Започва седмицата, през която по традиция се иска и се дава прошка: от днес до неделя, когато е Сирни Заговезни.
Навремето на този празник ергените се надпреварвали да изпращат огнени стрели в двора на фаворитката си. Простичко било. Всеки момък си изработвал самоделен лък и се прицелвал със запалена стрела в двора на момата, която харесвал. Семейството на момичето, естествено стояло будно, за да предпази имота си от пожар. И милата картинка включвала: момата, която гордо се разхождала из двора и събирала стрелите и... родителите й, раздирани от противоречия, кръжащи от плевнята до къщата и обратно, в опити да гасят пламъците.
Защо раздирани от противоречия?
Първо: защото уважавали традициите и знаели, че щом преди години на Сирни Заговезни бащата се опитвал от любов да опожари имота на любимата си, а майката била свидетел как родителите й давали всичко от себе си, за да предпазят бащиния й дом от пожара на любовта в прекия смисъл, значи децата и внуците им също трябвало да повторят историята на определен етап от житейския си път.
Второ: въпреки зачитането на традициите, вътрешно проклинали този идиот, който за първи път дал старт на опасното събитие. Все пак това бил единственият им семеен имот, в който бащата се родил и отраснал и в който се надявал да отгледа внуци и правнуци, а те от своя страна да проследят следващите разклонения на родословното дърво... Тази перспектива не включвала неовладян пожар на Сирни Заговезни и имотни загуби, породени от вулкан от необуздани хормони и незачитане на чуждата собственост. Ама... Наистина кой идиот...? Както и да е ... Традициите трябва да се уважават. По мое мнение може и да не се спазват, ако са опасни за здравето и за имотното състояние на хората.
И трето: въпреки голямата опасност от застрахователно събитие, родителските сърца прескачали по няколко удара от гордост, че колкото повече подпалвачи се събират отвън, пред двора, толкова по-харесвано и приятно за окото на населението е чедото им.
Толкова за традицията и пожарите на любовта.
Извън шегата, идеята за прошка ме провокира да помисля за друго – нещо, което често пренебрегваме, а колкото повече го замятаме към килера, толкова повече расте то и рано или късно последствията от него като лавина се струпват върху нас. Имам предвид първата прошка – тази, която дължим на себе си.
Наскоро в „Лесна работа“ обсъдихме посланията, които изпращаме до бъдещото си Аз в новогодишната нощ. Днес става дума за друга посока – посланията към миналото Аз. В много случаи това са си цели разговори, дори обвинителни речи в стил: „Мое минало Аз, ти защо постъпи така? Защо не премълча? Защо направи точно този избор?“ Поне веднъж сте си го мислили, нали?
Това не работи по желания начин.
Вероятно най-доброто, което човек може да направи, е да погледне със смирение назад, да каже: „Е, мое минало Аз, сгреших, но си научих урока“.
Да продължим напред е лесна работа, когато си простим собствените грешки и погледнем на тях като на възможности. Това ни прави спокойни, свободни и щастливи. А щастливите хора обикновено постъпват така, че няма какво да им прощаваме.
Можем само да им се радваме и да благодарим, че са част от живота ни.
Колкото ябълката на Нютон е определяща за Закона за гравитацията, толкова е и за разговора ми с агронома Кристияна Опрева. С 27-годишната варненка се срещаме в стопанството й във Варна, за да чуем гласа на растенията: „Тук мога да ви покажа дървото на раздора – наклонената ябълка, която не трябваше да е сред нас, но вече 10 години още е..
Благотворителна инициатива ще подпомагане дейността на детско-юношеска формация "Феникс Джуниър" за деца и младежи с увреждания. Със събраните средства от продажбите на детската книжка „Песнички за козички, ръчички и мънички душички“ ще бъдат закупени декори и костюми. Това каза в предаването "На светло" Искра Иванова, сценарист и режисьор на формацията...
Парад на улични артисти на кокили и огнедишащ дракон ще преминат по централните улици на Варна в рамките на инициативата "Слез от колата, включи се в играта", организирана по повод Международния ден на детето – 1 юни. Шоуто на формацията „Fireter" ще премине по бул. „Княз Борис I“от градинката на търговската гимназия до кръстовището на Икономическия..
Кампанията "Дари кръв – вземи билет" ще се проведе тази година в рамките на Международния фестивал на червенокръстките и здравни филми. 21-вото издание на кино форума ще се проведе от 12 до 20 юни, а кръводарителската кампания – два дни по-рано. Целият 10 юни ще бъде посветен на инициативата , съобщават организаторите. Тази година тя ще се проведе..
Общинският приют за безстопанствени кучета в с. Каменар и доброволците към него ще се включат заедно с Ротаракт клуб – Варна в инициативата на Община Варна „Слез от колата, включи се в играта“. Без автомобили в центъра на Варна и тази година за 1 юни В Международния ден на детето – 1 юни, между 10:00 и 14:00 ч., в пространството на площад..
Приключи конкурсът на Община Варна за най-красиво поддържана градинка. Крайният срок за участие беше 25 май. В този срок граждани и търговски обекти от различни райони на града имаха възможност да споделят своите зелени кътчета, оформени с внимание и любов. Конкурсът има за цел да насърчи екологичното мислене и активното участие на гражданите в..
Преди повече от 100 години Ото, Дизел, Никола Тесла, Хенри Форд са искали да освободят хората от тежкия физически труд. Резултатът е, че сега хората са по-болни, отколкото тогава. С навлизането на изкуствения интелект се задава друга заплаха - от психически болести. За това предупреди във Варна златният физик на България..