Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

145 години от Освобождението на Каварна от османско робство

| обновено на 04.02.23 в 08:12

145 години от Освобождението на Каварна се отбелязват на 4 февруари.

От 10 часа започва церемонията на поднасяне на венци и цветя пред паметника на Каварненското въстание. Своята почит ще отдадат Община Каварна, Общинския съвет, Историческия музей, неправителствени организации, партии, културни и учебни институции, граждани.

Строителството на паметника започва през 1976 година и се открива година по-късно по повод 100 години от избухването на Каварненското въстание и в памет на загиналите герои за свободата ни през Руско-турската освободителна война от 1877 г. Архитект на монументалния символ е Иван Митраков, а скулптор – Ради Ангелов. Паметникът посреща и изпраща гражданите и гостите на Каварна на входа и изхода на града, а въздействащият надпис на камъка: „Каварна се вдигна, в кърви потъна, из пепелища израсна“ е израз на нашата памет.


Снимка от етап на строежа на паметника на Каварненското въстание



Снимка на Желез Куюмджиев – патриотичен благодетел, отстъпил къщата си на руските войници – „зографисан“ върху ламарина от руски офицер в знак на благодарност - семейна реликва


"В навечерието на един паметен за Каварна ден 145 години от Освобождението на града не можем да не споменем подвига на нашите предшественици, които през лятото на 1877 година дръзнали да се вдигнат за отстояване на свободата си. Венец на техния героизъм и саможертва е и освобождението на града на 4 февруари 1878 г., когато отряд от конни казаци от I Донска казашка дивизия минават по обезлюдените сокаци на опожарена Каварна. И младо, и старо изскочили навън да ги посрещнат, като крещели с всички сили: „Казаците идат!“

Откъм конака излязъл да ги посрещне сам Саид бей с помощниците си, като предал официално сабята си на командващия генерал-майор Николай Янов.

Сарайската улица се натъпкала с народ... Вдигали се менци, стомни, пълни с вино. Чуваха се наздравици и в цялата тая празнична глъчка като че изчезнал ужасът на миналото — свободата изпълнила сърцата на всички с необикновено щастие.

След кратък престой се завръщат в село Божурец, където е останалата част от бригадата.

На следващият ден повече от 3000 руснаци пристигат в Каварна за разквартируване. Поради невъзможността да се настанят в разрушения и почти напълно опожарен град, полкът, ведно с конете си, се устроил на бивак северозападно, вън от чертите на Каварна и в палатки и землянки прекарал суровата зима на 1878 г. Кухнята на полка обзавели в полуразрушената средновековна баня „хамама“ край пълноводните чешми в дола на града, където водели конете на водопой. Щабът на полка и лазаретът били устроени в полуразрушени и опожарени къщи в града.

От това време датира скъпият семеен спомен и за наследниците на Желез Куюмджиев, чийто дом по чудо оцелял от пожарищата. Отиде Желез при генерал Николай Янов, сне калпака си, повъртя го в ръка и помоли: „Гледам болните ви нямат добър покрив, защо не ги настаните в моята къща? Отстъпвам ви я.“ Генералът го прегърна, благодари му. А Желез прибра покъщнината си и с домочадието си отиде в една полуизгоряла къща, където прекара зимата. Един от руските офицери, човек с поетична душа, накара Желез да му позира и на парчетънка ламарина изографиса патриотичния благодетел. Така „зографията“ остана като скъпа семейна реликва..."

Страница от историята на Каварна на 4 февруари преди 145 години.

Пенко Георгиев – директор на Исторически музей - Каварна




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Увеличават се нарушителите, превишаващи 3-часовия си престой в "синята зона" на местата за инвалиди

Зачестяват сигналите за нарушители, превишаващи 3-часовия си престой в обхвата на "синята зона" на местата, предназначени за хора с увреждания. Директорът на общинското предприятие "Общински паркинги и синя зона" Добромир Арнаудов не отрече съществуването на проблема. Той обясни, че 15 екипа от инспектори извършват непрекъснати проверки, но те няма как..

публикувано на 06.02.25 в 10:30

"Зелената зона" във Варна ще заработи налято?

През лятото се очаква да заработи "зелената зона" във Варна. Подготвя се документацията за провеждане на обществена поръчка за софтуерната поддръжка и управление на кратковременното паркиране. Това каза директорът на общинското предприятие "Общински паркинги и синя зона" Добромир Арнаудов. Той припомни, че "зелената зона" позволява 5-часов платен престой..

публикувано на 06.02.25 в 09:40

Днес решават дали да забранят рекламата на вейпове

Здравната комисия в парламента ще разгледа отложения от миналата седмица проект на решение, според който със закон ще се забранят рекламата, предлагането и продажбата на продукти, съдържащи наркотични вещества, прекурсори и техни аналози, включително на електронни цигари, вейпове, дъвки, бонбони и шоколади с такива вещества, предаде БНР. Предвиден е..

публикувано на 06.02.25 в 09:00

Присъствие с въпросителни - козирките във Варна

В началото на ноември 15 души загинаха, а десетки бяха ранени, след като бетонна козирка се срути на основната железопътна гара в сръбския град Нови Сад. Последваха многохилядни протести с настояване за оставка на правителството.  Трагичен инцидент с козирка имаше преди години и във Варна. Изминаха 17 години от смъртта на 22-годишната..

публикувано на 06.02.25 в 08:45

Сериозен е интересът на учени към земетресенията на о.Санторини

Учените наблюдават с повишен интерес сеизмичната активност на гръцкия о.Санторини, тъй като подобно явление нито сеизмолозите в Гърция, нито тези в България са наблюдавали досега. Това каза за радио Варна доц.Пламена Райкова, сеизмолог в Института по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките. Тепърва..

публикувано на 06.02.25 в 08:34

Без вода в местности и курорти край Варна

Планирано е спиране на водата за днес и ще засегне живеещите край Варна в местностите "Евксиноград", "Ален мак" и "Кабакум", както и в курортните комплекси "Свети Свети Констанитн и Елена" и "Чайка".  Поради планово изграждане на нови ВиК връзки по главен водопровод "Варна-Златни Пясъци - 1 етап" живеещите в посоченит е места остават без..

публикувано на 06.02.25 в 05:57

Студено със силен вятър край морето

Отрицателни са температурите в почти цяла Източна България и по черноморието. Най-ниската стойност измерена в 5.00 часа е в Добрич – минус 5 градуса, минус 4 градуса е в Разград, минус 3 градуса е в Карнобат. По минус 2 градуса е температурата на въздуха в Русе, Силистра, Шумен, Шабла, на нос Калиакра и във Варна. Минус 1 градус – на..

публикувано на 06.02.25 в 05:54