Близо 21 000 пластмасови бутилки и кенове са върнати в автомата за разделно събиране на Kaufland, който се намира в хипермаркета на веригата на ул. „Д-р Петър Скорчев“ 2 във Варна. Той е част от пилотния проект на компанията за обратно приемане на опаковки, който стартира преди три седмици в пет хипермаркета на Kaufland в София, Пловдив и Варна. В магазините са разположени станции за рециклиране, в които срещу всяка върната за рециклиране опаковка от пластмасова бутилка или кен клиентите получават ековаучер от 5 стотинки.
„За нас този проект е изключително важен, защото показва как с действията на всеки човек заедно можем да работим за по-чиста и устойчива планета. Радваме се, че интересът на клиентите към автоматите ни расте лавинообразно. Ако през първата седмица на национално ниво са върнати около 11 000 опаковки, то през третата седмица от проекта вече са над 40 000. Сумарно близо 80 500 бутилки и кенове са предадени за рециклиране от нашите клиенти. Искам да поздравя варненци, че са най-активни и ¼ от върнатите отпадъци, което е близо 21 000 бутилки и кенове, са отчетени именно тук.“, съобщи финансовият директор на Kaufland Иван Георгиев на събитие във Варна, на което бяха отчетени първи резултати от началото на пилотния проект.
„Пластмасата е основен проблем и на морето, и на гората и затова да възпиташ младото поколение да рециклира пластмасата е първа и основна стъпка към опазване на околната среда. Да съчетаеш пазарен принцип с принцип на кръговата икономика е най-модерен похват на пазара, затова още веднъж похвала и благодарности на Кaufland.“, каза директорът на РИОСВ Варна Ерждан Себайтин.
Автоматите дават възможност на клиентите лесно и бързо да върнат използваните от тях опаковки от напитки на мястото, където ежедневно пазаруват, като едновременно с това допринасят за опазването на околната среда. Станциите приемат пластмасови бутилки до 3 литра от PET материал (обозначени със съответния знак)* и метални кенове. В тях не се приемат пластмасови бутилки от мляко и млечни продукти, олио, зехтин и оцет, както и бутилки и кенове, които съдържат течности или са деформирани или замърсени.
Получените срещу върнати бутилки ековаучери могат да бъдат ползвани при покупка над 10 лв. в същия магазин, в който са върнати бутилките, до 90 дни след издаването им. Събраните PET бутилки ще се рециклират в страната, а полученият материал ще се използва за производството на нови пластмасови изделия от български производители. По този начин се намалява използването на пластмаса, пестят се ресурси и се затваря жизненият цикъл на суровините.
Пилотният проект за разполагане на автомати за разделно събиране на пластмасови бутилки и кенове беше стартиран на 28 март едновременно от Kaufland и Lidl като част от ангажиментите, заложени в REset Plastic – международната стратегия за пластмаса на Schwarz групата, част от която са двете компании. Съоръженията са разположени в общо 15 магазина на двете вериги в девет града в страната. В Kaufland станции за рециклиране има в обекти на веригата в София, Пловдив и Варна.
Бутилките, изработени от PET материал, се разпознават по следния знак, разположен от външната страна на бутилката: * PET (полиетилен терефталат) е пластмасата, която обикновено се използва за опаковки за еднократна употреба за вода, безалкохолни напитки и бира.
Пълните условия и списък с магазините на Kaufland, в които има автомати за връщане на PET бутилки и кенове, са публикувани тук: www.kaufland.bg/recycle
Kaufland България е лидер в сектора на търговията с годишен оборот от близо 1,9 млрд. лв. и един от най-големите работодатели в страната с екип от близо 6 600 служители. През 2023 г. компанията разполага с 63 хипермаркета в 35 града. От старта си през 2006 г. в България до днес Kaufland се стреми да стимулира националната и регионална икономика и инфраструктурата по места с инвестиции от над 1,9 млрд. лв. Компанията непрекъснато развива своята политика за устойчиво развитие и под мотото „Действията носят промяната“ се ангажира с различни социални и екологични дейности – от използването на енергийно ефективни технологии и проектирането на нови сгради с мисъл за природата, през подкрепата на уязвими групи до намаляването на пластмасата.
За първи път в историята си летище Варна посрещна 183-ма пътници от Абу Даби. Линията е целогодишна, това е най-далечната дестинация до Варна, полетът трае четири часа. Директорът на аеропорта Димитър Костадинов и Франц Кванте, директор на фирмата-концесионер, заедно със своя екип посрещнаха пътниците с рози и подаръци. Полетите ще бъдат три..
Не е установен брегови източник на замърсяване с нефтопродукти на плажа межди Втора и Трета буна във Варна. Това е установил огледът на място днес, съобщават от Регионалната инспекция по околната среда и водите В някои участъци са установени замърсени с мазут водорасли, изхвърлени от морето. По цялата повърхност на морската вода в крайбрежната зона,..
От 1 април до 30 септември се възобновява синята зона в Балчик Таксата на обозначените места в центъра и крайбрежието е 2 лв. на час и 10 лв. на денонощие.
Националната система за ранно предупреждение и оповестяване ще бъде тествана на 1 април, съобщават от МВР. Сирените ще бъдат задействани в 11 часа. Сигналите ще бъдат съпътствани от гласова информация. Целта на тренировката е проверка на техническото състояние на националната система и обучение на населението за разпознаване на сигналите. Проверката..
Проучат възможностите за изграждане на подземен паркинг в близост до Катедралния храм „Св. Успение Богородично“, съобщават от общинската администрация. По време на обсъждане на идеята бе подчертано, че подобни съоръжения се използват в други европейски държави и значително допринасят за облекчаване на трафика в централните зони. Ще се обследват и..
Поскъпването на винетките ще влезе в сила от първи май, а новите по-високи тол такси за ползване на републиканската пътна мрежа от тежкотоварните автомобили и автобусите са в сила от 1 април, като ново поскъпване на тарифите е прието и от първи септември, предаде БНР. Постановлението на правителството е с днешна дата и публикувано в Правната..
В язовир "Цонево" обемът вода, който излиза оттам не е голям. Лошото е, че не се издават разрешителни на земеделски производители за водовземане, дори "Напоителни системи" нямат такова разрешение. Това коментира пред Радио Варна Илия Проданов, съпредседател на Българската аграрна камара. В Североизточна България поливането е много трудно...