След пет години целенасочени и обединени усилия, реализирани от 22 институции и организации в 14 страни на три континента, успешно приключи проектът "Опазване на египетския лешояд по миграционния му път".
За първи път от 30 години насам най-източноевропейската популация на вида показа признаци на стабилизиране в резултат на ключовите природозащитни мерки за смекчаване на основните заплахи за египетския лешояд в гнездовите му местообитания и по протежение на прелетния път, реализирани от международния екип на проекта с кратко наименование „Нова надежда за египетския лешояд“.
Над 60 птици бяха маркирани с GPS предаватели, създавайки научната основа зад работата на екипа. Това помогна да се идентифицират ключовите и най-разпространени заплахи за лешоядите, като се гарантира прилагането на необходимите природозащитни мерки.
Екипът реализира и серия от дейности, посветени на борбата с незаконното поставяне на отрови и отровни примамки в дивата природа на Балканите. Те включват разработване на бази данни за случи с отравяния, съставяне на карти на чувствителност и приемане на национални стратегии за борба с отровите в целия регион.
Първите екипи с кучета за борба с отровите като част от българската полиция бяха създадени в страната ни, както и мрежи от заинтересовани страни за борба с отравянията на Балканите. В резултат на тези мерки броят на докладваните случаи на отравяне в районите на проекта намаля с 50%. Важно е работата да продължи, за да се запази тази тенденция в по-дългосрочен план.
Екипът си сътрудничи с енергийни компании и правителства в шест ключови държави по протежение на миграционния път на вида, за да изолира 1 620 опасни електрически стълба. В началото на проекта бяха открити 839 мъртви птици по 2 849 км изследвани електропроводи. След изолирането на линиите нови смъртни случаи не бяха докладвани, което потвърждава ефективността на тези мерки. Обезопасяването на електропроводи, за да бъдат безопасни за птиците, беше пилотна мярка в проектните държави от Близкия изток и Африка.
Бяха положени значителни усилия за забрана на диклофенак и други опасни за лешоядите нестероидни противовъзпалителни лекарства (НСПВС) за ветеринарна употреба в Йордания, Саудитска Арабия и Сирия.
В Ливан броят на загиналите от незаконен острел мигриращи птици намаля с 32%, благодарение на целенасочена кампания с ловците и на звената за борба с бракониерството. А в Нигерия и Нигер екипът на проекта си сътрудничеше с жители и заинтересовани страни, за да се справи с употребата на части от лешояди в традиционната медицина. Много племенни лечители започнаха да използват растителни алтернативи, намалявайки продажбата на части от лешояди на изследваните пазари с над 80%.
Бившите областни управители получиха почетен знак от проф. Андрияна Андреева по повод 25 години Областна администрация. Екипът на БНТ-Варна с директор Мариета Бобева също беше отличен за филма "Линията на успеха", посветен на общините в региона и дейността на областните администрации. Домакин на премиерата на филма, финансиран от фонд Култура на..
Варненският куклен театър постави нов спектакъл "Горделивият гъсок". Втората премиера е тази събота от 11 часа. Автор на текста е директорът на кукления театър Вера Стойкова, създала драматизацията по приказка на Владимир Сутеев "Що за птица е това?". "Аз съм от онези възрастни, които обичат да четат приказки. Това, което ме поразява в приказката..
Бежанската вълна от Украйна е довела до повишаването на чуждестранните инвестиции от тази страна на имотния пазар във Варна. Най-сериозен интерес има към търговските обекти. Това каза за Радио Варна брокерът Юлия Хвърчилкова. Наблюдава се отлив от страна на западните пазари и по-конкретно от немския. Интерес към селските имоти пък има..
Димитър Карбов е само на 13 години, повече от половината от които са посветени на карате киокушин. Той тренира в СКК "ИЧИ ГЕКИ- Варна", с личен треньор Световният шампион Шихан Емил Костов. Димитър Карбов се завърна от Катовице, Полша, като Европейски шампион в дисциплината "Кумите" в категория до 40 кг., където м омчето играе в четири срещи, където..
Мюзикълът "Вдън горите" ще има своята първа премиера във Варна днес. Той ще бъде представен от 17 часа на Основна сцена в Държавна опера-Варна. Втората премиера е предвидена за 20 декември, петък, от 18 часа на сцена Филиал. „Внимавай какво си пожелаваш“ е обединаващата тема в мюзикъла „Вдън горите“ (Into the Woods) по музика и либрето на Стивън..
За поредна година във Варна ще се проведе кампанията „Болница за плюшени мечета“, организирана Асоциацията на студентите-медици във Варна, която има за цел да помогне на децата да преодолеят страха си от лекари, зъболекари и медицински манипулации. Малчуганите ще имат шанса да облекат бяла престилка и да се превърнат в медици, които помагат на..
"Коледа за всяко дете" е посветена на децата, които ще посрешнат Коледните и Новогодишни празници извън дома - в болници, в институции, в приемни семейства. Това е шанс за всички мали пациенти да се зарадват, да усетят топлина, да почувстват празничното вълшебство и да изживеят атмосферата на сбъдната мечта под формата на подарък. За тях..