Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ГЛЕДАЙ НАРОДНАТА РАБОТА ПОВЕЧЕ ОТ ВСИЧКО

Този проект е реализиран с финансовата подкрепа на Министерство на културата

Гледай народната работа повече от всичко друго, повече и от себе си да я уважаваш!

Този цитат от Апостола на свободата избра екипът на Радио Варна за заглавие както на тази рубрика в сайта си, така и на документалната изложба, която организира и посвещава на 150-годишнината от гибелта на революционера. Изречението е част от писмо, което Васил Левски пише до приятеля си и съратник в борбата за освобождение Христо Иванов - Големия /от 4 август 1872г./.


Рубриката и изложбата представят 14 писма /в текст и звук/ от кореспонденцията между Иван Драсов и Данаил Попов, съратници и приятели на Васил Левски. Оригиналите им се съхраняват в Държавен архив – Варна и са специално предоставени за тази изложба.


Писмата между Иван Драсов и Данаил Попов, които ви представяме, са разменени в периода от 25.11.1872 г., месец преди залавянето на Апостола /27.12.1872 г./, и 15/27.05.1873 г. Те са свързани със събитията в Къкрина и гибелта на Левски. Тъй като в пълните текстове на писмата се обсъждат и други проблеми на революционната дейност - основно зад граница, акцентът в звуковите файлове е поставен само върху разказаното за съдбата на Апостола и оценката на Драсов и Попов за дейността му по изграждането на мрежата от частни революционни комитети.

От писмата разбираме колко дълго време революционерите в емиграция, а и съратниците на Левски в страната, нямат достоверна информация за съдбата му. В месеците от декември 1872 г. до май 1873 г. периодично се съобщава, че има достоверни данни, че е жив; че българи са го срещнали; не могат да уточнят дали е заловен или не; не са сигурни къде е отведен Левски след събитията в с. Къкрина - в Плевен ли, в Търново ли, в Цариград...


Трябва да се обърне внимание и на факта, че Драсов и Попов често подписват писмата си с псевдоними – Ясенов и Драгомиров /или Драгомиреску/. Данаил Попов е инициаторът на използването на първите псевдоними при кореспонденция във Вътрешната революционна организация, както и на шифри и пароли за тайната поща.

В сайта на Радио Варна, в няколко последователни публикации, може да видите снимки на оригиналните писма на Иван Драсов и Данаил Попов, съхранявани в Държавен архив – Варна. В звуковите файлове ще чуете озвучен само текста в тях, който е свързан със съдбата и гибелта на Васил Левски.

Иван Драсов /1848 – 1901 г./ е български революционер, общественик и държавник, близък съратник и приятел на Васил Левски. Член е на БРЦК. След Освобождението се заселва във Варна и активно участва в изграждането на града, бил е областен управител.

Наследниците му даряват богатия му архив на Държавен архив – Варна.

Данаил Попов /1840 – 1909 г./ е български революционер. Член на Вътрешната революционна организация /ВРО/ и БРЦК. Близък съратник и доверено лице на Васил Левски. Почти цялата кореспонденция на Апостола минава през Попов. Единствен има право да чете получаваните от Левски писма. Инициатор е на първите псевдоними във ВРО, както и на шифри и пароли за тайната поща.

За изложбата и идеалите на Апостола Валерия Василева разговаря с Донка Николова, гл.експерт в Държавен архив - Варна, Мариана Николова, уредник на Музея на Възраждането, Нели Димова, преподавател по история в Първа ЕГ и с нейния ученик Никола Стамов. 

Рубриката се осъществява с финансовата подкрепа на Министерството на културата на Република България.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Пейзажи от Варна

НОВИЯТ ДЕН в сряда, 8 май

Поредна серия от дни на безводие в с. Рогачево. За това ни сигнализираха постоянно живеещи в това населено място, които са на сухо от началото на месец май. Причината според тях е старата ВиК инфраструктура и невъзможността да се изгради нов водопровод, за да бъдат включени в него живеещите в района. Репортаж; Репортаж на Мартин Николов от..

публикувано на 08.05.24 в 06:01

"На светло" на Гергьовден

Жителите на варненското село Кичево празнуват Гергьовден с курбан за здраве. В църквата в селото, която е на 167 години, се отслужи света литургия. От 5 часа тази сутрин в двора на храма се вари курбан. Отговорник всяка година по приготвянето му е Пламен Георгиев. Не е местен, не е и именик, но почита Свети Георги и вярва, че българският  борбен дух..

публикувано на 06.05.24 в 14:00

НОВИЯТ ДЕН на 6 май с Иван Барбов

Христос Воскресе! Минути след изгрева на слънцето на Гергьовден, сутрешният екип на Радио Варна ви кани да отбележим заедно празника на любимите честоти. Тримата ефирни юнаци Иван Барбов, Александър Йорданов и звукорежисьорът Петър Венков ще заситят апетита на ранобудните слушатели с богато „радиоблюдо“ от интересни теми и ефирни..

публикувано на 06.05.24 в 06:13

В „Гравитация нула“ на 3 май

„Гравитация нула“ – 3 май 2024 година с Мартин Николов -   Църковните песнопения и съвременността – разговор с диригента на формация „Светоглас“ Милен Иванов; -   За Кафка и неговите „Метаморфози“ – радио лектория на Лиза Боева и Ицко Финци; -   Сборникът „Възкресения“ – повече от Благой Иванов; -   Професор..

публикувано на 03.05.24 в 13:06

"Новият ден" на Разпети петък

За смисъла на Разпети петък ще ни припомни отец Ясен Шинев, а значението, което откриваме в Благодатния огън ще научим от разговора на Даниела Стойнова с варненският митрополит Йоан.  Колко свободни са медиите? В Деня на свободата на печата говорим с журналиста Спас Спасов.  В навечерието на великденските празници признателни пациенти и..

публикувано на 03.05.24 в 06:55

НА СВЕТЛО на 2 май с Валерия Василева

Репортерска проверка за обработката на тревните площи във Варна. Традициите за Великден в село Солник, община Долни чифлик. В рубриката на БНР „Европа – ново поколение“ ще чуем земеделци от Благоевградския регион за проблемите в бранша и очакванията към евроинституциите.   Пламен Узунов - вече добре познат на слушателите ни..

публикувано на 02.05.24 в 13:25
Пейзажи от Варна

НОВИЯТ ДЕН на 2 май, сряда

Трявна е едно от любимите градчета на мнозина. То е събирателен център на хора от големите градове, решили да забегнат в тих и наситен с история район. Няколко са местата, които не трябва да пропускате да посетите, когато се отправите към Трявба – единственият Музей на иконата у нас, както и Музеят на дърворезбата, а от миналата година и на..

публикувано на 02.05.24 в 06:00