Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Честваме 3 март - 145 години от Санстефанския договор

| обновено на 03.03.23 в 11:44
3
Снимка: Радио ВИДИН Архив

145 години - по нов стил, от подписването на Санстефанския прелиминарен (предварителен) мирен договор между Руската империя и Османската империя, който слага край на Руско-Турска война от 1877/1878 г., предвиждащ обособяването на Княжество България, отбелязваме днес.

Определен за национален празник с правителствен указ от 27 февруари 1990 г., и тази години, денят ще бъде честван с тържествени церемонии в цялата страна. За втора поредна година те преминават в условията на изострени отношения с Русия, както и с призиви за бойкот в знак на съпричастност с жертвите на войната, започната от Русия в Украйна преди година.

По традиция кулминацията на честванията e на историческия връх Шипка (Св. Никола), където са се състояли ключовите боеве на българското опълчение през войната.

На Шипка ще присъстват редица официални лица, но не и президентът Румен Радев, който за последно беше там през 2020 г.

Във Варна, програмата за 3-ти март предвижда ритуал по издигане на националното знаме (както и на флага на ЕС и община Варна) на площада пред Катедралата. Началото е точно в 10. Час по-късно започват и полаганията на венци и цветя пред паметниците на загиналите за Освобождението ни украински и руски войни в Морската градина, както и в местността "Терасите" във Владиславово.

Част от програмата за днешния празник е и щафетната юбилейна обиколка на Радио Варна.

От 19.30 до 20 ч. е предвидена тържествена проверка (заря) и празнични илюминации на площад „Антон Новак” - входа на Морската градина.

За първи път като официален празник, днешната дата е отбелязана на 19 февруари 1880 г. - по стар стил, точно три години след подписване на договора, като "Ден на възшествието на престола на император Александър II и заключение на Санстефанския мирен договор".

Между 1888 г. до 1946 г. се чества като Ден на освобождението на България.

Окончателният договор, който слага край на войната от 1877/1878 г. е подписан по време на т.нар. Берлински конгрес. Той променя предварително очертаните граници на българската общност спрямо договора от Сан Стефано, тъй като те нарушават подписаното година преди Руско-Турската война и като част от подготовката за нея, Райхщадско споразумение от 1876 г. между Русия и Австро-Унгария за недопускането на голяма българска държава на Балканите.

Берлинският договор унищожава идеала за Санстефанска България в границите на териториите, населени с българи, които са очертани през 1970 г. с фермана за учредяването на Българската екзархия. Така българските земи биват разпокъсани на няколко части.

Северна България, без Северна Добруджа, и Софийският санджак влизат в новообразуваното Българско княжество с територия от 63 хил.кв. км и 2 млн. души население.

Южна България под името Източна Румелия се обособява като автономна област под върховната военна и административна власт на султана. Югозападните български земи, известни като Македония, Беломорска Тракия и Одринско се връщат на Турция. Северна Добруджа и според този договор се предоставя на Румъния, а към Сърбия освен Нишкият санджак (както е и по Санстефанския договор) се добавят районите на Пирот и Вранско.

В името на идеала за Санстефанска България, страната ни води и участва в пет войни между 1885 и 1945 г., от които печели само една - първата.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Шведската прокуратура за инцидента с "Вежен: Лошо време, дефекти на оборудването и пропуски на екипажа

Властите в Швеция освободиха днес по обед кораба "Вежен" и екипажа му, които бяха задържани на 26 януари във връзка със скъсването на фиброоптичен кабел на дъното на Балтийско море, предаде БНР. Заключението на местната прокуратура е, че това е било инцидент, а не саботаж или хибридна атака. Разследването е установило, че именно една от котвите на..

публикувано на 03.02.25 в 19:55

От "Възраждане" раздаваха листовки във Варна, като протестна демонстрация срещу глобени техни доброволци

От ПП "Възраждане" раздаваха листовки и вестника си на кръстовището на Червения площад ( пл. "Съединение"), а актът бе форма на протестна демонстрация срещу наложени глоби на доброволци на партията от общинската администрация, правили същото през почивните дни. Това обясни лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов, предаде репортер на Радио Варна...

публикувано на 03.02.25 в 18:55

Кметът на Варна Благомир Коцев представи годишния отчет за изпълнението на управленската програма

Кметът на Варна Благомир Коцев представи Годишен отчет за изпълнението на Програмата за управление през мандат 2023-2027 г. Документът е изготвен в изпълнение на чл. 44, ал. 5 от Закона за местното самоуправление и местната администрация (ЗМСМА) и обхваща периода на първата година от мандата.    В Програмата за управление основна философия е..

публикувано на 03.02.25 в 18:08
архив

Започва подмяна на старите корозирали стълбове, повечето са на над 40 години

Очаква се доставката на 50 стълба за улично осветление, с което да започне поетапната подмяна на остарелите и корозиралите съоръжения във Варна, съобщават от общинската администрация. По предварителни данни на дирекция „Инженерна инфраструктура и благоустрояване“ над половината от общо около 40 000 стълба за улично осветление са много стари - на по 40-50..

публикувано на 03.02.25 в 18:00

От ПП "Възраждане" искат среща с кмета на Варна заради наложени два акта на доброволци за агитация

Председателят на партия "Възраждане " Костадин Костадинов и общински съветници от партията поискаха среща с кмета на Варна Благомир Коцев заради наложени два акта на доброволци на формацията, разпространявали през миналата седмица агитационни материали и вестници на организацията.  Според тях са нарушени правата им, защото в никоя друга община не..

публикувано на 03.02.25 в 17:20

Шефът на МБАЛ „Света Анна": Слуховете за края на най-старото лечебно заведение във Варна са силно преувеличени

Слуховете за края на най-старото лечебно заведение във Варна и региона -  МБАЛ „Света Анна – Варна“, до момента са силно преувеличени. Това, уви, не пречи винаги да се намират хора, групи, организации, които да поддържат традицията и шумно да прогнозират затварянето на болницата. Това казва в своя позиция изпълнителният директор на болницата д-р..

публикувано на 03.02.25 в 16:48
Паметникът на арх. Дабко Дабков в центъра на Варна

Започна премахването на незаконни рекламни табели в центъра на Варна

В някои от районите на Варна вече е започнал демонтажът на нерегламентирано поставени рекламни съоръжения, съобщават от общинската администрация. В район „Одесос“ шест екипа от служители на дирекцията за контрол на обществения ред са извършили над 160 проверки на Първи микрорайон. Обстойно са проверени централните булеварди „Осми приморски полк“, „Цар..

публикувано на 03.02.25 в 16:47