Символиката при цветята е богата.
Жълтите цветове олицетворяват приятелство, а не омраза, особено при розите.
Орхидеите са кралиците на Колумбия, подаряват се за любов.
Стрелицията е цветето на обречените. Който подари стрелиция, се врича на човека, на когото го подарява, завинаги.
Дори понякога подобни флорални сюжети с житейски връзки се получават между снахи и свекърви.
В прикачения звуков файл ще чуете за една такава сплотяваща история, разказана от Mарина Рокова.
Димитровчетата например са подходящи за косата на булката.
И още много асоциации и значения има в цветята. Стига човек да ги търси, ще ги открие.
Цветето Стрелиция, известно още като Райска птица е едно от най-красивите екзотични цветя родом от Южна Африка.
Като едно от най-необичайно изглеждащите цветя, използвани за аранжиране и букети, Райската птица има различни послания и носи специфична символика:
*** годишнина от сватбата;
*** свободата и възможността да се пътува (това послание идва от приликата ѝ с птица в полет);
*** великолепие, високи постижения и успех;
*** кралско величие;
*** земен рай;
*** оптимизъм за бъдещето;
***вярност в романтична връзка.
Движението на острите листенца на цветето наподобяват грациозното отлитане на ято птици.
Комбинацията от ярки цветове на Райската птица дават усещане за енергия и страст.
Общото име на цветето идва от невероятната му прилика с птица, докато научното наименование е взето от името на Кралица Шарлот от Мекленбург – Стрелиц. Внасянето на цветето във Великобритания става по времето на Кралица Шарлот и Крал Джордж III, поради което кралският градинар кръщава цветето на кралицата.
Наближават светлите празници Лазаровден и Цветница. Пролетта във Варна, макар и като ледена кралица на този етап, се очаква да разцъфне и да стопли настроението ни с цвят.
Озеленяването в морската градина е факт, но не така богато както предходни години.
Има хора, които събират опит в чужбина и са в очакване да го приложат у нас.
В следващите минути ще ви срещнем с Марина Рокова, която по професия е флорален дизайнер.
Как започва споделя пред репортера ни Ваня Славова:
На Лазаровден се берат върбови клонки, които се използват за закичване и правене на венци на следващия ден – Цветница или Връбница. На този празник в църквата се отслужва молитва и се благославят върбовите клонки, които след това вярващите отнасят у дома си здраве. С тях се закичват портите или входните врати. Върбовите клонки символизират палмовите, с които е бил посрещнат в Йерусалим Исус Христос. В българската фолклорна традиция са преплетени елементи от езическите ритуали и християнската религиозна система, но съществуването им е синхронно и доказано устойчиво във времето.
Ето някои цветя и мястото им в народните вярвания.
1. Босилек
С босилека са свързани много поверия и легенди. Той е широко представен в поетичната традиция и обредите на българите. Заради употребата му през цялата година народът вижда в босилека вечнозелено растение, символизиращо непреходността. Често китка босилек се носи на родилката заради вярването, че гони злите сили и болестите, пречиства и оздравява. Цвете, на което народното вярване приписва предпазна и продуцираща сила. Босилекът е широко представен в поетичната традиция и обредите на българите. Белият цвят и хубавият мирис на босилека, който се запазва и след изсъхването му, го определят като символ на младостта, хубостта и здравето. Заради употребата му през цялата година народът вижда в босилека вечнозелено растение, символизиращо непреходността. Смята се любимо цвете на момите, възпявано в народните песни с епитетите „ран“, „росен“, „ситен“, „миризлив“. Момината градинка е немислима без босилек. С китка от босилек момата се кичи и я дава на момъка в знак на любов. Много често в песните босилекът се отъждествява с мома или момък. На сватба младата невеста поръчва на майка си да полива босилека в градината й: „Сутрена с росица /на пладне с водица/, а вечер със слъзици.“ На Йордановден свещеникът ръси от кръстената вода с китка босилек по домовете за здраве. Босилекът се слага като апотропей върху шапката на новороденото и кърпата на родилката. С босилек забъркват брашното на засевки. Босилек се използва при украса на сватбеното знаме и кумовото дръвце. Стръкове босилек забучват като украса върху коледни хлябове. Босилек се размесва със семето за посев. Босилек слагат при мъртвеца. Употребява се често и в народната медицина за кадене на болни и при баене.
