Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Виолин Райков: Рибите страдат от промените в околната среда

Популациите на бялата мида също. Тя може да изчезне от местата, където е в момента

Снимка: БГНЕС

Климатичните промени и замърсяването. Това са два от основните проблеми, пред които са изправени световните морета и океани. Негативните последици за морските обитатели са сериозни до такава степен, че се стига до рязко намаляване на популацията или направо до изчезване на някои от видовете. Специалистите в тази област работят по редица проекти, чиято цел е да установят до каква степен негативните промени в околната среда влияят на рибите и морските бозайници. Проблемът в случая е, че след като резултатите от тези проекти станат ясни, администрацията бавно се задейства, за да синхронизира решенията си с новите реалности. Рибите вече съзряват полово по-рано, а това означа, че трябва да има промени в правилата за риболов и за замърсяването. Но за какво? Търсим отговора на този въпрос от доц. Виолин Райков от Института по океанология към Българската академия на науките.

Къде се проявяват стресовите фактори, свързани с рибата? Може би от липсата на кислород и намаляването на количеството му?
Изследваме първо микробиологичното замърсяване - опаразитяване с различни паразити вътре в рибите, преминаваме през генетика, външна морфология на рибите и т. нар. оксидативен стрес - как промените в средата влияят на биохимията и на самите процеси, които се случват в рибите, тоест различни стресове. Разбира се, намаляването на количеството на кислорода е едно от нещата. Морската среда, както сухоземната и въздушната, представляват една особена среда с различни стресове, и рибата като център на тази система доста е повлиявана от различни промени в околната среда. Хищничеството, намаляването на кислорода, всякакъв вид замърсители... Така че рибите страдат доста от промените в околната среда.

И от затоплянето на водата в някои места от океана.

Това е едно от най-важните неща, което вълнува всички, които се занимават с климатични промени и биоразнообразие. Ефектите са вече видими и това е един от основните фактори, но тя води след себе си промени и във всички останали фактори. Това повишаване на температурата в атмосферата и в морската среда, изместването в сезоните влияе индиректно и директно. Индиректното е чрез храната. Рибите се хранят с различни видове, които, като изчезнат поради затопляне и се появят по-топлолюбиви, при рибата се получава стрес, защото тя не е пригодена да се храни с тези видове. Започват миграции, навлизане на нови видове, които става конкуренти на местните. Те ги изместват в хранителните им ниши. Голяма е динамиката през сезоните.

Това е нещо, което касае и Черно море.

Абсолютно. Черно море е много интересно като обект за изследване - то е най-голямото вътрешноконтинентално море в света. Това са негативни характеристики за наличието на живот - това е по крайбрежната ивица. Във вътрешността, вече надолу, в големите дълбини под 150 метра, там няма никакъв живот. Всички тези фактори карат животинските и растителните организми да живеят в една много тясна ивица до брега, където пък са всички човешки дейности. Има едно препокриване на човешките дейности с дивата природа и това е конфликт за организмите, голям стрес е за тях.

Да, и знаем кой е най-големият губещ в този конфликт.

Да, ние, хората, сме най-върховният хищник. Ние сме най-главните ползватели на всичко, което природата дава. За съжаление доста пъти неблагоразумно ползваме даровете на природата. Тя обаче си връща. Природата не е статична система и много често се забелязва намаляване на популациите и на биомасата на определени видове - примерно бялата мида. Тя живее в изключително тясна ивица,  нейните популации страдат и тя малко по малко може да изчезне от местата, където е в момента.

И в същото време тя е много атрактивна за продажба. Много е търсена в Испания, в Италия.

Абсолютно. Продуктът е с експортна насоченост, но не само тя. Примерно барбунът се изнася в Гърция. При рибите, ако има стресов фактор, те могат да мигрират, докато при мидата миграциите са доста ограничени. Тя е на едно място, под пясъка заровена, и там не може да избяга от негативните фактори. При нея намаляват жизнените процеси, спира растежът и в крайна сметка настъпва смърт. Понякога е масова - затова наблюдаваме и празни черупки от миди и от всякакви организми.

