Буферни паркинги ще бъдат обособени при изграждането на бул. „Цар Освободител“ във Варна, съобщи в предаването „Позиция“ заместник-кметът по инфраструктурните въпроси Христо Иванов. Той уточни, че общината няма много подходящи имоти за изграждане на големи буферни паркинги.
„По бул. „Цар Освободител“ работим вече втора година, имаме направени предпроектни проучвания, задания за проектиране, като те са в две части – едната е самият булевард, в участъка от бул. „Левски“ до летището, а другата част е скоростният транспорт, който също е предвиден като трасе и като възможност за бъдеща инвестиция в самия булевард, за да може да стане още една пътна артерия, перпендикулярна на бул. Левски“, каза Христо Иванов.
„Там терените са общински и по този начин ще бъдат обособени паркинги, които може да се ползват като буферни. Те ще имат пряка връзка с градския транспорт, защото тези линии, които ще бъдат по бул. „Цар Освободител“ ще станат основни за разпределение на пътническия транспорт в града“, уточни Иванов.
Предстои общината да обяви търг за избор на изпълнител за проектиране на булевард „Цар Освободител“. То ще е със средства от общината, но за строителните дейности ще се търси външно финансиране, защото парите са непоснилни за бюджета на общината.
До края на годината трябва да бъдат завършени ремонтите на няколко улици в район „Приморски“ – „Мадара“, „Анастасия Головина“, „Иван Басанович“, „Бреза“, „Зора“, „Света Ирина“, каза още Христо Иванов.
В местност Добрева чешма за основен ремонт са улиците –"Зевс" и "Орфей". Там вече са избрани изпълнители за дейностите и предстои да бъдат сключени договори с тях, каза още заместник-кметът на Община Варна.
Лошото управление на водите през последните 30 години и високите нива на загуби на вода са причината за безводието и налагането на режим на много места в страната. Проблемът може да бъде решен с въвеждане на драстични мерки срещу кражбите на вода и законодателни промени, гарантиращи строги наказания. Това мнение изказа инж. Димитър Куманов от сдружение..
Интервю с Cafard и Græy Gaast (HOULE) Най-накрая БАТЮШКА на Krzysztof Drabikowski ще направи концерт в София. Датата е 27 септеммври, мястото – „Mixtape 5“, организатор – „BGTSC“. С полската банда у нас също за първи път ще дойдат французите HOULE. Блек метъл групата е създадена през 2019 година. Има един едноименен миниалбум и..
До 28 септември Варненският драматичен театър "Стоян Бъчваров" е домакин и организатор на първото издание на новия Черноморски театрален фестивал под наслов "Театърът се вълнува". Откриването му беше с премиерата на спектакъла "Алма Малер" с режисьор Деян Пройковски. Спектакълът е разказ за една необикновена жена – съпругата на композитора Густав..
Мадлен Божилова, носител на престижния приз от ЮНЕСКО "Живо човешко съкровище на България" за нематериално културно наследство, е избрала Балчик за свой дом през по-топлата половина на годината, а през останалото време твори в родния Своге. Това е причината балчиклии и гости на града да имат по-честата възможност да наблюдават сръчността на ръцете и..
От 24 до 28 септември Варненският драматичен театър "Стоян Бъчваров" ще бъде домакин и организатор на първото издание на новия Черноморски театрален фестивал. Събитието се случва в юбилейния 105-и сезон на театъра и ще използва двете й сцени – Основна и Филиал, обясни Даниела Димова, директор на Театрално-музикален продуцентски център Варна...
Ако във времето, когато Независимостта на България e извоювана, тя е означавала свобода от чужда власт, то сега тя е въпрос на ценности и национален избор. Това коментира историкът Траян Димитров в предаването на Радио Варна "Новият ден", като подчерта, че чуждото влияние днес е непренебрежим фактор. В момента трудно можем да кажем, че сме..
Второто балканско издание на световния фестивал за съвременно изкуство и дизайн „Пиктоплазма“ ще проведе във Варна от 20 до 22 септември. В цветния форум, който тази година е с разширена и обогатена програма, ще участват илюстратори, аниматори, графити артисти и визуални разказвачи от Балканския полуостров. Pictoplasma е създадена преди..