Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фермери от Франция се срещат с жители на Ветрино, за да разкажат за фалита си заради ветрогенераторите

| обновено на 26.04.23 в 14:42
6
Снимка: Д.Дончева

Среща с жителите на село Ветрино относно въздейстивето на вятърните турбини върху здравето на хората и животните и въздействието им върху природата ще се проведе от 16.30 часа днес (26.04.2023 г.) в читалището в селото.

Срещата е организирана от Сдружение "Човек - Природа - Живот" и специално за нея са поканени семейство Мари и Стефан Льобешек - френски фермери, фалирали поради съжителството си с вятърните турбини и заплашвани от инвеститорите да мълчат, френската писателка и журналист Сиу Берже и председателят на френската Федерация за устойчива околна среда Жан-Луи Ремуит, който е специалист в техническите аспекти на вредните въздействия.

Идеята на срещата следобед е френските гости да представят от първо лице и личен опит за вредата от вятърните турбини в близост до хората и на плодородна земя. Ще бъдат във Ветрино, защото там се подготвя строежа на ветрогенераторен парк, срещу който се обявиха още миналата година много от местните жители. Това каза Красимира Катинчарова, която организира срещата:


Красимира Катинчарова

„Зелената енергия има няколко тъмнозелени нюанса, които българите трябва да знаят. Това, което нас ни мотивира в това посещение и в тази близка среща с хората, е че досега ние сме били информирани много едностранно – само за ползите от зелената енергия, само за ползите от соларни панели и изграждане на ветрогенератори. Хората, които са тук, ще говорят лично. Истината е, че вредните въздействия от тази близост с такива съоръжения, има опасност не само за човешкото здраве, за здравето на животните, за здравето на почвения микробиом, за здравето на плодородието, но има и много социални и икономически аспекти.

Аз разбирам прокарването на държавен интерес, но в интерес на държавата е общините да се развиват добре. В община, в която нещата се възраждат и работят, няма смисъл да се съсипва като се наложи силово инсталирането на нещо, което ще попречи на това развитие.

Повечето такива съоръжения са собственост на чужди фирми. Тук имаме изтичане на национално богатство, използване на национален ресурс, а печалбата от всичко това изтича навън. За нас остава да погребем индустриалния боклук, да понесем всички вредни въздействия и да предоставим безплатно ресурс.“

Френската журналистка Сиу Берже ще представи на срещата книгата си ,преведeна на български език „Цената на вятъра“. В нея авторката представя лични свидетелства на пострадали от съжителството си с вятърни турбини хора. Събрани са историите на стотици хора, които са идентични – заболели животни, негодна продукция (мляко и млечни продукти), раждания на животни с увреждания, замърсена земя, отровени почви и води.

Сиу Берже

Въздействието върху здравето на човека е много сериозно и почти идентично с това върху животните, заяви председателят на френската Федерация за устойчива околна среда Жан-Луи Ремуит. Той посочи, че се започва с шум в ушите, загуба на сън и равновесие. Единият от звуците е нискочестотен и не се улавя от човешко ухо, но разболява тялото. След време вибрациите от перките на ветрогенераторите водят до болести на щитовидната жлеза, екземи и др. В районите с ветрогенератори в близост до населени места сред населението се наблюдава повишаване на броя на онкологичните заболявания, има също така и косвени ефекти върху бременността и развитието на плода поради вибрациите на матката.

Жан-Луи Ремуит

Въздействието на перките е до 30 км.

На свой гръб усещат всички негативи семейство Стефан и Мари Льобешек, които отглеждат 274 крави в село в Западна Франция. Вятърните турбини са на 10 км. от селото и са поставени през 2006 г. без да питат местните жители. През 2016 година семейството започва  да отглежда крави, но скоро след това животните започват масово да измират и днес имат само две.

Стефан Льобешек започва да боледува от сърце, получава инфаркт, но оцелява. Когато започват да разказват публично за връзката между измрелите животни и ветрогенераторите, получават заплахи от местните власти, че ще изземат цялото им стопанство, но това не ги спира.