Да, ние констатираме тези проблеми. А какво правим, за да ги решим? Може би този проект е част от решението.

Не само правим информационни кампании, с които да осведомяваме хората. Освен това издадохме един много важен документ за анализ на местните законодателства за този проект, за който говоря, по поречието на река Дунав. От там трябва да се тръгне, за да има една правилна рамка, за да се знае кой за какво отговаря и каква отговорност носи - гражданска и наказателна.

Цялото интервю с доц. Виолин Райков чуйте в прикачения звуков файл:





По публикацията работиха: Олга Карова, Елисавета Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Тодор Марев: Дербито на Варна трябва да носи радост и гордост (ВИДЕО)

Тази неделя е варненското футболно дерби между "Спартак" и "Черно море". Този мач винаги е имал особен заряд и създава специална атмосфера. "Очаквам хубав двубой! Голямото ми желание е да няма никакви ексцесии, защото ще има доста деца. Нека победи по-добрият", коментира за Радио Варна в  навечерието на този сблъсък една от футболните легенди на "Черно..

публикувано на 20.09.24 в 09:50

Илин Димитров: Летният сезон беше труден, но сравнително успешен

Летният туристически сазон е към своя край. Той беше труден, но сравнително успешен. Това каза за Радио Варна бившият служебен министър на туризма, а сега секретар на президента по култура, образование и туризъм Илин Димитров. По думите му, летният сезон е малко по-добър от миналогодишния. Малко по-слаби са резултатите спрямо рекордния за..

публикувано на 20.09.24 в 07:50

Ihsahn (EMPEROR): Артистът създава изкуство, което ни помага да разберем себе си по-добре

Интервю с Ihsahn (EMPEROR) „Music Of The Ages 2024“ е музикален форум, кайто на 20, 21 и 22 септември в Античния театър в Пловдив ще предложи три специални концерта – на MONO INC., на PAIN OF SALVATIONи на Ihsahn – лидерът на EMPEROR. Със съдействието на организаторите на този тридневен тежък празник „Blue Hills Events“, отново разговаряхме с..

публикувано на 20.09.24 в 06:25

Доктор Нина Русева: Увеличават се болните от туберкулоза

Болните от туберкулоза се увеличават и от началото на годината до сега за Варна има регистрирани 49 случая, каза за Радио Варна доктор Нина Русева, координатор за туберкулозата за област Варна. За цялата 2023 година случаите се били 50, допълни тя. Туберкулозата е най-значимото социално заболяване и в момента в страната се провежда..

публикувано на 19.09.24 в 09:40

Daniel Gildenlöw (PAIN OF SALVATION): Музиката все повече зависи от външни фактори

Интервю с Daniel Gildenlöw (PAIN OF SALVATION) PAIN OF SALVATION са част от форума „Music Of The Ages“, който „Blue Hills Evehts“ организират в Пловдив. Мястото по традиция е Античният театър, а датите са 20 септември с MONO INC., 21 – с PAIN OF SALVATION и 22 септември с IHSAHN. Интервюто с лидера на PAIN OF SALVATION Daniel Gildenlöw..

публикувано на 19.09.24 в 08:20

Илюзионистът Арсен с кастинг за деца, изкушени от магичното изкуство

Кастинг за деца, които са с афинитет към магичното изкуство, ще организира известният магьосник Веселин Долмов-Арсен. Желаещите могат да се запишат за участие чрез публикуване на видео в страницата на Арсен във Фейсбук или на имейл. Поканата е отправена за деца до 18 години от цялата страна. Победителят ще излезе заедно с Арсен на сцената на 12..

публикувано на 18.09.24 в 08:00

Животът започва!

На прага на новата учебна година второкласниците от Международния френски лицей "Шарл Перо" във Варна имат двоен повод за радост и вълнение. Освен на новите предизвикателства, които часовете в клас ще им донесат, те се радват и на новата си песен! "Животът започва" е на френски език и може да бъде слушана в YouTube. Изминалата учебна година..

публикувано на 17.09.24 в 09:20