След София писателят Тодор Господинов и дебютният му роман „Швеге срещу сърпа и чука“, който описва най-масовото антикомунистическо движение в Европа, се срещнаха с читателите в родния му град Балчик.
Книгата е една от първите български художествени творби за антикомунистическото движение на горяните, стъпила на документална основа, по време на комунистическия режим след 1944 г. Отнася читателя към тоталитарната държава и нейните методи за смазване на всякаква съпротива, към забранените опозиционни партии, към лагера в Белене, към университета като ядро на съвременни противопоставяния.
Мотивите на Тодор Господинов да се зарови повече от пет години в архивите, за да събере информация за съпротивата на горяните, са лични – прадядо му е бил политически затворник в Белене, а брат му е бил разстрелян. „Но целта не е реваншизъм, книгата е насочена към младите хора, които трябва да знаят какво се е случвало“ – обясни авторът, че по темата е писано малко.
„Прочетох романа на един дъх“ – поздрави го за избора на темата Живка Анещева, която като педагог познава Тодор Господинов от детските му години. „Имам спомен като млада, че на тази тема не се даваше гласност. Не само младото поколение трябва да знае, но и ние да си припомним някои неща, а като учители има една историческа памет, която трябва да предаваме. Освен темата, мен ме впечатли и художествената стойност на романа – завладяващ! В един момент имах чувството, че аз, от името на героя, изживявах всичко, което се е случило“ – пожела му тя да му върви по вода в това поприще. „Имаш поле за изява“ – препоръча Анещева да разработи още темата, защото в нашия край, по думите на хората, има неща, които не знаем.
„Искам да напиша една книга за Балчик и румънската власт, която не е описвана в нашата литература. Преди да продължа втора част на „Швеге“, първо за Балчик и за Добруджа – за съпротивата срещу румънците, за живота по това време от Силистра до Кранево. Имам желание да напиша други две художествени книги – за бащиния ми и майчиния ми род“ – разкри намеренията си Тодор Господинов.
Истински вълнуваща беше срещата с първата учителка Иванка Атанасова, която е горда с възпитаника си. „Защото това дете, което поех на 7 години, сега го виждам преуспял мъж и то като писател. Вярвайте, много се развълнувах, когато бях поканена да присъствам. Чаках с нетърпение да дойда, не само за да те видя, но и да те поздравя, защото онова малко момченце – скромно, кротко, срамежливо, не можех да си представя какъв ще бъде в живота, а ти израснатолкова много. А за едни учител това е най-голямата гордост и радост“ – обърна се тя към автора на "Швеге".
Чуйте повече в звуковия файл:Триото на пианиста Живко Петров JP3 ще гостува днес, 30 ноември, в Бургас, за да представи най-новия си албум Beyond the Flesh . Концертът е в Експозиционен център "Флора". Албумът Beyond the Flesh включва 12 оригинални композиции нa Живко Петров, създадени за саундтрака на дебютния филм на режисьора Димитър Стоянович "Плът", като само..
Излезе пилотният сингъл "Мъри вземи ме, Кирилку" от албума "Идентичност" , създаден по повод 90-годишнината на Радио Варна. Това е и първата песен от юбилейната продукция, която има видеоклип, дело на Димо Ганчев . Утвърденият дует на Теодора Стамболиева и Димитър Йорданов за първи път срещна космополитната музикална личност на Страцимир..
80 картини и пластики на едни от най-известните български художници са подредени до 10 януари в "Галерия 33". Изложбата "Art Gallery 33 x 3" предлага уникално преживяване чрез изкуството и вдъхновение за Коледа. В експозицията са включени произведения с различен стил, жанр и колорит, които носят духа на празника. Изложбата представя селекция от..
Aнна Фурнаджиева – концертмайстор на оркестъра на Държавна опера Варна и Димитър Фурнаджиев – пианист и корепетитор в операта, ще представят премиерно във Варна Романс, Елегия, Соната за цигулка и пиано „Пролетна“ и Соната за цигулка и пиано “Славянска”. Дора Пеячевич (1885-1923) е хърватска композиторка с български корени, родена e в Будапеща, в..
На 3 декември 2024 г. (вторник) от 18:00 ч. "Nicotea – склад за култура" ще отвори вратите си за новата самостоятелна изложба на Надя Енчева "Утрото идва навреме". Чуйте повече от разговора на репортера ни Ваня Славова с Надя Енчева: Подготвила изящна колекция от 22 платна - масло и акварел, Надя ще ни разкаже истории за..
До 14 декември 2024 г. в Музея на Възраждането във Варна ще бъде представена изложбата „Непознатият „Рибен буквар“. 200 години от отпечатването му.“ Експозицията е дело на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ и е посветена на седемте издания на първия български светски буквар до Освобождението на България. За първи път се представят..
Дългогодишнната солистка на Детския вокален ансамбъл "Сребърни звънчета" Божана Атанасова подготвя своя първи самостоятелен рецитал на 30 ноември, събота, от 18.30 часа в концертната зала на Младежкия дом. Божана Атанасова е лауреат на редица национални и международни конкурси, на които е наградена със стотици престижни отличия - златни и..