Пресияна Леонидова, Божидар Маринов, Живомир Атанасов, Кристиян Петров, Паулина Георгиева и Ралица Генчева са част от талантливите деца на Варна. Те са участници в 28-ото издание на Националния детски фолклорен конкурс „Диньо Маринов“, който се проведе във Варна. Избрали са фолклора за свое ежедневие, свое бъдеще и своя работа, поне засега. Всички пресъздават народните ритми с много любов и полагат упорит труд, а резултатът не закъснява и днес са лауреати в редица музикални конкурси. Те са възпитаници на НУИ „Добри Христов“ и са радват както на своите отличия, така и на тези на своите съученици и приятели. Съизмерват сили с връстници от цялата страна, за да бъдат по-добри следващия път. И след всяко представяне казват, че са могли да дадат още повече от себе си и ще продължат да репетират с още по-голям хъс. Обичат учителите си и са им благодарни за всичко, което са им дали досега.
Пресияна Леонидова е на 15 години, учи гъдулка и народно пеене. Според нея музикалните училища в страната поддържат много високо ниво и народната музика ще продължава да се развива занапред благодарение на това. Свири всеки ден поне по 4 -5 часа и жертва много от свободно време.
Божидар Маринов е на 15 год. от Варна, учи гайда. Избира сам този музикален инструмент още като 5 годишен, защото е единственият инструмент, който го впечатлява най-силно. Печелил е много първи награди. Мечтае за собствен концерт.
Живомир Атанасов е на 16 години и свири на гайда от 10 години. Споделя, че не е лесно да се свири на гайда. Среща подкрепа от всички свои близки.
Кристиян Петров на 16 год. от Варна учи народно пеене. От малък обича да пее. Любимата му народна песен е „Овчар през гора вървеше“ от репертоара на народната певица Йорданка Неделчева. Пеенето трябва да се прави с желание и се иска много труд за него, разбира се, споделя Кристиян.
Паулина Георгиева е на 10 год. и учи народно пеене. Майка й е филипинска поп изпълнителка, а баща й е българин и свири на акордеон. Родена е във Филипини, но израства във Варна. Леля й първа забелязва таланта й и я записва на уроци при музикален педагог.
Ралица Генчева е на 13 год. и учи народно пеене. Нейната баба е била народна певица и когато е била още много малка й е пеела народни песни. Така с времето започва да пее и тя. Народното пеене не е трудно, ако човек го харесва и иска да се занимава с него, споделя тя. Днес се радва, че е направила този избор, среща подкрепа от цялото си семейство. Има народна носия, а пендарите, които носи към нея са подарък от баба й.
Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..
В суворовското село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..
37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ. След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..
До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..
На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език. Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..
Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..