2. Невен
Невенът се носи от момите и невестите за да не ги напакостят змейове и самодиви. Предпазва от лоши мисли.
3. Здравец
Здравецът е символ и на спокойствието и хармонията. Символ на здраве, възпят в не една народна песен. Присъства в повечето празнични ритуали: раждане, изпращане на път, посрещане на булка, годежи и сватби.
4. Иглика
Игликата пази от лоши очи и магии. Тя е символ на чистотата и обичта между младите хора, на пролетта и надеждата. В народните традиции китка сплетена от иглика изпълнявала ролята на амулет.
5. Божур
Божурът е почитано моминско цвете, пазител на доброто. Според народните обичаи предпазва от лоши мисли и погледи, от злини и уроки, от магии. Подарява се за здраве, красота и дълголетие.
6. Трендафил, Ружа
Трендафилът се кичи за хубост, младост и радост. Носи се и се подарява при раждане, кръщене,сватба, годеж и др.
7. Омайниче
В народните вярвания Омайничето се почита като билката, която омайва човека в несвястна любов.
8. Перуника
Според народните поверия, която мома има китка от перуника, тя омагьосва всички момци.
9. Тинтява
В традиционните вярвания Тинтявата има много голяма магическа сила за раздяла.
10. Разковниче
В народната митология Разковничето има положителна магическа сила и пред него се отварят железни врати и тежки ключове. Носи любов, щастие и късмет на този, който го открие. Веднъж откъснато, не бива да се пречупва, за да не изгуби магическата си сила.
Босилекът и розмаринът присъстват почти винаги, където се събират много хора, защото предпазват от вирусни и бактериални заболявания.
Първите булчински букети са били от босилек.
При погребения се използват или и двете или само розмарин, защото той наподобява аромата на тамян.
Още малко ноември. Още малко кротки следобеди, погалени от есенен вятър. Още малко време между слънцето и снега. Още малко до онези завладяващи моменти, когато ще пишем желания, ще се радваме на коледните светлинки, ще планираме празнични вечери и сърцата ни ще тръпнат в очакване на следващото преживяване, следващия житейски епизод, следващото..
Центърът за настаняване от семеен тип "Владиславово А" е социална услуга от резидентен тип, част от Комплекса за социални услуги за деца и младежи, лишени от родителска грижа. Центърът работи от 2015 година и е дом на 11 деца и младежи със специални потребности на възраст от 3 до 25 години. Скоро очакват и нов член на семейството си. Всички те са..
Традиционно през месец ноември Радио Варна кани всички малки творци да се включат в конкурса за рисунка. Тази година темата е „Моята Коледа”. Това е деветата поредна година, в която медията приканва всички деца на възраст от 6 до 16 години да проявят своя талант в артистичния конкурс. По традиция една от избраните рисунки ще бъде..
На 25 ноември отбелязваме Международният ден за елиминиране на насилието срещу жени. Въпреки напредъка, дикриминацията и насилието над жени продължава да е един от основните проблеми на обществото. Едва през април тази година (2024 г.) Европейският парламент одобри първите в историята на ЕС правила за борба с насилието над жени и домашното насилие...
Свети Климент Охридски е средновековен български учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Основател е на Охридската книжовна школа. Православната ни църква го тачи като един от светите Седмочисленици. Първият съвременен университет в България – Софийският университет „Свети Климент Охридски“ , е наречен на негово име при..
Войната в Сирия продължава вече 13 години. Милиони сирийци се превърнаха в бежанци. Един от тях е Рустом Абдулкадер. Той е на 42 години. Избира живота на бежанец. Едната причина е, че не иска той или синовете му да се бият за някоя от воюващите страните и да избиват сънародници. Втората и по-важната – има болно дете. Засега семейството е в България, в..
Едно от най-старите читалища в област Добрич – това в село Гурково, е заплашено от затваряне заради лошото състояние на сградата. То е построено в периода от началото до средата на миналия век с доброволния труд на местни хора. Заради дългогодишно неглижиране и липса на достатъчно финансиране се стига до момента, в който от Регионалната здравна..