На 7 април, в петък група Innerglow ще изнесе концерт в студиото на Радио Варна. Събитието е от 18 часа с вход свободен и е част от Пролетния салон на изкуствата на община Варна.
Група Innerglow е създадена през 2017г. първоначално като квартет. Днес в състава ѝ са: Тодор Ковачев - вокал и кийборд, Петър Желев – китара и Матей Христосков - барабани. Музикантите създават авторска музика, в основата на която е електро поп рок звукът. Към тях за концерта във Варна ще се присъедини Боян Петков - басистът на група Остава. Освен песните от дебютния албум, музикантите ще представят и новия сингъл на групата, който ще излезе официално през месец май.
Как започна историята на Innerglow?
Първоначалната идея беше да създадем група, каквато нямаше изобщо в България през 2017 г. Искахме да смесим нашите влияния от класическия рок с електронна и поп музика и да направим интересна смесица, която да се основава на хубавите песни, на мелодичната музика и на песни, които влизат под кожата на слушателите. Шест години по-късно чувстваме, че сме извървели дълъг път, но тези основни принципи при нас са си останали непокътнати.
Интересно е името на групата Innerglow – вътрешно сияние. Има ли някаква определена символика за вас?
Да, има. В началото, когато избрахме името, знаехме че тепърва трябва да го изпълним със съдържание, с музиката ни. Мисля, че с годините все повече си го харесваме. Доста хора ни казват, че харесват името ни още преди да са чули музиката. Името им прави някакво впечатление. За нас смятаме, че е нещо, което хем носи достатъчно широк смисъл, хем създава настроение, очаквания към музиката, която човек ще чуе. Смятаме, че е доста подходящо и тепърва ще го пълним с още повече съдържание.
Кой пише музиката и текстовете на песните ви?
Ние заедно си правим песните, което е едно от най-ценните неща, да споделяме творческия процес (…) Всичко правим и обсъждаме заедно, но най-важното е, че има разбирателство и процес, който е продуктивен и носи резултати без намесата на външни хора, както беше в началото.
Освен музикант си и спортен журналист. Как се съчетават двете професии?
Интересно и динамично е. Обикновено страда сънят, но аз съм свикнал да съвместявам две професии и ги обичам и двете. Журналистиката от една страна е нещо доста различно, от друга - има елементи, които се съчетават и често, докато отразявам спортни събития, едновременно с това композирам музика и така се получава, че нещата просто се смесват, но пък е хубаво и разнообразно. Освен това спортната журналистика ме държи в течение на актуалните събития и поддържа състезателния ми дух, който смятам, че е много важен.
Безспорно е много полезно за музикантите да имат спортен дух, но ето, че спортът и вдъхновява за музика.
Със сигурност, да и обратното също.
Вече шест години група Innerglow е на музикалната сцена, където се отличава със свое собствено звучене и стил. Каква е формулата за създаването на вашата музика?
Песните да са смислени, мелодични и приятни за слушане, но да има и някакъв следващ пласт, отвъд първоначалната атракция от слушането. Винаги ни се е искало музиката ни да е танцувална, създаваща настроение, но да има и нещо по-дълбоко в нея. Мисля, че това все повече се очертава в нашите песни.
Какво е посланието на музиката ви, което искате да достигне до публиката?
То е свързано със свободата на различните емоции, на това човек да изпитва различни неща, и че в това няма нищо лошо, а напротив. Цялата палитра в живота е редно да бъде обхваната от музиката, и по някакъв начин тя да допълва различните емоции в живота.
Преди две години излезе дебютният ви албум „Satellites”. Подготвяте ли нов студиен проект?
Засега сме се спрели на отделни сингли и не сме започнали да подготвяме втори албум, но предполагаме, че той ще се получи естествено, както стана и с първия. Той беше сглобен от песните, които бяхме създали през първия етап от развитието на Innerglow. Сега трупаме нов материал, издадохме и българска песен, предстои да излезе една на английски. Предполагам, че не след дълго ще го съберем в едно ново издание.
Песента „Знак“ с участието на вокалистката Lyrra е първата и единствена българска песен, която записвате.
Не беше лесна стъпка. Това е някакъв смел ход за нас, нещо различно, което не сме правили. Не само заради българския език, а и заради вплетените фолклорни мотиви. Освен това ни беше и първи дует и всичко това наведнъж си беше нещо амбициозно, но искахме да го направим, защото сме големи фенове на българския фолклор, макар и да не си личи от досегашната ни музика. Освен това сме и големи фенове на Lyrra, която е страхотна народна певица. Гайдата е изсвирена от Мартин Нанов. Смятаме, че направихме нещо хубаво. Публиката ни го прие изключително добре и вече ни питат кога ще направим отново песен на български, заради което сме много щастливи (...) Песента „Знак“ ни отвори към една друга аудитория от слушатели, които може би толкова не биха слушали английските ни текстове.
Цялото интервю с Тодор Ковачев чуйте в прикачения файл.
Силна година изпращат българските киносалони. Това се дължи до голяма степен и на успеха на филма "Гунди - легенда за любовта", излязъл в средата на октомври. Това обобщи за Радио Варна председателят на Асоциацията на българските киносалони Божидар Илиев. Той е съсобственик на новата киноверига, която ще отвори врати във Варна на 21 декември. Деветте..
Ако проeктобюджетът за 2025 година бъде приет, следващата година дефицитът ще нарасне лавинообразно, бедните ще станат още по-бедни, а богатите - по-богати. Такава прогноза направи Иван Костов - бивш министър на финансите и бивш министър-председател. Той сравни ситуацията с 1994 година и времето на правителството Жан Виденов, когато по думите му е..
Помагалото „Феноменът художествена деформация в детското изобразително творчество" – научно издание, предназначено за учители от специалността „Предучилищна и начална училищна педагогика“, както и за широк кръг читатели, излезе на бял свят, след като в средата на тази година от общинския бюджет на Балчик бяха отпуснати средства за издаването му...
Няма ясна представа какво се случва със средствата, отпускани за общинското предприятие „Градски транспорт“, каза за обзорното предаване „Позиция“ общинският съветник от ПП/ДБ Михаил Луков. Според него одитът на дружеството е описал една позитивна картина, която не отговаря на действителността. „Има много критики към ТАСРУД, но те си изпълняват..
Обяснението на синдикалния лидер на КНСБ Пламен Димитров защо имаме такава предложена макрорамка на бюджет 2025-та е, че вината е на депутатите, които тази пролет гласуваха единодушно разходи, които сега се питат "от къде са?". В обзорното предаване на Радио Варна "Позиция" той припомни, че тогава те са гласували изменение на закона на МВР,..
Местните данъци и такси не трябва да се вдигат според варненските представители на ИТН. В обзорното предаване „Позиция“ Ивайло Костадинов припомни, че такава е била позицията и на самия кмет Благомир Коцев в началото на неговия мандат. „Ако това намерение, което предлагат днес от администрацията, присъстваше в предизборната му платформа, дали..
Документалният филм „Чистота или смърт“, разказващ за зависимостите от алкохол, наркотици и хазарт, ще има премиера във Варна този петък, 13 декември, от 19:00 часа в зала „Европа“ на Фестивалния и конгресен център. Шест герои застават с лицата си пред камера, за да споделят своите лични истории. Документалната лента имаше премиера и..