Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българите се връщат на село

Огромна разлика в цената на старите и новите селски къщи

Кои са рисковете при покупка на стара селска къща?

В последните години се наблюдава тенденция за възраждане на българското село. Много млади хора, а и не само млади, решават да избягат от шума и стреса в големия град като си закупят имот на село. Тази тенденция се засили още повече по време и след пандемията. В социалните мрежи вече дори има и групи за семейства с деца, които са напуснали града и са отишли да живеят на село.

Дали засиленият интерес към селските имоти е довел до увеличение на цените?

Според брокера Юлия Хвърчилкова, цените на селските имоти се повишават, но с по-бавни темпове в сравнение с градските.

"Разликата в цените между старото и новото строителство при селските имоти е осезаема. Както можеш да си купиш почти годна за обитаване стара къща в дадено населено място за 30-40 хиляди евро, така в същото село цената на нова къща е например 200 хиляди евро", коментира Хвърчилкова и допълни, че това обяснява и по-големия интерес към старите селски къщи.

"Хората предпочитат да си купят стара къща, която да реконструират. Много често се използват разрешителните на старата къща за да се извърши реконструкция и подобрения. По-бързо се вземат разрешения за реконструкции, настрояване и пристрояване", обясни експерта.

Дали обаче закупуването на стара къща е рискова инвестиция?

Юлия Хвърчилкова сподели, че най-големият риск е с документацията на имота.

"Трябва да се внимава за това какви са предвижданията за разрастването на населеното място и дали не се предвижда някакъв път да минава през имота. Хората трябва да гледат още за комуникациите като ток, вода и интернет. Понякога след закупуването на къщата, се откриват конструктивни дефекти, които не могат да бъдат отстранени. В такива случаи, хората отново пускат обекта на пазара с цел да се освободят от него", каза Хвърчилкова.

В последните години, българите изпреварват чужденците по отношение на интереса към селските имоти, а основни купувачи според Хвърчилкова, са младите хора. Те обаче търсят основно къщи в села на разстояние не повече от 20-30 километра от града. Така, от една страна се наслаждават на спокойствието и чистия въздух на село, а от друга остават близо до удобствата на големия град.

"Ние сме разглезено общество и обичаме всичко да ни е на една ръка разстояние, бързо и лесно", обясни Юлия Хвърчилкова.

От селата във Варненско, най-голям интерес има към имотите в Аврен, Долище и Звездица, каза още брокера.

Чуйте разговора на Иван Барбов с Юлия Хвърчилкова:

Провадийското село Манастир също е притегателно за купувачите. Според кмета  Николай Стоянов, в последните години интересът към имотите в неговото село се е засилил сериозно.

"Преди години цените бяха символични, но сега един имот в селото струва почти колкото един апартамент. Цените на къщите при нас са от 50 до 230 хиляди лева. Но, въпреки това се купуват. Почти всеки месец идва някой в селото да търси къща", обясни кмета.


И тук сред купувачите преобладават младите хора.

"Миналата година три семейства от Варна си купиха имоти в селото", допълни Стоянов.

Той потвърди думите на брокера, че българите вече са много повече от чужденците на пазара на селските имоти.

"Скоро не е имало интерес от чужденци. Преобладават българи, които търсят по-евтини имоти", каза още кмета на село Манастир.

Чуйте какво сподели кметът на село Манастир пред Димитрина Дончева:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Велобиблиотеката тръгва отново на 15 април във Варна

На 15 април велобиблиотеката поема на своето ново лятно приключение, съобщиха днес от Регионалната библиотека във Варна. Както БТА информира, началото на този  първи по рода си проект в страната  бе поставено на 4 април миналата година. Всяка седмица в часовете преди обед велобиблиотеката ще излиза на открито по предварително обявен график в различни..

публикувано на 11.04.25 в 17:29

Лазарки нарекоха за здраве в община Варна

С песните „Лаленце се люлее“, „Жълто цвете цъфтеше“, „Рече мама да ме жени“, „Тръгнала е Дена“ и „Боряно Борянке“ и пожелания за здраве и берекет малките възпитанички на детска градина №7 „А. С. Пушкин“ поздравиха Община Варна в навечерието на Лазаровден и Цветница.  Облечени в автентични носии и закичени с цветя, децата пяха, танцуваха традиционните..

публикувано на 11.04.25 в 17:17

Над 600 изпълнители ще участват във фолклорния празник „Великденска плетеница“

Над 600 изпълнители ще участват в традиционния Общоградски  фолклорен празник “Великденска плетеница”. Събитието ще се проведе на 13 април (неделя) от 10 ч. във Фестивалния и конгресен център във Варна. На сцената ще се изявят изпълнителите от детски, младежки фолклорни ансамбли и специализирани паралелки по български танци. Сред тях са ДФА „Българче“..

публикувано на 11.04.25 в 16:48

Рециклирай Великден тази събота в "Хале 3"

В петък следобед вече гледаме към събитията за събота. На 12-сти април от 11 часа в „Хале 3“   ще се състои мини еко фест под наслов „Рециклирай Великден“.  Това е възможност да отбележим светлия християнски празник по устойчив начин.  Доброволците са подготвили един вдъхновяващ ден, изпълнен с креативност, забавления и еко..

публикувано на 11.04.25 в 13:59

Емблематичната фигура на Черно море - Стефан Богомилов - Чечи, днес навършва 80 години

Една от емблематичните фигури на българския футбол и легенда на Черно море Стефан Богомилов, по прякор Чечи, днес навършва 80-години. Богомилов е №1 във вечната ранглиста на клуба по голове в А група. За 14 сезона бележи общо 162 попадения в елитното първенство. Роден е на 11 април 1945 година във Варна и прекарва цялата си професионална кариера в..

публикувано на 11.04.25 в 11:00

Керана и космонавтите с концерт за празника на Провадия

На Цветница е празникът на град Провадия. По традиция се организира панаир на занаятчии, като за втора поредна година той ще само в района на минералните бани. Надсловът и тази година е „ Изберете българското!", с цел представяне на родното производство и качество пред прекия потребител, за да се подпомогне развитието на бизнеса в България...

публикувано на 11.04.25 в 09:27

Снежна покривка до 6 см в Североизточна България

Снежна покривка се задържа на места в Североизточна България. В Русе снежната покривка е 1 см, в Силистра 4 см, в Разград 6 см, в Шумен 2 см. Тази сутрин никъде вече не вали, само в района на нос Калиакра духа силен вятър от север – северозапад с пориви до 20 метра в секунда. Най-студено е в Добрич и Разград, където в 6.00 часа бяха..

публикувано на 11.04.25 в 06:38