Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Връзката на Апостола с Варна и следата, която оставя...

Радио Варна организира дискусия, посветена на 150-годишнината от гибелта на Васил Левски

3
Васил Левски
Снимка: РИМ - Карлово

Документалната изложба „Гледай народната работа повече от всичко друго, повече и от себе си да я уважаваш!”, посветена на 150-годишнината от гибелта на Апостола на свободата Васил Левски, ще бъде открита на 17 февруари в Стъкления куб на Радио Варна. 

Цитатът е избран от екипа на Радио Варна и е част от писмо, което Васил Левски пише до приятеля си и съратник в борбата за освобождение Христо Иванов-Големия (от 4 август 1872 г.).

Донка Николова - главен експерт в Държавен архив-Варна сподели, че на изложбата ще бъдат представени 15 писма между Иван Драсов и Данаил Попов. Те са били близки съратници на Левски. 

 Изложбата е интерактивна. Със сканиране на QR код посетителите могат да се чуят какво се казва в писмата. 

„Архивът на Иван Драсов е може би най-богатият архив, запазен от участник от тези събития”, подчерта Николова.

Информацията е пътувала бавно и несигурно и съратниците на Левски не са знаели окончателно до март или април, че той е заловен и обесен. Архивът на Иван Драсов не е много популяризиран, с изключение на сборник, който е издаден от Държавен архив-Варна с Националната библиотека и Архива на Българската академия на науките.

Представените писма в изложбата са от периода декември 1872 – май 1873 г.

Повече подробности чуйте от Донка Николова. С нея разговаря Валерия Василева:


Каква е била Варна в периода на Българското възраждане, на национално-освободителните войни и на активната дейност на Апостола на свободата разказа Марияна Николова - уредник на Музея на Възраждането във Варна.

„Това е един космополитен град и трябва да се вземат под значение и други фактори. Периодът на така наречените Руско-турски войни засягат района на Североизточна България. Обезлюдяването на този регион намалява броя на българите, живеещи в Североизточна България и това няма как да не се отрази по някакъв начин и при организирането на революционни дейности”, каза Николова.

Варна тогава е била голям космополитен град, в който живеят много гърци, арменци, турци, евреи... „Българите са малка част от тази космополитна общност, този многообразен, многолик град”, допълни тя.

По думите й, трябва да се прави разлика между българите, живеещи в Копривщица и тези, които живеят във Варна. „Много по-плахи са те тук, много по-плахи са техните организационни опити. Хората ще си спомнят, че отварянето на училището „Васил Априлов” става през 1835 г., а българите успяват да отворят училище, в което да се преподава изцяло на български чак през 1860 г.”, посочи Марияна Николова.

Тя припомни още, че през декември 1868 г. Васил Левски е минал през Варна на път за Цариград и е отседнал във фабриката на Никола Провадалиев. Според изследователя Васил Боянов това не е единственото посещение на Левски във Варна. Според него по време на втората обиколка през 1869 г. Левски пак минава през Варна. Той смята, че това е така защото Левски вече познава мястото и знае, че пътят е безопасен.

Повече чуйте от разговора с Марияна Николова, уредник на Музея на Възраждането във Варна:

Нели Димова е преподавател по история в Първа езикова гимназия. "Българската история има силно присъствие в учебното ни съдържание. Целият десети клас изучава българската история и на периода Българско възраждане се отделя много време", каза тя.
По думите й, Левски е оставил богато наследство и неговите идеи стигат до учениците по своя най-естествен начин:


Никола Стамов, ученик в 11. клас и председател на Клуб "История" в Първа езикова гимназия във Варна: "Ние чрез възможностите на новите технологии и новото време даваме различен поглед и гласност на малко известни факти от живота и забележителните биографии на нашите икони на национално-освободителни войни. Нашият клуб се насочва предимно към видео-филмите - ние пресъздаваме най-интересните моменти от техния живот. За 150 години от гибелта на Апостола направихме видео филм за Васил Левски - чрез възстановките и актьорската игра, премесена с документалната линия и придържането към потвърдената информация, представихме неговия живот":


