Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Продължаваме да не вярваме на политиците, партиите нямат допирни точки

В последните две години се наблюдава интерес към работата на Народното събрание, въпреки че това е една от институциите у нас с най-нисък рейтинг. "Имаме често нови парламенти, има дебати, докато преди това водещата роля в политиката беше основно на министерски съвет. Гледах една статистика наскоро, в която парламентът се ползваше едва със 7% доверие".

Това коментира за Радио Варна Благослав Михайлов, един от създателите на платформата "Стража", която следи работата на депутатите – изказвания, гласувания и пр., и на политическите партии.

"Идеята за "Стража" се роди през средата на 2021 г., тогава, както и сега политическата ситуация у нас беше доста турбулентна. Искахме да направим проект, в който да укрепим връзките между хората и народните представители. Мислим, че това трябва да се промени постепенно - чрез платформи, които дават повече прозрачност. Името е вдъхновено от немския проект „Abgeordneten Watch“, което буквално означава нещо като „гледай народните представители“, но друг възможен превод на думата „Watch“ е „стража“ и затова решихме да кръстим проекта така, пояснява Михайлов.

Понастоящем "Стража" предоставя информация за парламентите от 2001 г. досега, народните представители, групите, партийните финанси, бюджетни плащания от 2006 до края на юни 2022 в размер над 5000 лева и др. Всички данни са публични и официални и лесно групирани, за да по-лесно разбиране.

"Промяната в доверието към работата на парламента е дългосрочен процес, тя изисква и по-голяма достъпност до нея, както и самите граждани да знаят за нея, дори да си променят светогледа, защото има много хора, които вярват в конспирации и в това, че решенията се вземат някъде другаде", пояснява Михайлов.

По думите му, най-голям интерес в платформата предизвикват самите народни представители - средно на ден около 100 души се интересуват от тях, а не толкова финансирането на партиите, което е представено като обща сума и брой дарители.

Защо не вярваме на политиците?

Не е само заради силният български скептицизъм. "Има много хора, които не вярват е представителната демокрация, т.е. не вярват, че някой упълномощен ще защитава наистина техните интереси. Мисля, че чувства като недоверие, като параноя - те идват от незнание. Дори някой да се опитва ад ги държи в течение за процесите в Народното събрание - медиите примерно, много хора не вярват на медиите", допълва Михайлов.

След толкова информация за дейността на българските парламенти, Михайлов не е оптимист за следващото 49-то НС, което ще избираме на 2 април. Възможно е да има изненади, поява на нови политически формации, но по-скоро след това, след местните избори, които по план се очаква да бъдат през есента.

Целият разговор с Благослав Михайлов може да чуете в звуковия файл.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Община Варна обяви конкурс за старши юрисконсулт

Община Варна обяви конкурс за старши юрисконсулт към дирекция „Правно-нормативно обслужване“. Минималните и специфични изисквания към кандидатите за заемане на длъжността са: степен на завършено образование – магистър в професионална област право. Необходим е още 1 година професионален опит или придобит ранг IV младши.  Конкурсът за заемане на..

публикувано на 03.02.25 в 19:39

Лесна работа: И торта с моркови

Бих казала, че днешният ден е много приятен, въпреки народните вярвания, че Зимният Симеон е един от най-лошите дни. Какво толкова може да се обърка? Да не чуете алармата. Да закъснеете за работа. Да разясните на шефа защо все на вас се случват подобни неща. Първото кафе да е като деня – горчиво и пълно с неосъществени планове. В порива си да..

публикувано на 03.02.25 в 17:00

Липсата на велопаркинги във Варна – резултат от лошо управление?

Част от велопаркингите, които бяха изградени във Варна по проект „MOBISEC - мобилни инициативи за устойчиви европейски общности" на Черноморската Регионална Агенция за Развитие на Енергията, са демонтирани, установи проверка на Радио Варна.  Става дума за четири от тях, разположени до Двореца на културата и спорта, Икономически университет,..

публикувано на 03.02.25 в 14:12

Честни избори - мисия (не)възможна

Институтът за развитие на публичната среда проведе днес кръгла маса, по време на която бяха обсъдени предложенията за промени в Изборния кодекс. Пет партии в парламента направиха предложения за промени в изборното законодателство, които включват създаване на преброителни центрове, отпадане на хартиеното гласуване, въвеждане на оптични сканиращи..

публикувано на 03.02.25 в 14:05

За 27 път ще се проведе конкурсът за домашно вино във Варна

Предстои да се проведе най-старият конкурс за домашно вино във Варна, за 27-ми пореден път през тази година. На 16 февруари ще бъдат отличени победителите в различните категории.  Но още от вчера кандидатите за участие дават своето вино под формата на мостри за оценка.  Това каза за Радио Варна организаторът на конкурса през последните..

публикувано на 03.02.25 в 14:01

3 февруари - Зимен Симеоновден

На 3 февруари, ден след Сререние Господне (2 февруари), Православната църква почита Свети Симеон Богоприимец и Анна пророчица.  Според легендата Симеон бил един от 70-те преводачи на старозаветния текст на Библията от еврейски на гръцки, които египетският цар Птоломей ІІ Филаделф (285-246 г. пр. Хр.) назначил. Според фолклорната традиция днес е зимният..

публикувано на 03.02.25 в 08:18
Доцент Илиан Минков, ИУ-Варна

Опубличената култура на висшите училища в България

В нарастващата конкуренция и динамична образователна среда за висшите училища става все по-наложително да търсят нови подходи за собственото им популяризиране. Един от тях е организационната култура. С нея съответния университет се "визуализира" в академичните среди в страната и чужбина, а също и в обкръжаващата среда – сред потребители на..

публикувано на 01.02.25 в 10:29