След тригодишна пауза заради Ковид пандемията в село Кривини, община Долни чифлик, отбелязаха празника Сретение Господне, по известен като Петльовден - ден на мъжката рожба. Въпреки делничния ден жени от всички възрасти се хванаха на хорото, което предшестваше ритуалното жертвоприношение на отгледания специално за празника петел.
Сретение Господне е един от 12-те големи християнски празника и един от четирите посветени на Божията майка. "Сретение" означава "среща" и на него се чества четиридесетия ден от раждането на Исус Христос и посрещането му от праведния Симеон. Оттук е останал и християнският обичай майката да носи детето на 40-тия ден в църквата. За традициите на празника, легендите и обичаите разказаха пред микрофона на Радио Варна Радка Митева, , Тодорка Николаева, Виолета Паскалева, Марийка Любенова, Петра Кирова и част от нейните внуци и правнуци.
Село Кривини се намира в Източната част на Стара планина. Разположено е върху хълмиста местност, заобиколена от долина, през която тече река. Обградено е с гора, въздухът е чист, а тишината е оглушаваща, както казват местните. Кметството на селото се помещава в една от стаите на читалището. Никога в Кривини не е имало църква, затова местните събират пари, запрятат ръкави и с помощта на община Долни чифлик построяват параклис. Сградата е почти готова, остават довършителни работи, необходими по канона за храма. Местните са надяват параклисът да отвори до своя храмов празник тази година на 8 септември - Рождество на Пресвета Богородица.
От дълги години 2 февруари е голям празник в селото. Откъде идва тази традиция и защо във всеки двор се гледат поне по два - три петела ни разказа Иванка Кънчева, която е родом от Варна, но от 12 години живее в селото, заедно със своя съпруг.
По своята същност празникът Петльовден прославя мъжкото начало. Затова и в Кривини заколиха най-хубавият и голям петел и раздадоха лакомства със закачлива фалическа форма. Майсторка на курабииките от дълги години е Елизавета Георгиева.
Жителите на Кривини тази година отново възкресиха традицията на уникалния за района празник Петльовден. Според преданията безстрашна майка от едно от селата в района успяла да спаси сина си от съдбата на еничарин, заколвайки петел. С кръвта на птицата тя напръскала портите на къщата си и успяла да заблуди турците, които минавали да събират кръвния данък от селото, че нарочно е погубила чедото си. Затова на 2 февруари жителите на Кривини принасят в жертва красив петел, помазват с кръвта на птицата децата за здраве и се веселят. Традицията повелява на този ден да се слагат богати трапези, приготвени от сръчните ръце на кривинчанки. Във всяка къща се коли петел за здраве на мъжката рожба в семейството, откъдето и произлиза името на празника.
ИДЕНТИЧНОСТ е заглавието на албума, създаден по повод 90-годишнината на Радио Варна, чиято премиера ще бъде на 6 декември в ефира и YouTube канала на медията. Песните в новия компактдиск са поредното доказателство, че музиката има силата да свързва поколения и да изгражда нови мостове между стилове и култури. С основание може да ги наричаме и..
„Паметта е важна“ – среща след Нощта на театрите с писателката Теодора Димова Виолета Тончева за участието на Варненския драматичен театър на Фестивала в Клуж-Напока, Румъния „Нощно кино“ в петък с филми по Йордан Радичков Изложба „Морето“ в ХГ – Добрич Годишна изложба „Изобилие“ във варненската галерия „Арт Маркони“ Започва ремонт..
„Аз не пия кафе за да се събудя, аз се събуждам за да пия кафе“, беше написал някой, който явно обича както кафето, така и да сърфира из социалните мрежи рано сутрин. Иван Барбов, Емилия Николова канят всички, които искат да сърфират на вълните на Радио Варна във времето от 6.00 до 10.30 часа. Както се казва, можете да ни слушате за да..
Кръводарителска акция по случай 90 години Радио Варна! Да празнуваме живота с всяка дарена капка кръв! Да помогнем на поне 90 души! Ако се чувстваш здрав и си на възраст между 18 и 65 години, ако можеш да отделиш 30 минути и искаш да дариш кръв, ела на 4 декември (сряда), от 12 до 16 ч., пред сградата на Радио Варна в мобилен пункт..
Репортаж от заседанието на постоянната комисия по "Финанси и бюджет" към Варненския Общински съвет; Асоциация „Прозрачност без граници“ представи „Индекс на местната система за почтеност 2024 – съществува ли нова енергия за добро управление в общините?“ - репортаж; Вчера служебният кабинет одобри предложения за промени в Закона за..
В село Горичане, община Шабла се проведе обществено обсъждане на Доклад за оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС) за изграждането на ветроенергиен парк със седем 125-метрови ветрогенератора. Таксиметровите шофьори протестират със залепени стикери на автомобилите си "Не на рекета на застрахователите" и "Стига геноцид срещу..