Можете да чуете дискусията, посветена на Васил Левски и връзката му с Варна, в предаването "Златното сечение", с автор и водещ Валерия Василева, от 11 часа, в ефира на Радио Варна.
По публикацията работи: стажант-редактор Йоана Попова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Веско Ешкенази и Плевенска филхармония гостуват във Варна на 1 ноември

Веско Ешкенази и Плевенска филхармония с диригент Георги Милтядов ще зарадват варненската публика на 1 ноември. Концертът е част от тазгодишното турне „В света на музиката“ и ще се състои в зала 1 на Фестивален и конгресен център. Специално участие в този проект има Вероника Тодорова, позната като „вълшебницата на акордеона“ на световните музикални..

публикувано на 31.10.24 в 08:05

Боса нова на входа на Морската градина, говорят музикантите от Magic Street Jazz Varna

Те са хора със свободен дух, правят музика и свирят за всички, на улицата. Триото Magic Street Jazz Varna  срещнахмe в Морската градина, до Слънчевия часовник, привлечени от тяхната „боса нова“. Стефан, Владо и Александър с лекота говорят за музика, а триото, което изненадва варненци и гости с красив звук, излят от душите им, е в отворен..

публикувано на 30.10.24 в 09:10

Blaze Bayley (WOLFSBANE, екс-IRON MAIDEN): Добрите хора са много повече от нечестивите

Интервю с Blaze Bayley (WOLFSBANE, екс-IRON MAIDEN) В началото на тази година бившият певец на IRON MAIDEN Blaze Bayley издаде албума „Circle of Stone“. А само след няколко дни на 10 ноември ще изнесе специален концерт в софийския клуб „Паве“, със специални гости ABSOLVA. С него Blaze ще отбележи 30 годишнината от присъединяването си към IRON..

публикувано на 30.10.24 в 08:25

Украинският българин Олександър Барон и вкусът на свободата

В днешният 29 октомври отбелязваме Деня на бесарабските българи. Самите те отдавна казват, че определението бесарабски не е много точно, защото освен бесарабски българи – по името на географската област Бесарабия, от която две трети се намират в Украйна, а една трета в Молдова, има още кримски или таврийски българи, както и малка общност..

публикувано на 29.10.24 в 13:35

A.J. Mills (KK’S PRIEST, HOSTILE): Всички са пристрастени към социалните медии

Интервю с A.J. Mills (KK’S PRIEST, HOSTILE) През 2011 година светът на хеви метъла беше разтърсен от новината, че JUDAS PRIEST и K.K. Downing се разделят. Единият от прочутото китарно дуо вече нямаше да е част от британските класици. JUDAS PRIEST продължиха по пътя си с новия китарист Richie Faulkner. K.K. Downing не стоя дълго със скръстени..

публикувано на 29.10.24 в 08:25
Светлин Тачев

Политологът Светлин Тачев: Най-вероятно ще имаме най-фрагментирания парламент до момента

Най-вероятно България ще има най-фрагментираното Народно събрание до момента. Това коментира за Радио Варна политологът от социологическа агенция "Галъп" Светлин Тачев. По думите му голямата изненада на тези избори е високата избирателна активност. В момента има шанс тя да се доближи до данните от предсрочните парламентарни избори през октомври 2022..

публикувано на 28.10.24 в 09:05

В село Тополи се надяват политиците да не се сещат за тях само по избори

Село Тополи е част от община Варна, в него живеят малко над 3000 души, но много варненци имат къщи там.  Има интересен фолклор, по традиция фолклорната група винаги печели награди на международни конкурси.   Избирателната активност до 17,00 часа е близо 30 процента. Димитричка Минева и Виолета Недева казват, че се живее добре в селото. Но се..

публикувано на 27.10.24 в 16:30