Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Компютри и таблети водят до проблеми със съня при младите хора

Какви болести можем да разпознаем от качеството на съня и как му влияятумората, стреса и алкохола
Снимка: Pexels

Един от често срещаните видове разстройства на съня е инсомнията или т.нар. безсъние. То засяга все повече млади хора заради неспазване на режима за бодърстване, прекомерната употреба на компютърни игри, телефони, таблети и други устройства с екрани. Това сподели в интервю за Радио Варна проф. Марио Милков, оториноларинголог и експерт по медицина на съня.

Сънна апнея и хъркане 

Други често срещани разстройства на съня са обструктивната сънна апнея, която се изявява с различни дихателни нарушения, както и хъркането. Те засягат предимно възрастните хора, а също и хората с наднормено тегло, диабет, както и сърдечно съдови заболявания. 

"Най-често проблемът бива открит първо от партньорите на подобни пациенти, които забелязват хъркане, след това и спирания на дишането по време на сън. Може да се стигне и до задълбочаване на придружаващите заболявания", поясни проф. Марио Милков. Леките форми на сънната апнея могат да се лекуват след консултация със специалист по дентална медицина. 

"Моят съвет към пациентите е да не пристъпват веднага към използването на неизвестни за тях медикаменти, които се предлагат масово в интернет пространството", отбеляза специалистът. 

Как да се предпазим от сънна апнея? 

Професор Марио Милков посъветва хората, които са с метаболитни проблеми и наднормено тегло да имат по-голяма двигателна активност и да спазват определени диети. 

"Хубаво е да се избягва и употребата на алкохол", поясни проф. Милков и изтъкна и важността на профилактиката.

Безплатни прегледи във Варна 

Проф. Марио Милков е един от дългогодишните инициатори на безплатните профилактични прегледи по повод Световния ден на съня, който се отбелязва на 17 март. Подобни консултации вече започнаха в началото на тази седмица във Варна и ще продължат до първи април. Прегледите се извършват от мултидисциплинарен екип в кабинет 114 на сънната лаборатория на Университетския медико-дентален център на Медицинския университет във Варна. Необходимо е предварително записване на телефони 0882 413 456 или 052 677 299. 

Инициативата е съвместна между университета, Българското дружество по Обструктивна сънна апнея и хъркане и Световната сънна асоциация.

Чуйте интервюто на Иван Барбов с проф. Марио Милков:




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Да проходиш втори път – историята на Ана от Варна

На 14 години, с усмивка и воля по-силна от много възрастни — това е Ана Добрева от Варна. Тя живее с диагноза детска церебрална парализа. Родена преждевременно, още от шестмесечна възраст Ана преминава през рехабилитации. Но въпреки усилията, походката ѝ остава неправилна. Преди година лекарите решават, че има нужда от коригиращи операции – по една..

публикувано на 05.07.25 в 13:22

Създателят на Ахинора разработва нови дигитални образи

Създателят на първия инфлуенсър, генериран от изкуствен интелект - Ахинора, разработва нови дигитални образи. Това разказа самият Светослав Георгиев в предаването на Радио Варна "Новият ден". Ахинора от Варна е първият дигитален инфлуенсър у нас Основната дейност на Ахинора е тя да промотира здравословния начин на живот, опознаването на България -..

публикувано на 04.07.25 в 15:03

Експерт: България е на последно място в ЕС по навлизане на Изкуствения интелект в бизнеса

България е на последно място в Европейския съюз по навлизане на Изкуствения интелект в бизнеса, като една от причините е нежеланието на собствениците да модернизират и автоматизират процесите на работа, породено от неразбирането и страха от технологиите, коментира Николай Петканов, комуникационен експерт, предприемач и обучител. Повечето..

публикувано на 04.07.25 в 10:53

Невероятно откритие на варненския пещерен клуб "Торбалан"

Спелеологията е наука, която изучава пещерите. Спелеологът е човек, който се занимава със спелеология, т. е. научното изследване на пещерите. Тези хора са регистрирали и картографирали над 5000 пещери в България. Една от тях е „Приказна“ край Котел. За която само до преди месеци се е смятало, че е много добре проучена и в нея вече няма нищо непознато и..

публикувано на 04.07.25 в 10:13

79 участници се включиха в състезанието „Млад спасител“ във Варна

79 ентусиасти се включиха в националното състезание „Млад спасител“, което се проведе във Варна. Надпреварата бе част от програмата на седмицата на водното спасяване, която се организира от Български Червен кръст, с подкрепата на Община Варна и Българската асоциация „Спорт за учащи“, съобщават от БЧК-Варна. Участниците бяха на възраст от 11 до 18..

публикувано на 03.07.25 в 17:20

Наднорменото тегло и високите токчета основни фактори за заболявания на ходилата

Основните фактори за заболяванията на ходилата и глезените са наднорменото тегло, обездвижването и високите токчета.  Това коментира във Варна доцент Атанас Кацаров-председател на Българското дружество по хирургия на глезена и ходилото.  Според него редовното ходене с токчета над 7 сантиметра е пагубно за краката. Той каза още, че напоследък са..

публикувано на 03.07.25 в 15:39

Събития с вход свободен на сцена "Раковина" (ПРОГРАМА)

През юли сцена „Раковина“ в Морската градина отново ще оживее с разнообразна културна програма. Варненци и гостите на града ще могат да се насладят на безплатни концерти в почти всеки ден от месеца.  Сред акцентите в програмата са концертът на 18 юли, посветен на рождението на Апостола на Свободата Васил Левски, с участието на състави при НЧ „Васил..

публикувано на 03.07.25 в 15:21