Днес честваме 100-годишнината от рождението на Юлия Огнянова (1923-2016). Юлия Огнянова е родена във Варна на 22 февруари 1923 г.
През 1943 г. е арестувана за агитационна дейност сред офицери от армията и е жестоко измъчвана в Дирекцията на полицията и РО-2 (Разузнавателен отдел) на Министерството на войната. Осъдена е на смърт, но оцелява.
През 1953 г. завършва театрознание в ГИТИЗ в Москва. Между 1957 и 1960 г. е режисьор заедно с Леон Даниел, Вили Цанков и Методи Андонов в Бургаския театър. Това е бележитата "бургаска четворка", която с новаторските си идеи подкопава битуващите принципи на т. нар. "социалистически реализъм" в изкуството, но четиримата са обявени за „формалисти“, за „проводници на чужди влияния“. След като бургаската група е разбита, Юлия Огнянова работи в театър „Трудов фронт“, Централния куклен театър, по-късно в Кукления театър в Пловдив, поставя в Ямбол, Смолян, Хасково, както и в Латвия, Полша, Италия, Кипър и др. През 1981 г. започва да преподава във ВИТИЗ.
Сред учениците ѝ са Стефан Москов, Александър Морфов, Леонард Капон, Велимир Велев, Катя Петрова, Петър Тодоров, Кръстю Лафазанов, Симон Шварц, Мая Новоселска, Мария Сапунджиева, Вяра Коларова, Нина Димитрова, Васил Василев-Зуека, Марий Росен и други. Юлия Огнянова е създала над сто постановки. Тя почина на 29 септември 2016 г.
Носител е на международни и национални отличия, сред които почетните „Аскеер“ 1999 и „Икар“ 2009 за цялостно творчество.
Българските театри честват 100-годишнината на Юлия Огнянова с различни събития в програмите си. Днес, 22 февруари, пътуваща документална изложба, която разказва за легендарната режисьорка, тръгва из страната.
Племенницата на Юлия Огнянова, Мария Гинева, преподавателка по пиано в НУИ "Добри Христов"- Варна, чиито възпитаници се нареждат сред най-добрите български пианисти с международна кариера, се е заела да направи богатия архив на Юлия Огнянова обществено достояние.
Огромно количество книги и материали открива Мария Гинева в дома на режисьорката. В момента работи над тях и тепърва ще решава по какъв начин да се съхрани безценният архив.
Преминах през три строя и разбрах, че ако човек иска, може да остане свободен – спомня си думите на своята родственица Мария Гинева.
Светлана Вълкова разговаря с нея:
Аз не знаех, че Юлия Огнянова е родом от Варна. Каква е вашата родствена връзка?
Моята баба и нейната майка са сестри.
Сигурно имате много лични истории с нея. Искахте ли и Вие да се занимавате с театър?
Не, защото аз съм музикант, а вие знаете, че музикантите започват от малки, но може би голямата ни близост с нея е на тази основа – че се занимаваме с изкуство. За мен са много свидни дългите ни разговори за смисъла, за начина, по който да се прави изкуство. Въпреки че не съм се занимавала пряко с театър, мисля, че много съм научила от нея, тя много е повлияла за моето формиране като музикант и като творец. Безкрайно съм и благодарна, както и всички, до които тя се е докосвала.
Докато бях студентка в София, пък и по-късно, съм ходила много на нейни репетиции и представления, отблизо съм следила кариерата и. Било ми е безкрайно интересно, но останах вярна на своя избор.
Нейното верую беше, че всички хора се раждат творци, само трябва да намериш начин да ги разкрепостиш и да се пусне тази сила на свобода.
Защо е толкова важна Юлия Огнянова за българския театър според Вас? Всички, до които се е докоснала, са и изключително верни.
