В Морската градина във Варна, която е паметник на културата, бяха поставени павилиони, за да има откъде хората да си купят кафе и вода, докато се разхождат. А преди години варненският изследовател Николай Савов предлага на общинската администрация да създаде Алея на Варненската памет. И в нея да бъдат разположени паметници на известни и заслужили варненци. Някои от тях забравени с времето, но с голям принос за развитието на града и страната. Идеята е взаимствана от Алеята на Възраждането в Морската градина. Това би могло да стане, ако проектът на Николай Савов влезе някога за разглеждане на общинска сесия. Павилионите минаха, Алеята на Варненската памет – не.
Проектът на изследователя Николай Савов за Алея на Варненската памет е одобрен от Експертния съвет по устройство и естетизация на градската среда през 2016 година и през 2017 от постоянната комисия “Култура и духовно развитие”. По неизвестни причини някъде по пътя от комисията до сесия на общинския съвет проектът е забравен.
"Помолих кмета Иван Портних за среща. Показах му всички решения, показах му проекта. Той прие проекта с ентусиазъм. Каза, че във финансово отношение няма да има проблеми."
В момента се намираме в една протяжна пауза между взетите решения, коментира Николай Савов.
"Не успя да стигне до Общинския съвет."
Идеята е Алеята на Варненската памет да бъде разположена зад морското казино и в нея да бъдат изградени 10 или 12 паметника.
"Цената на един паметник не би могла да бъде по-малко от 25 000 лева. Над 500 000 би излязло всичко - с постаменти и оформление на градината."
Кои са варненците, които ще бъдат увековечени? Чуйте в звуковия файл.
Марин Янев и Ивайло Христов получават двете големи награди „Аскеер“ тази година, съобщава фондация „Академия Аскеер “ . Янев ще бъде удостоен с почетната статуетка, а неговият колега и режисьор Христов– с приза за цялостен принос към театралното изкуство. По традиция, церемонията ще се състои за 34-ти път на 24 май – Деня на..
За повече от 80% от българите четенето на книги е важно, сочи проучване на агенция „Тренд, по поръчка на в. „24 часа“. Изследването е свързано с това колко и какво чете българинът. Социологическото проучване е реализирано в периода между 12 и 18 май 2025 г. чрез пряко полустандартизирано интервю "лице в лице" с таблет сред 1001 души на..
Фестивалът за култура и изкуство „Културтрегер“ ще е със специална програма за празника днес. Сред акцентите са представянето на образователната книжка с кауза и раздаване на книги в партньорство с НЧ “ИСКРА 1924”. Това разказа за Радио Варна Гергана Пенева, главният организатор на фестивала. Народно читалище “ИСКРА 1924” ще представи 111..
Чешкият център в София и Варненската библиотека представят изложбата с плакати „Значимите български чехи“. Тя е резултат от провелия се през 2024 г. едноименен конкурс, организиран по повод 75 години от създаването на Чешкия център в София и Българския културен институт в Прага. В него участваха 24 дизайнери, художници, ученици и студенти от училища по..
Призовавам възрастните да напишат поне няколко реда за рода си и ги предадат на децата си. Това е посланието по повод Деня на българската просвета и култура на Параскева Атанасова, член на литературен клуб „Йордан Кръчмаров“ в Балчик, автор на стихове и разкази, посветени ни теми, които я вълнуват и терзаят. В противен случай много голяма ще е..
Международният театрален фестивал „Варненско лято“ (1 - 11 юни) кани своята публика да отпразнува 24 май с изкуство и специално намаление по случай Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура. Само на 23 май (петък) (от 10:00 до 13:30 и от 14:30 до 16:00 ч.) и 26 май (понеделник) (от 11:00 до 16:00 ч.) всички билети..
Шестото издание на „Фестивала на занаятите и изкуствата“ започва от днес в Добрич. Изложението ще продължи до 25 май. Негов организатор е Фондация „Добруджа – история, традиции, култура“ в партньорство с Община Добрич. Около 60 занаятчии от цялата страна ще вземат участие във фестивала тази година, посочи организаторът му Пепа Рашева...