Проф. д-р Георги Кобаков, дм, завършва медицина в Медицинска академия-София през 1981 г. През 1990 г. придобива специалност по “обща хирургия”. През 1990-1994 г. последователно е избран за асистент, старши асистент и главен асистент в Клиниката по обща и оперативна хирургия с колопроктология на МУ-Варна с ръководител проф. д-р Темелко Темелков, дмн. През 2004 г. защитава дисертация за придобиване на образователната и научна степен “доктор”. Специализира в Университетската болница в Хановер (Германия) и в Синсинати (Охайо, САЩ).Магистър по здравен мениджмънт от 2008 г. През периода от 2006 до 2008 г. е началник на Отделението по коремна хирургия при МБАЛ “Св. Марина” ЕАД-Варна. През 2008-2011 г. е началник на Отделението по хирургия към МДОЗС “Д-р Марко Марков”-Варна.
От 2011 г. е управител на СБАЛОЗ “Д-р Марко Марков” ЕООД-Варна.
Проф. д-р Георги Кобаков е член на Българското хирургическо дружество и на International Society of University Colon and Rectal Surgeons.
- Проф. Кобаков, днес отбелязваме Световния ден за борба с рака. Очаквате ли COVID пандемията да промени драматично статистиката за заболяемостта от рака?
- Ефектът на ковид-пандемията, довел до тотален локдаун и значителна промяна в начина на живот на хората за продължителен период от време, е непрогнозируем към настоящия момент. По официални данни към 2020 г., тъй като статистиката за 2021 и 2022 г. все още не е излязла, броят на новодиагностицираните случаи с онкологични заболявания в България е 36 451, а броят на смъртните случаи - 19 460. Новорегистрираните пациенти с онкологични заболявания за Варна през 2022г. са 1750, а за Добрич – 442. От регистрираните за Варна мъже със злокачествени новообразувания на кожата са 210, на простата – 126 и на дебелото черво – 85, а при жените - с карцином на млечна жлеза са 240, със злокачествени новообразувания на кожата са 158 а на дебело черво – 80.
- С развитието на медицината все по-често като рецепта за борба срещу рака се изтъква комбинацията „навременно откриване и достъп до качествена медицинска грижа. Това ли е печелившата комбинация?
- Лечението на онкологично болните пациенти е комплексно и включва няколко стъпки. Трябва да се има в предвид, че всяка една от тях е важна и има значение за цялостния изход от заболяването.Първата стъпка е превенцията и включва създаване от най-ранна детска възраст на навици за здравословен начин на живот и хранене, за ограничаване на вредните въздействия на заобикалящата ни среда, които имат пряко или косвено значение за развитието на онкологичните заболявания. Следващата стъпка е профилактиката. Тя е най-силното оръжие срещу рака. За да има дългосрочни резултати тя, както и превенцията, трябва да бъде държавен приоритет. В него трябва да се включат и работодатели, институции и всеки човек. Не е възможно само с усилията на отделни структури да се обхване цялото население на страната, за да се обърне негативната тенденция за заболеваемостта и преживяемостта от онкологични заболявания. Отговорността за здравето е на всеки един от нас. СБАЛОЗ-Варна има разработени собствени профилактични програми за най-честите злокачествени заболявания като карцином на млечна жлеза, на маточната шийка, простатния и колоректалния карцином, кожните карциноми, които провежда през последните 10 години напълно безплатно. Последните 3 години тези програми се финансират от Община Варна. През 2022 година на тези профилактични прегледи са преминали само 535 души, което е недостатъчно, за да говорим за мащабност. Инициативата за подобряване на здравето трябва да е на гражданите, за да станат тези програми наистина ефективни.
- Тези две стъпки достатъчни ли са, за да гарантират успешно лечение на онкологичните заболявания?
- Не, те са необходими, за да имаме по-ранно откриване на тези заболявания, което е предпоставка за по-успешно лечение по-нататък. Задължителната трета стъпка е осигуряването на възможности за съвременна диагностика за пациентите. СБАЛОЗ-Варна оказва специализирана медицинска помощ на пациенти с онкологични заболявания, като фокусът на дейността е върху тяхното комплексно лечение. В нашата болница с диагностична насоченост е предимно отделението по гастроентерология. То разполага с най-съвременната ендоскопска апаратура за визуализация, вземане на биопсии и морфологична верификация на всички заболявания на гастро-интестиналния тракт. През 2022 година през него са преминали 1607 болни. Екипът от доказани специалисти в отделението във взаимодействие с отделението по образна диагностика извършва и стадиране на всяко онкологично заболяване още при поставяне на диагнозата. За диагностика и стадиране само за последната 1 година са извършени 5440 компютърни томографии. Лекарите от лабораторията по патоанатомия са с голям опит и разполагат с всички необходими средства и апаратура за поставяне на качествена морфологична диагноза. Те извършват в пълен обем и специфични имунохистохимични изследвания, които предоставят уникалната възможност да се оцени биологичния потенциал на раковите клетки. За 2022 г. в отделението са изработени 22 357 хистологични изследвания на направени 5 123 биопсии и 1 997 проби от оперативен материал.
