Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Храм на порцелана в Сенокос

Снежана Канева събира експонати за етнографска сбирка, която да представи в центъра на селото

10
Фабриката за порцелан Рауенщайн просъществувала от 1783 година до 1930 година. Тя е основана от Фридрих Грайнер, който купува замъка Rauenstein и го използва за производствена база. Датировката на фигурките е между 1893-1903 година.

Хиляди безценни експонати. Така Снежана Канева от балчишкото село Сенокос определя колекцията си от порцелан, която е на път да се превърне в музей – декорирани сервизи за хранене, за кафе и чай, сувенири, лампи, свещници, вази и кутии за бижута, различни скъпоценности.




По керамиката се запалва съвсем случайно, купувайки няколко сервиза преди повече от седем години. „Има сериозна поддръжка, но радостта е много голяма, когато получиш пакета, който си поръчал. Нямам търпение да го отворя и наредя до другите“, споделя тя. Покупките и са от страната и чужбина, но основно от Белгия, Холандия, Англия.




В колекцията й може да се видят чинии за стена с всички битки на Наполеон, съдове за топло сервиране на повече от 150 години. С течение на времето страстта и към керамичния материал прераства в бизнес. Открива свои антикварни магазини в Сенокос и Балчик – за ценителите на древното изкуство, зародило се в Китай и преминало многовековен период на усъвършенстване първо на Изток, а после и в целия свят.




Притежава експонати от известни марки, заводите на които вече не функционират. „Английският порцелан например се усеща по-мек. Много е приятно да пиеш от такава чаша кафе – красива, изрисувана с рози и със златен кант“, наслаждава се на колекцията си Канева. Българският порцелан също не е за пренебрегване, смята тя.

Мястото, където Канева събира своите находки, носещи духа на аристократични времена и старите си собственици, е в село Сенокос, по пътя Балчик – Добрич. Любопитните са добре дошли в порцелановия й храм съвсем безплатно, поне засега, докато успява да поддържа сама скъпото си хоби.



Снежана Канева подготвя порцеланов кът с приказни герои, както и отделен с миниатюри. Специално място е отделено на българския порцелан. Заедно с майка си Живка Канева събират експонати за етнографска сбирка, която да представят в центъра на селото и очакват подкрепата на съмишленици, които могат да попълнят колекцията.


Чуйте повече в звуковия файл:


Снимки: Албена Иванова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

В Център за настаняване във Варна мечтаят повече млади хора да се ангажират с каузата "социална грижа за деца в нужда"

Центърът за настаняване от семеен тип "Владиславово А" е социална услуга от резидентен тип, част от Комплекса за социални услуги за деца и младежи, лишени от родителска грижа. Центърът работи от 2015 година и е дом на 11 деца и младежи със специални потребности на възраст от 3 до 25 години. Скоро очакват и нов член на семейството си. Всички те са..

публикувано на 25.11.24 в 15:10
Първа награда за 2023 г., автор Присила Махмудова 15 г.

Радио Варна с покана към рисуващите деца за конкурса „Моята Коледа”

Традиционно през месец ноември Радио Варна кани всички малки творци да се включат в конкурса за рисунка. Тази година темата е „Моята Коледа”. Това е деветата поредна година, в която медията приканва всички деца на възраст от 6 до 16 години да проявят своя талант в артистичния конкурс. По традиция една от избраните рисунки ще бъде..

публикувано на 25.11.24 в 10:48

Насилието над жени започва от думите

На 25 ноември отбелязваме Международният ден за елиминиране на насилието срещу жени. Въпреки напредъка, дикриминацията и насилието над жени продължава да е един от основните проблеми на обществото. Едва през април тази година (2024 г.) Европейският парламент одобри първите в историята на ЕС правила за борба с насилието над жени и домашното насилие...

публикувано на 25.11.24 в 08:55

Честваме Св. Климент Охридски

Свети Климент Охридски е средновековен български учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Основател е на Охридската книжовна школа. Православната ни църква го тачи като един от светите Седмочисленици. Първият съвременен университет в България – Софийският университет „Свети Климент Охридски“ , е наречен на негово име при..

публикувано на 25.11.24 в 07:36
РПЦ Харманли

В търсене на по-добър живот

Войната в Сирия продължава вече 13 години. Милиони сирийци се превърнаха в бежанци. Един от тях е Рустом Абдулкадер. Той е на 42 години. Избира живота на бежанец. Едната причина е, че не иска той или синовете му да се бият за някоя от воюващите страните и да избиват сънародници. Втората и по-важната – има болно дете. Засега семейството е в България, в..

публикувано на 24.11.24 в 10:58

Ще се намерят ли скоро средства за ремонт на читалището в балчишкото село Гурково?

Едно от най-старите читалища в област Добрич – това в село Гурково, е заплашено от затваряне заради лошото състояние на сградата. То е построено в периода от началото до средата на миналия век с доброволния труд на местни хора. Заради дългогодишно неглижиране и липса на достатъчно финансиране се стига до момента, в който от Регионалната здравна..

публикувано на 23.11.24 в 10:10

Първият робот в обществена библиотека у нас заработи във Варна

Варненската регионална библиотека "Пенчо Славейков" се сдоби с хуманоиден робот, който беше представен по време на честването на 20-годишнината на американския център, в присъствието на аташето по култура и образованието на Посолството на САЩ в България Ерик Брасил и заместник-кмета на Варна Павел Попов.  Роботът се казва Емма и е част от проект,..

публикувано на 22.11.24 в 15:31