Осем възпитаници на Математическата гимназия "Д-р Петър Берон" във Варна ще участват в едно от най-големите и престижни гимназиални състезания в света - MIT в Бостън, САЩ. Те вече пътуват за там.
Тази година в съревнованието участват три български отбора - по един от: МГ “Д-р Петър Берон” - Варна, СМГ „Паисий Хилендарски“ - София и ППМГ „Академик Никола Обрешков“ - Бургас.
Състезанието се провежда на два етапа. Първият етап включва три индивидуални състезания, а вторият - две отборни състезания в 12 кръга с по 4 задачи.
По време на отборното състезание участниците решават задачите пред публика, а резултатите се отчитат и променят в реално време на екрана. Динамиката и оспорваните резултати правят събитието изключително атрактивно - не само за участниците, но и за публиката.
Отборът на МГ “Д-р Петър Берон” участва в HMMT от 2013 г. като има прекъсване по време на пандемията - между 2020 и 2022 г. Най-високите постижения досега са осмо място в отборното състезание (това е и най-високият постигнат резултат на български отбор) и индивидуални представяния в най-добрите 50.
Тази година във варненския отбор участват:
Александър Янев XII клас МГ “Д-р Петър Берон” - Варна
Маргулан Исмолдаев XII клас МГ “Д-р Петър Берон” - Варна
Деян Хаджи-Манич XI клас МГ “Д-р Петър Берон” - Варна
Веселин Маркович X клас МГ “Д-р Петър Берон” - Варна
Добромир Ангелов X клас МГ “Д-р Петър Берон” - Варна
Цветан Тинев X клас МГ “Д-р Петър Берон” - Варна
Борис Георгиев XI клас СМГ „Паисий Хилендарски“ - София
Демира Недева X ОМГ “Акад. Кирил Попов” - Пловдив
Ръководители са Иван Ангелов (учител по математика в МГ “Д-р Петър Берон”) и Димитър Маркович - възпитаник на МГ “Д-р Петър Берон” и двукратен участник в състезанието.
Математическото състезание е основано през 1998 г. и има за цел да насърчи интереса към математиката, да ангажира разнообразна общност от ученици и да ги подкрепи в достигането отвъд традиционните учебни програми по математика, да предостави представа как може да изглежда бъдещето на математиката. Всеки турнир привлича близо 1000 ученици от цял свят, включително най-добрите участници на национални и международни олимпиади. HMMT е изцяло организиран от ученици от Харвард, Масачузетския технологичен институт и близките училища, много от които самите са възпитаници на HMMT.
Mental е варненска група, съставена от петима души, които се стараят да правят музика, която не влиза в етикети и в същото време не е прекалено крайна. Музикантите свирят метъл, но взимат и от други жанрове, и споделят с категоричност пред екипа ни : "Можем да свирим всичко". Бандата е сформирана през зимата на 2023 г., а оттогава свирят главно..
По повод 90-годишнината от създаването си екипът на Радио Варна ще приеме в понеделник ценно дарение – бронзова скулптура на Йордан Каранов (1892 – 1975), музиковед, общественик и началник на радиостанцията в периода 1944 – 1950 г. Паметникът е дарение от художничката Калия Йорданова и нейния съпруг – скулпторът проф. Пламен Братанов. Произведението..
На 25 юли Православната църква възпоменава Успение на св. Анна. Света Анна, майката на Пресвета Богородица, произхожда от свещеническия род на Левиевото коляно. Със съпруга ѝ Йоаким живеели в гр. Назарет, в Галилея, и до дълбока старост били бездетни. Търпели заради бездетството си много огорчения и обиди, но понасяли всичко смирено, уповавайки се на..
Във все по-богатата програма на Варненския фестивал ‘‘Опера в летния театър‘‘ едно заглавие изпъква пред останалите. Мюзикълът ,,Аладин‘‘ е най-новата продукция на ТМПЦ – Варна и заедно с мюзикълите ‘‘Дух‘‘ и ‘‘Парижката света богородица‘‘ е лауреат на програмата на фестивала. С премиерата си на 18 юни мюзикълът покори сърцата на..
Три дни ще празнува своята 70-годишнина Университетска ботаническа градина – Балчик от 25 до 27 юли, когато ще се проведе арт изложение сред цветята. Събитието се организира съвместно с фондация „Добруджа – история, традиции, култура“, като ще бъдат представени занаяти, изкуства, лични срещи с творците, образователни работилници като тъкане,..
Понастоящем във Варна се работи по общо 12 проекта за реставрация на архитектурни паметници . Сред тях е и т.нар. „Софийска банка“, поято сега виждаме само укрепването и съхранянето на пластиката на покрива. Предизикателството по нейната реставрация е заради достъпа до имота, който е през чужд имот. В същото време има и не малко примери за..