях е хазартната. Специалисти в областта на психиатрията определят обаче хазартната зависимост като трудно лечимо психическо заболяване, което може да доведе до много неприятни последствия, както за зависимия, така и за неговите близки. Няма да навлизаме в дълбоки разсъждения дали държавата прави достатъчно за превенция на хазартната зависимост. Истината е, че за нея дори не се води и официална статистика.
Преди около месец, Националната агенция по приходите възобнови т.нар. регистър на хазартно уязвимите лица.
"Основната цел на регистъра е да бъде мярка за защита на тези хазартно уязвими лица. Вписването в него е доброволно и по собствено желание. Ако смятат, че са развили зависимост към хазарта и участието им в хазартни игри би довело до финансови или социални последици могат да подадат искане до изпълнителния директор на НАП за да бъдат вписани в този регистър", каза за Радио Варна експерта от НАП Петър Лилов.
Организаторите на хазартни игри са задължени по закон да не допускат лицата от този регистър до казина, игрални зали и сайтовете за залози. Именно те, заедно с определени със заповед служители на НАП ще имат достъп до този регистър, който не е публичен.
Петър Лилов коментира, че няма опасност за личните данни на регистрираните лица, тъй като служителят в казиното или друг организатор на хазартни игри ще може да получава данни само за проверяваното от него лице, но не и за останалите имена в списъка. Те ще могат да проверяват лицата чрез нова електронна услуга.
До момента в регистъра са вписани над 360 лица от цялата страна, които смятат, че са в рисковата група за развиване на хазартна зависимост. Вписването е изцяло доброволно и по преценка на лицето, а срокът на вписването е минимум две години. Според психиатъра проф. Христо Кожухаров, който от години работи с пациенти с хазартна зависимост, една от първите и основни стъпки в борбата с това заболяване е именно лицето само да осъзнае проблема. Това обаче не е никак лесно.
Той беше катеогоричен, че хазартната зависимост е сериозно подценявана в България, а последствията от нея са в големи мащаби за зависимото лице – както психически, така и социални.
Проф. Кожухаров каза още, че лечението е дълго и трудно. По-често е амбулаторно, а близките също играят основна роля в него.
Чуйте повече в репортажа на Иван Барбов:
Има една колоритна история, в която тимуроци /герои на автора Аркадий Гайдар/ запретват ръкави да правят добрини. В разгара на начинанието забелязват възрастна жена, която стои на улицата и замислено се взира в отсрещния тротоар. В духа на всепоглъщащото и необятно добро, те я пренасят отсреща, с две думи: помагат й да пресече. Вярно: старицата..
„Оперни тайни“ е наречен най-новият проект на Държавна опера Варна, който стартира от февруари 2025 г. и е насочен към най-младата публика. Операта отваря врати за най-малките си зрители и ги води зад кулисите със специални тематични детски ателиета, които ще се провеждат всеки месец. Всички елементи и етапи от създаването на оперен спектакъл са..
Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..
В суворовското село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..
37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ. След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..
До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..