Знакова година за Панаира на детската книга в Болоня. Така Димитър Риков от издателство "Софтпрес" определи последното издание на най-големия книжен форум за деца в Европа. През последните години заради пандемията от Ковид-19 Панаирът не се провеждаше в мащаба, познат от преди това. Рекорден брой посетители, с 35 на сто повече изложители от миналата и близо 30 000 гости и близо 360 събития.
"Много художници, разбира се, много издатели, много изложители, много разговори за детски книжки, различни обучения, срещи с автори от цял свят. Всичко в името на детската книга."
България също участва на Панаира на детската книга в Болоня.
"Асоциацията на българската книга, която е профсъюз на всички български издатели, както всяка година и през тази имаше щанд, на който различни български детски издатели бяха изпратили свои книги къде на български, къде на английски, за да покажем, че и ние сме дали нещо на света."
Повечето български издатели са там, за да могат да се срещнат със своите колеги и партньори, да харесат нови заглавия, да поговорят за тенденции и течения при детското книгоиздаване в европейски и световен мащаб."
"Детската книга е особен звяр", цитира автобиографията на Bruce Dickinson Димитър Риков. "Много зависи как подхождаме към нея. Ако питате бившите соц страни, детската книга трябва да изглежда по един начин, но ако питате западните ни колеги - по друг, ако питате американците - съвсем по трети, да не говорим за Далечния изток, където са Китай и Япония - там е по съвсем четвърти начин. Това му е хубавото на Болоня - различните течения в художественото изкуство, защото няма какво да се лъжем, в детските книги водещи са илюстрациите, различните виждания на художниците изпадат понякога в сблъсък, понякога в диалог. Както всяка година, така и тази имаше стотици да не кажа хиляди художници, които идват да търсят препитание със своя труд."
Повече от Димитър Риков за Панаира на детската книга в Болоня чуйте в звуковия файл.
С конференция във Варна ще бъде отбелязан Международният ден на екскурзовода. Събитието започва от 10 часа в петък, 21 февруари, в зала 4 на Фестивалния и конгресен център при вход свободен. Това е трето издание на форума, на който ще се дискутират различни теми, свързани с професията на екскурзоводите, които мнозина определят като лицето на туризма ни...
С новия игрален филм "Залог" ще бъде открит 16-ият София филм фест във Варна. Лентата на Светослав Овчаров е с премиерна за Варна прожекция в зала 1 на Фестивалния и конгресен център на 21 март. Главните роли във филма са поверени на Захари Бахаров, Асен Блатечки, Деян Донков и румънската актриса Офелия Попии, в актьорския екип са още Иван..
Спектакълът "МУА У ТУПАН", който трябваше да бъде игран тази вече от 19,00 часа на сцена "Филиал", се отменя, поради заболяване на актьор, съобщават от Варненския театър. Билетите, закупени за 19 февруари, важат без презаверка за 17 март. При невъзможност да гледате "МУА У ТУПАН" на 17 март т.г. можете да презаверите билетите си за друг спектакъл от..
"Поклон, Апостоле!” е образователна инициатива в Музея на Възраждането – Варна на 18 и 19 февруари т.г. Музейните образователни уроци са подготвени за ученици от 1. до 12. клас, като са предвидени разнообразни дейности за всяка възраст. Целта е чрез интересно и приятно преживяване в музейната среда да се разшири знанието за живота и делото на..
Това е история за двама души, които в предишните си връзки са били много наранявани и се събират с надеждата да се отърсят от загубените битки и неизживените моменти в миналото - разказва Георги. - И когато двама души с такива съдби са заедно, те могат да преодолеят всяко предизвикателство, което се изпречи на пътя им - трябва само да намерят..
Сладка поезия с вкус на море. Така определя първата си стихосбирка „Солен карамел“ украинката Оксана Яковенко, която преди близо шест години любовта довежда в Балчик. Дни след празника на виното и любовта се състоя първата и официална среща с нейната публика и стиховете и – лирични, весели, тъжни, преживели разочарование и загуба. Поетичният и..
"Конклав" е филмът на годината според Британската академия за филмово и телевизионно изкуство БАФТА. На 78-та церемония снощи трилърът, по романа на Робърт Харис, спечели още в категориите - най-добър британски филм, адаптиран сценарий и монтаж. Филмът разказва как след неочакваната смърт на папата, кардинал Лорънс е натоварен със задачата да ръководи..