В Морската градина във Варна, която е паметник на културата, бяха поставени павилиони, за да има откъде хората да си купят кафе и вода, докато се разхождат. А преди години варненският изследовател Николай Савов предлага на общинската администрация да създаде Алея на Варненската памет. И в нея да бъдат разположени паметници на известни и заслужили варненци. Някои от тях забравени с времето, но с голям принос за развитието на града и страната. Идеята е взаимствана от Алеята на Възраждането в Морската градина. Това би могло да стане, ако проектът на Николай Савов влезе някога за разглеждане на общинска сесия. Павилионите минаха, Алеята на Варненската памет – не.
Проектът на изследователя Николай Савов за Алея на Варненската памет е одобрен от Експертния съвет по устройство и естетизация на градската среда през 2016 година и през 2017 от постоянната комисия “Култура и духовно развитие”. По неизвестни причини някъде по пътя от комисията до сесия на общинския съвет проектът е забравен.
"Помолих кмета Иван Портних за среща. Показах му всички решения, показах му проекта. Той прие проекта с ентусиазъм. Каза, че във финансово отношение няма да има проблеми."
В момента се намираме в една протяжна пауза между взетите решения, коментира Николай Савов.
"Не успя да стигне до Общинския съвет."
Идеята е Алеята на Варненската памет да бъде разположена зад морското казино и в нея да бъдат изградени 10 или 12 паметника.
"Цената на един паметник не би могла да бъде по-малко от 25 000 лева. Над 500 000 би излязло всичко - с постаменти и оформление на градината."
Кои са варненците, които ще бъдат увековечени? Чуйте в звуковия файл.
Фестивалът „Движещо се тяло” ще бъде закрит в неделя, на 3-ти ноември от 19:00ч в Re-Bonkers с впечатляващ съвременен пърформанс на Метеор с участието на Леонид Йовчев и Катрин Методиева - КАДЗЕ. „Кадзе“ подема мотиви от мита за Орфей и Евридика, както и образи от хипнотичното есе „Кадзе Дарума“ на японския хореограф Тацуми Хиджиката. В този обърнат с..
От 1 до 3 ноември 2024 г. във Варна се проведе VIII Национален конкурс за пианисти на името на Мила Михайлова – изтъкнат преподавател по пиано от близкото минало, един от основателите на Националното училище по изкуствата „Добри Христов“ – Варна. Участниците са разпределени в две възрастови групи: 5-8 клас и 9-12 клас. Лауреатите от най-голямата група..
Кураторският проект „Диалози II“ – резултат от инициирана творческа провокация към няколко художника представя тази вечер Арт галерия Le Papillon. Изложбата се открива тази вечер от 18:00ч. и ще остане в арт пространството до 20 ноември. Откриването на изложбата в Деня на народните будители, 1 ноември, не е случайно. Екипът на галерията е избрал да..
В Деня на Народните будители Варненската библиотека посрещна отново археолога Александър Минчев с още една част от неговата колекция от уникални издания на български вестници и списания. Изложбата „Наковалня за сладкодумство – с отдаденост на България” разширява погледа към eдна от по-слабо изследваните страни на историята на..
От 1 до 3 ноември 2024 г. талантливи млади изпълнители от специализираните училища по изкуства във Варна, Пловдив, Русе и София ще покажат своите умения. За осми път Варна посреща участниците в един от най-авторитетните конкурси за млади пианисти в България, носещ името на Мила Михайлова – един от основателите на Държавното музикално училище във..
Екипът на Регионалния исторически музей ще отбележи на 31 октомври - Международния ден на Черно море, със събитие в памет на големия български археолог професор Михаил Лазаров. По повод 90-годишнината от неговото рождение от 17.30 ч. в Учебния музей (вход от бул. "Съборни") е прожекцията на документалния филм "На прага на цивилизацията", заснет от..
На 2 ноември търговски център във Варна ще бъде сцена на мащабен графити фестивал. Четирима от най-изявените графити артисти от Варна ще направят демонстрации. Работилница ще очаква най-любопитните. А феситвалът за разлика от много други, е насочен към публиката, а не към графити артистите, представя го Николай Чакъров от графити агенцията "The..