Днес семейството е разорено. Иска да продаде имота си, но никой не желае да купи ферма в близост до ветрогенератори, а инвеститори са обявили, че ще слагат още 150 перки в близост до селото. Семейство Льобешек разказа, че е загубило всичко, започнали са да водят дела, искат обезщетение, искат и промяна в европейското законодателство относно зелената енергия и поставянето на ветрогенератори в близост до хората. Ще се борят до край, а на жителите на село Ветрино искат да кажат да помислят много добре за последствията и тогава да вземат решения.

Защитете нашите и вашите деца и внуци. Няма само пари в живота. Здраве и семейство – нямат цена.

Мари и Стефан Льобешек


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

144 години отбелязва днес ВВМУ "Никола Й. Вапцаров" във Варна

144 години от основаването на Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“ във Варна бяха отбелязани по-рано днес. С химна на Република България започна тържествественото честване на годишнината от основаването на флотската алма матер. В голямата зала „Вапцаров“ се събраха настоящи и бивши възпитаници на училището, сред които и..

публикувано на 09.01.25 в 13:01

Сложиха предпазна мрежа на "шапките" на колоните в Морската градина

Осемте „шапки“ на колоните на централния вход на Морската градина бяха укрепени с мрежа. Причината са зачестилите сигнали за пукнатини по тях и опасност за хората. Това каза за Радио Варна Жоро Георгиев, началник отдел „Дейности за защита на населението“ в Община Варна, който ръководеше укрепителните дейности. Те са облицовани с поцинкована..

публикувано на 09.01.25 в 12:16

Девет нови площадки в детска ясла „Моряче” готови до пролетта

До пролетта ще бъдат завършени и готови за провеждане на занимания на открито осем детски и една спортна площадки в двора на детска ясла №2 „Моряче“ в кв. „Чайка“. Бившата санаториална ясла е една от последните във Варна, където досега липсваха сертифицирани според европейските стандарти за качество и безопасност открити зони за малчуганите, посочват..

публикувано на 09.01.25 в 10:57
Деца, използващи вейпове

Тийнейджъри между 14 и 16 години най-често експериментират с наркотици

Тийнейджърите между 14 и 16-годишна възраст най-често експериментират с употребата на наркотици. Това каза за Радио Варна Николай Кърджиев, експерт от дирекция „Превенции“ към община Варна. Той допълни обаче, че в последните години спада възрастовата граница на подрастващите, които посягат към дрогата. Според психолога Добринка..

публикувано на 09.01.25 в 10:50

Мотористи за гонките на Побити камъни: Извършителите не са официални членове на мотоклубове

Регионалната инспекция за опазване на околната среда и водите във Варна сезира Районната прокуратура заради сигнал за следи от незаконна мотописта в защитена територия в местността Побити камъни край Варна. От оформените бразди е видно, че мотористи са си организирали състезания.  Екоинспекцията във Варна сезира прокуратурата за незаконна мотописта..

публикувано на 09.01.25 в 10:25

Посланикът на Украйна Олеся Илашчук на посещение във Варна

Посланикът на Украйна в България Нейно Превъзходителство Олеся Илашчук е на посещение във Варна по покана на ръководството на Висшето военноморско училище "Никола Й. Вапцаров" във връзка с честването на 144 години от основаването му.  Н. Пр. Илашчук ще се срещне с началника на висшето училище днес. "Черноморският регион е особено важен за сигурността..

публикувано на 09.01.25 в 09:50

Разкопан уличен тротоар в кв. "Трошево" затруднява преминаването в района

Разкопан уличен тротоар буди недоумение сред хората, които живеят, работят и преминават през квартал "Трошево" тези дни. Изкопите са огромни, те започват от булевард "Сливница" и продължават до булевард "Република" в посока спирка "Детско градче" и обхващат целия тротоар от лявата страна. Участъкът е в непосредствена близост до един от големите..

публикувано на 09.01.25 в 09:20