Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Политологът Сергей Петров: Важно е да се гласува, независимо, че има разочарование у хората

| обновено на 31.03.23 в 15:31
Личен архив
Снимка: Сергей Петров

На 2 април отново голяма част от българските избиратели ще упражнят правото си на вот, но не малко е онази част от тях, която все още се двоуми дали изобщо да стигне до своята изборна секция. Съществува и т.нар. контролиран вот, който със сигурност ще вдигне в проценти избирателната активност така, че да не е твърде ниска. Истината е, че е важно всеки един да упражни конституционното си право на глас, важно е да се стигне до урната и е важно да бъде пуснат вот. Това коментира за Радио Варна политологът Сергей Петров:

"Хората започват да губят доверие в процеса, не в институциите, защото доверието в тях отдавна е изгубено. Неприятно е, когато на един човек му задават един и същи въпрос повече от 2-3 пъти. Тези избори са още по-специфични защото не предвещават нищо ново. Другият ключов фактор, който също демотивира хората е, че когато се съберат такива, които имат изключително високи нива на нарцисизъм и високо его, които наблюдаваме от телевизионния екран, освен, че отблъсква избирателя, прави още по-сложно съставянето на правителство под една или друга форма", категоричен е Петров. 
Много хора решават да отидат до избирателните секции в последния момент, не са малко и онези, които се отказват да упражнят правото си на глас. И на тези предсрочни парламентарни избори ще има доволни, разочаровани, предубедени, ще има твърд електорат, но и т.нар. контролиран вот, коментира още политологът: 

"Контролираният вот ще бъде в основата. Той ще компенсира избирателната активност да не бъде шокиращо ниска. Това е нормално. Казвам "контролиран вот" защото не винаги говрим само и единствено за платен вот. Тенденцията, която наблюдавам е малко по-различна и тя ми прави по-голямо впечатление, а всъщност, че сред тези, които заявяват желание да отидат и да гласуват расте процентът на хората, които не са решили в средата на кампанията за кого ще гласуват. Т.е. хората, които до последно се колебаят дали да отидат до урните или не има редица фактори, които ще им повлияят - времето, кой как ще си проведе кампанията и дали ще достигне до него като таргет. По-притеснителното е, че ние имаме една голяма маса от хора, които осъзнават отговорността и знаят, че е редно, че трябва да отидат и да дадат своя глас, но никой не може да ги убеди, че точно това трябва да бъдат хората, на които да гласуват доверие. Това е голям проблем. Това означава, че политическите партии се справят много зле с политическата си кампания, защото това е най-добрата оценка, която те могат да получат."

По отношение на избора "Не подкрепям никого", Сергей Петров сподели, че е един особен акт. "Той изисква от човека все пак да извърши усилието да отиде до своята секция и да отбележи, че не подкрепя никого, което не знам дали хората могат да придобият представа колко голям е процентът на онези, които биха го направили, но просто не виждат смисъл да се разхоят до там и да извършат това действие, което така или иначе не им помага по никакъв начин. Най-големият проблем, който аз виждам е, че политическата сцена не предвещава никаква промяна. Сега е модерно да се използва терминът "политическа криза". Българският избирател иска да има някаква алтернатива, но за съжаление вече след като два-три пъти е гласувал доверие на определени хора и те са го разочаровали, пак казвам според субективната оценка, която е винаги на избирателя, всичко останало е субективно. Това още повече руши доверието на хората, още повече ги демотивира да отидат и да дадат своя глас", завърши Петров. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Ангелите на Болград" и мрежите за фронта

В украинския град Болград, в един сутерен в центъра на града, почти всеки ден за по няколко часа се събират българи и украинци, за да плетат маскировъчни мрежи за фронта. Познати са като "Ангелите на Болград" и работят, разделени в три бригади. Плетат от март 2022 г., вече близо три години. Организира ги Оксана Килафли, украинка и съпруга на един..

публикувано на 11.02.25 в 10:26

Клуб на краеведа учредиха във Варна

23-ма  историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Домакин на учредителното събрание беше Държавният архив във Варна.  Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище..

публикувано на 11.02.25 в 09:57

Светът отбелязва Деня за безопасен интернет

Светът отбелязва за 23-и път Международния ден за безопасен интернет. Започнал като инициатива на Европейския съюз, денят отдавна излиза извън рамките му и вече се отбелязва в над 120 държави на всички континенти. Това е ден, в който общественото внимание се фокусира върху онлайн рисковете за деца и млади хора, и върху необходимостта родители,..

публикувано на 11.02.25 в 08:50

Пчелар: 2025-а ще е по-тежка за сектора от миналата година

10 февруари е Ден на пчеларя. От години се говори, че броят на пчелите в световен мащаб намалява, а изчезването им ще доведе до унищожаване на баланса на екосистемата и ще се засегне добивът на храни в световен мащаб.  Все по-трудно става на пчеларите и у нас, но за мнозина от тях това е вече начин на живот.  Димитър Димитров има 250 кошера в..

обновено на 10.02.25 в 19:32

Има и такава болница – напомнят с мартенски базар пациентите на психиатричната лечебница в Карвуна

Благотворителен базар с мартеници и сувенири, изработени от пациентите на Държавна психиатрична болница – Карвуна, очаква посетителите на Община Балчик в датите 25 и 26 февруари. Заедно с кутии за дарения, те ще бъдат разположени на двата входа – Информационно обслужване и Общинска данъчна служба. Пациентите в лечебното заведение към момента са 70..

публикувано на 10.02.25 в 17:12

Лесна работа: С чаша вино

На февруари най-много му отиват разговорите за вино и любов. Отдавна е така. Поне за малко, в чест на някоя празнична наздравица, отместваме поглед от политическите сериали, от силните притеснения за бюджета и грандиозните тревоги за парите в хазната. Макар че е интересно да гледаме колко кристално чисти в обществен план се представят хора,..

публикувано на 10.02.25 в 17:00

Коментар: Стабилокрация по български

Преди няколко години в Румъния измислиха нова дума, с която описват политическата си система. Тази дума е "стабилокрация". Тя е съчетание от думите стабилност и автокрация. Това е политическа система, при която определени елити, създали свои политически проекти, управляват години наред. Пуснали са пипала във всички системи и де факто притежават..

публикувано на 10.02.25 в 13:45