Тя имаше една огромна агитаторска сила. Толкова силна личност с такова обаяние, може би наистина са малко този вид хора. Тя по някакъв много неусетен начин успяваше не толкова да те промени, колкото да извади най-доброто от теб, да те насочи в посока, която е може би твоята, но ти не си успявал да осъзнаеш. Предполагам, че хората затова са и благодарни, защото са намерили себе си, благодарение на контакта с нея.
Разбирам, че нейният огромен архив ще стане обществено достояние. Какво съдържа той?
То се оказа огромна работа. Мислех, че ще приключа поне описването за 100-годишнината, но не. Страшно интересно! Има много записки, бележници, разработки на спектаклите, които е правила. Не бяха подредени, затова е толкова трудно, трудът е колосален. Въпреки че я познавах, аз се изненадвам от количеството на материала.
Първото, което направих, е да опиша библиотеката и. Беше ми много интересно! Не мога да ви кажа колко хиляди тома в най-различни области, което отразява интересите и. За науката, за живописта, тя обожаваше живописта – тук има цял огормен отдел с албуми на художници на 6–7 езика, тя говореше добре няколко езика...
Сега си давам сметка за мащаба на тази личност – енциклопедичните знания, които са я интересували. Вълнуваше се от всичко – от това как е направен саксофонът до строежа на Космоса...
Цялото интервю на Светлана Вълкова с Мария Гинева може да чуете в звуковия файл:
Своеобразният литературен маратон на поетесата и журналист Керанка Далакманска, започнал на рождения ѝ ден 2 октомври, е към своя край и бележи успех с пълните салони и души на хората, докоснали се лично до поезията и в "Петия ъгъл". Ъгълът на чувствеността. Нейният ъгъл, който носи смисъла за доброта, човечност, усещане на природа, на..
Всеки ден за семейството на к.д.п. Денчо Добрев е специален, защото след дългия работен ден и след училище, всички се събират да вечерят заедно и споделят как е минал денят им. Денчо Добрев отделя 18 години на морето, като последният му рейс е най-кошмарният – ковид-пандемията в самото начало, когато се оказва в Китай и не може да слезе от..
Учителите са в протестна и стачна готовност, ако няма увеличени на заплатите от 1 януари заради липсата на приет Бюджет за догодина. Това каза председателят на синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" Юлиян Петров. Обмислят се вариантите на протест, сред които са ефективна стачка, незавършване на първия учебен срок, електронна стачка, обобщи той...
Театрално-танцовият спектакъл "Таралежите" по мотиви от романа на братя Мормареви - "Войната на таралежите", подготвят актьорът и режисьор Стоян Радев и танцовият хореограф и режисьор Георги GOOSH Енчев. Премиерата ще бъде на 23 ноември от 17.30 и 19.30 часа в "The Center World" на ул. "Шипка" 4, както и на следващия ден - отново от 17.30 и 19.30..
Над 5 млрд. лева харчи българинът на година за цигари. Огромна част от този разход отива в бюджета, тъй като акцизът и Данъкът върху добавената стойност взимат 80% от цената на цигарите. Ако акцизите за тютюневи изделия се вдигнат по-сериозно, в бюджета на България ще постъпват с 1,5 млрд. лева повече. Заради по-високите цени на цигарите около 150 000..
Интервю с Dwid Hellion (INTEGRITY) INTEGRITY са една от първите екстремни банди, които смесват метъл с хардкор. Оригинално групата е създадена през 1988 година в Кливланд, Охайо, но е базирана в Белгия от 2003 година. На 24 ноември INTEGRITY се завръщат в България по покана на „141“. Концертът е в „Grindhouse Skateboard Club“ с подкрепата..
Винаги трябва да обичаш ролята, защото ако не я обичаш, тя ти отмъщава и никога няма да се получи добре. Това коментира за предаването "Гравитация нула" по Радио Варна Юлияна Чернева, актриса от Варненския драматичен театър "Стоян Бъчваров". Тя отбеляза своята 70-годишнина с пърформанс за приятели в галерия "Арт Маркони" и направи своя театрален прочит..