Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Клиенти се оплакват: Купуваме храна в торбичка, на касата таксуват кутия

| обновено на 02.02.23 в 13:16
3
Снимка: pixabay

Някои от големите вериги за хранителни стоки с топли витрини от началото на тази година продават на клиентите си ястията и продукти задължително само в кутийки от по 20 стотинки.

Това показва проучване на онлайн платформата „Ние, потребителите“, съобщават оттам. Повод за него стана сигнал на гражданин, който си е закупил маслини и въпреки че е убедил продавача да ги постави в пликче, на касата все пак му е таксувана и пластмасова кутийка от 20 ст. Това е видно от изпратената от клиента касова бележка, на която отказаният от него амбалаж е отбелязан като самостоятелен артикул със съответната цена.

Оказва се, че ако си купите маслини, мусака, пълнени чушки или друга подобна храна, освен цената за съответното количество продукт, на касата автоматично ще се отбележи и опаковката, която се таксува отделно, предупреждават още от "Ние, потребителите".

Клиентите са уведомени за „иновативния“ подход със специално изготвени за целта табели в търговските зали и мини постери на стойки над самите витрини. Текстовете на поставените информационни материали се позовават на Наредбата за намаляване на въздействието на определени пластмасови продукти върху околната среда.

От платформата предупреждават и какви отговори могат да получат клинетите от служителите. Ако попитате консултантите какво налага принудителната продажба на тези кутийки и не може ли гозбите да се поставят в донесени от клиента съдове за многократна употреба, ще ви отговорят: „Има нова наредба. Трябва да спазваме правилата, които са ни дадени, ние сме служители – забранено ни е да поставяме тези продукти в други опаковки, вкл. и в донесени от клиентите. Ако ви ги сложа в торбичка, на касата пак ще се таксува опаковка.“

Това означава, че са определени артикули, за които най-вероятно баркодът, който се издава след измерването на везната при отпечатването на етикета, автоматично добавя и отделно таксуване на опаковка. Изключение могат да правят продукти като пилешки бутчета, кюфтета и др., които се поставят в специални пликове, без заплащане за тях.

Добрите примери!

Прегледът на „Ние, потребителите“ показа, че сред веригите за хранителни стоки с топли витрини има и такива, които предоставят възможност на клиентите си да донесат свои съдове, в които да бъдат поставени избраните от тях продукти. Това стана ясно в хода на проведени експерименти на терен в по два търговски обекта на всяка от големите вериги и едва след запитване за такъв вариант. Контролни покупки за целите на изследването от магазини с налична опция „кутия на клиента“ показаха, че се измерва и отбелязва на етикета нетното количество на продукта, като се изважда теглото на опаковката (тара) – съответно тя не се таксува на цената на съдържанието в нея.

Чуйте интервюто на Димитрина Дончева с Габриела Руменова от онлайн платформата "Ние, потребителите":




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Община Варна внесе жалба срещу наложените ѝ запори

Административен съд – Варна образува дело по жалба на Община Варна срещу налагането на запори на сметките й поради  предявен иск от собственик на имот за 2.7 млн. лева за пропуснати ползи. Сметката на общината не запорирана от частен съдебен изпълнител единствено до размера на иска по изпълнително дело — 2 698 156,87 лв. С останалата наличност..

публикувано на 31.07.25 в 10:54

Общинските съветници от ПП-ДБ във Варна искат оставката на председателя на ОбС

Общинските съветници от ПП-ДБ във Варна призоваха председателя на местния парламент Христо Димитров да подаде оставка заради частната му жалба в Административен съд - Варна срещу избора на изпълняващ функциите кмет след задържането на Благомир Коцев. Те посочиха, че Димитров не е арбитър на политическите спорове, а преследва частни цели. Призивите..

публикувано на 31.07.25 в 10:43

От 35 заведения във Варна можем да спасяваме храна, останала в излишък

От 35 заведения във Варна, а отскоро и от хипермаркети, можем да спасяваме храна, останала в излишък, благодарение на мобилно приложение, което се бори с разхищението на продуктите. Това каза в предаването на Радио Варна "Новият ден" създателят на платформата foodObox Джейн Димитрова. Около 400 ресторанта и сладкарници от страната вече използват..

обновено на 31.07.25 в 10:11

Жители на Тервел се готвят за масови протести срещу проект за ветропарк

Протест срещу изграждането на ветроенергиен парк и организиран от Сдружение „За хората, земята и природата“ ще се проведе днес пред сградата на Община Тервел. В Сдружението участие вземат земеделски производители, рибари, ловци и пчелари. За провеждането на гражданското недоволство са събрани и 1300 подписа от жители на област Добрич. Те сe подготвят за..

публикувано на 31.07.25 в 09:36

Общински съвет - Варна заседава днес

Заседание на Варненския общински съвет започва в 10,00 часа в зала „Пленарна“ в общината. В дневния ред са включени 11 докладни записка. Една от тях е удостояването на граждани с почетни звания. Тази година има осем номинации за най-високото отличие, като комисията по култура одобри четири от тях. Финалното решение е на Общинския съвет.  На сесията..

публикувано на 31.07.25 в 09:19

Протест срещу изграждането на ветроенергиен парк организират в Тервел

Протест срещу изграждането на ветроенергиен парк и организиран от Сдружение „За хората, земята и природата“ ще се проведе днес пред сградата на Община Тервел. В Сдружението участие вземат земеделски производители, рибари, ловци и пчелари. За провеждането на гражданското недоволство са събрани и 1300 подписа от жители на област Добрич. По данни на..

публикувано на 31.07.25 в 08:12

Експерт: Тежка година за земеделците у нас, повечето ще са на загуба

Изключително тежка година за земеделците. Първо застудяването през пролетта унищожи пролетните култури, после сушата от над 45 градуса по полето унищожи царевицата и слънчогледа. Това каза председателят на Българския фермерски съюз Георги Стоянов за БГНЕС. Пшеницата вече е ожъната, предстои да започне жътвата на слънчогледа и на царевицата...

публикувано на 31.07.25 в 08:10