Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Все още плащаме по-малко за застраховка на дома, отколкото за колите си

2
Нина Колчакова
Снимка: https://www.abz.bg/

70% от българския пазар на застраховане е застраховката за автомобили. Едва след тях се нареждат имуществените застраховки, в които по принцип се включват застраховките за обезщетяване при земетресения.

За  такива застраховки се сещаме обичайно след природни бедствия, казва Нина Колчакова – генерален председател на Асоциацията на българските застрахователи.

Подобно отношение към застраховането има не само у нас, а в повечето държави от Централна и Източна Европа. Но само у нас има толкова висок процент собственици на жилища. Проблемът е не само заради липса на усещане за отговорност на собствениците или финансов – имуществените застраховки са по-евтини от тези за колите, но и заради нагласата на българите, че в случай на бедствие държавата е тази, която ще ги овъзмезди.

Истината е, че при бедствия държавата може да даде минимална сума, която по никакъв начин не може да овъзмезди пострадалите, а освен застраховането няма друг механизъм, който да възстановя загуби във финансово изражение и да възстановява икономическото благосъстояние на семейството, посочва Нина Колчакова.

На фона на нарастващият брой природни бедствия и щетите от тях, подобна нагласа е притеснителна. Българските застрахователи обаче не са убедени и в задължителността на имущественото застраховане, каквото има в някои държави.

По думите на Колчакова, когато хората избират застраховка за дома е добре да се информират за предлаганите покрития и да добавят риска „земетресение“, ако такъв не е включен.

Много малка част от жилищата у нас са застраховани, около 7-8%. Това означава, че едва толкова, или дори по-малко са жилищата, които имат застрахователна защита при риск от земетресение. В този процент на имуществените застраховки влизат в голяма степен застраховки, които са сключени във връзка с изисквания на банки за отпускане на ипотечни кредити.

Противно на ширещите се мнения, цените на застраховките на домашно имущество са далеч по-достъпни  (около 50-100 лв. на година) от премиите за най-масовата незадължителна застраховка Каско на автомобилите, които са в пъти по-високи (300-400 лв. и повече).

Защо няма нарочни застраховки срещу земетресения?

Отговорът чуйте в звуковия файл.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Улица в "Св. св. Константин и Елена" пропада и тъне в кал

Улица в к.к. "Св. св. Константин и Елена" пропада и тъне в кал след ВиК авария. Всекидневните си неволи разказват семейство Николай и Цветанка Бакалчеви, които позлват имота си там през лятото и есента, както и Тодорка Попова, която целогодишно живее там. Те посочват, че няма достъп за линейки, наложило се е възрастна жена да бъде настанена в хоспис. Не..

публикувано на 07.08.25 в 15:38

Блок 93 на ул. "Капитан Райчо" във Варна, или защо наоколо не е за снимка

Неподдържана буренясала градинка, дупки на пътното платно и боклуци са гледката, с която се сблъскват всички, които живеят в блок номер 93 на ул. "Капитан Райчо Николов" във Варна. Варненският фоторепортер Пламен Гутинов не може да остане безразличен към ситуацията и със собствени сили се опитва да облагородява района. Тротоарите са нови, но това не може..

публикувано на 07.08.25 в 14:45
Централен плаж, Варна

До 30 градуса днес във Варна

Рано сутринта по-значителна облачност ще има по Черноморието, но по-късно навсякъде ще преобладава слънчево време. Следобед ще се развива купеста облачност и на отделни места е възможно да превали слаб краткотраен дъжд. Ще духа слаб до умерен, по Черноморието временно силен вятър от север-североизток. Дневните температури ще са по-ниски от вчера -..

публикувано на 07.08.25 в 09:05

Кап. Денчо Добрев за "Калиакра": Отдаването на учебни ветроходи за разходки и събития е практика навсякъде

Отдаването на учебни ветроходни кораби за разходки и частни събития е практика на много места в Европа. Това каза кап. Денчо Добрев, изпълнителен директор на Българския морски квалификационен център, в отговор на обществената реакция срещу това на ветрохода "Калиакра" да се предлагат услуги, като в ресторант. Добрев даде за пример и сестрата на..

публикувано на 06.08.25 в 16:55

Община Варна започва да събира прогнозни оферти за новата сграда на МГ

Община Варна обяви процедура за пазарни консултации за събиране на предложения за индикативна цена за изграждането на новата сграда на Математическата гимназия във Варна. Към момента има разработен инвестиционен проект в идейна фаза, включващ всички елементи на сградата на училището, вкл. Комуникациите и дори обзавеждането, пише в поканата към..

публикувано на 06.08.25 в 10:43

Няколко дни балчишкото село Гурково остава без вода заради изгоряла помпа на ВиК

Балчишкото село Гурково остана 5 дена без вода заради авария в помпената станция. Това каза кметът на селото Тодор, Георгиев, който подчерта, че отдавна са нямали такъв проблем, с изключение на случаите, когато има ремонти по уличната мрежа. Георгиев посочи, че забавянето с възстановяването на водоподаването е заради търсене на резервна помпа от страна на..

публикувано на 06.08.25 в 10:43

10-годишната Рая от Варна премина успешно трасето Ком - Емине само за 16 дни

10-годишната Рая Мичева от Варна стана най-младият турист, преминал успешно цялото трасе Ком – Емине за рекордните 16 дни. Впечатляващото постижение тя реализира заедно с баща си, преодолявайки над 600 километра пеша, с дни от по над 60 километра и сериозна денивелация. Рая е ученичка в НУИ "Добри Христов" във Варна, свири на цигулка и..

публикувано на 06.08.25 в 09:49