И не на последно място, СБАЛОЗ-Варна разполага със собствена клинична лаборатория, в която се изследват в пълен обем всички познати до момента туморни маркери. Само за изтеклата 2022 г. са изработени 13 248 туморни маркера. След всички изброени до момента стъпки идва ред и на лечението и наблюдението на доказаното вече онкологично заболяване. В този етап е най-голямата сила на СБАЛОЗ-Варна. При нас работят едни от най-високо квалифицираните специалисти с дългогодишен опит, а в момента се обучават и 19 специализанти. През 2022 г. в отделението по хирургия са извършени 1576 операции. В отделението по химиотерапия са лекувани 1363 - ма души, като са извършени 12 464 химиотерапевтични процедури. През отделението по лъчетерапия са преминали 425 пациенти, на които са проведени 7 848 лъчелечебни процедури. През ДКБ са преминали 30 876 души за диспансерно наблюдение. За оказване на помощ на онкологично болните пациенти и техните близки в СБАЛОЗ-Варна работят клиничен психолог и социален работник.
- Може ли човек, без медицински познания навреме да разпознае симптоми, които да го отведат навреме до лекар и да получи специализирана помощ?
- Появата на оплаквания е много често късен симптом и белег за напреднало онкологично заболяване. Самолечението, без поставена точна диагноза на всяко едно заболяване, независимо дали е онкологично или не, винаги крие рискове за пациента и може да забави значително търсенето на адекватна медицинска помощ. Ключът отново е в профилактиката. Тук е и ролята на личните лекари за ранното разпознаване на началните симптоми на болестта и своевременното насочване на пациентите към специализирана медицинска помощ. Високата смъртност на пациентите с онкологични заболявания не се дължи на липсата на адекватно и модерно лечение. При онкологичните заболявания не можем да разчитаме на успех само с лечението, без да са на ниво превенцията, профилактиката, ранната диагноза. Това трябва да е национална политика, отговорност на обществото и всеки отделен човек. Само усилията на лекарите не стигат./ СБАЛОЗ - Варна
По традиция преди Коледните и новогодишни празници варненската галерия "Арт Маркони" представя сборната изложба "Изобилие". В нея със свои творби участват редица художници - Ангел Атанасов/Ачо, Ангел Веселинов, Васил Петров, арх. Владимир Рачев, Димитър Манолов, Дима Ненова, Димитър Кавръков, Емилия Бояджиева, Ивайло Евстатиев, Илиян Пеев, Клементина..
Интервю с Eicca Toppinen (APOCALYPTICA) APOCALYPTICA започнаха кариерата си с албум с кавъри на METALLICA. Близо 30 години по-късно финландците издадоха и втора част отново с кавъри на METALLICA. На 28 ноември групата ще представи „Plays Metallica Vol. 2“ и в София по покана на „EventEase“ в Зала 3 на НДК. Това ще бъде деветия концерт на..
Своеобразният литературен маратон на поетесата и журналист Керанка Далакманска, започнал на рождения ѝ ден 2 октомври, е към своя край и бележи успех с пълните салони и души на хората, докоснали се лично до поезията и в "Петия ъгъл". Ъгълът на чувствеността. Нейният ъгъл, който носи смисъла за доброта, човечност, усещане на природа, на..
Всеки ден за семейството на к.д.п. Денчо Добрев е специален, защото след дългия работен ден и след училище, всички се събират да вечерят заедно и споделят как е минал денят им. Денчо Добрев отделя 18 години на морето, като последният му рейс е най-кошмарният – ковид-пандемията в самото начало, когато се оказва в Китай и не може да слезе от..
Учителите са в протестна и стачна готовност, ако няма увеличени на заплатите от 1 януари заради липсата на приет Бюджет за догодина. Това каза председателят на синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" Юлиян Петров. Обмислят се вариантите на протест, сред които са ефективна стачка, незавършване на първия учебен срок, електронна стачка, обобщи той...
Театрално-танцовият спектакъл "Таралежите" по мотиви от романа на братя Мормареви - "Войната на таралежите", подготвят актьорът и режисьор Стоян Радев и танцовият хореограф и режисьор Георги GOOSH Енчев. Премиерата ще бъде на 23 ноември от 17.30 и 19.30 часа в "The Center World" на ул. "Шипка" 4, както и на следващия ден - отново от 17.30 и 19.30..
Над 5 млрд. лева харчи българинът на година за цигари. Огромна част от този разход отива в бюджета, тъй като акцизът и Данъкът върху добавената стойност взимат 80% от цената на цигарите. Ако акцизите за тютюневи изделия се вдигнат по-сериозно, в бюджета на България ще постъпват с 1,5 млрд. лева повече. Заради по-високите цени на цигарите около 150 000..